ظروف پخت غذای مربوط به قوم بنی‌اسرائیل کشف شد!

باستان‌شناسانی که در شمال مناطق فلسطین اِشغالی کار می‌کنند، به تازگی موفق به کشف شیشه‌های مشروب دست نخورده، ظروف پخت غذا و یک‌سری بشقاب شده‌اند که قدمت آن‌ها به ۲۰۰۰ تا ۲،۳۰۰ سال گذشته باز می‌گردد.
دکتر «ینون شویتیل» غارشناس و سخنران ارشد در دانشگاه آکادمیک زِفات، بیان کرد: «در سال ۲۰۱۷، ما مطالعه‌ای در غرب گالیلی انجام دادیم تا محل غارهایی را که به عنوان پناهگاه و مخفیگاه از آن‌ها استفاده می‌شد، پیدا کنیم. در طول این مطالعه، کشف غاری در بالای یکی از کوه‌ها ما را شگفت‌زده کرد؛ غاری که حاوی ظروف غذاخوری و بشقاب بود.»
اخیراً، باستان‌شناسی به نام دکتر «دنی سایون» به دکتر شویتیل ملحق شد تا حفاری دیگری را در آن غار انجام دهند و ظروف کشف شده را به‌طور دقیق مورد مطالعه قرار دهند. محققان با استفاده از طناب‌هایی به غار راه پیدا کردند و در اقدامی هماهنگ شده و پُر زحمت در فضایی محبوس، موفق به انجام حفاری‌های باستان‌شناسی شدند. آن‌ها دو شیشه‌ی مشروب دست نخورده، چندین شیشه مخصوص نگهداری وسایل، یک کاسه و یک ظرف مخصوص پخت غذا پیدا کردند.
دکتر سایون بیان کرد: «در ابتدا فکر می‌کردیم این آثار یافت شده به دوره‌ی هلنیستی تعلق داشته باشند؛ یعنی قرن اول تا سوم قبل از تولد عیسی مسیح. با توجه به اینکه ظروف غذاخوری و پخت غذا هم یافت شده‌اند، شاید به نظر آید که چه کسی آن‌ها را برای مدتی به غار آورده بود. فرض ما بر این است که هر کسی که اینجا مخفی شده بود، از رویدادی سهمگین که در منطقه روی داده بود، فرار کرده است. شاید با تعیین قدمت دقیق‌تر این ظروف، بتوانیم آثار یافت شده را به یک رویداد تاریخی شناخته شده نسبت دهیم. واقعاً باعث تعجب است که این ظروف چطور به غار برده شده‌اند؛ چرا که دسترسی به این غار بسیار دشوار است. شاید راهی آسان برای حمل ظروف به غار وجود داشته بود که در طول زمان از بین رفته است.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *