علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

سال های بسیاری است جاروبرقی در خانه ها که یکی از وسایل ضروری محسوب می شوند. به طوری که دیگر نمی توان تمیز کردن خانه را بدون آن تصور کرد. با اینکه جاروبرقی ها معمولا از عمر بیشتری نسبت به دیگر لوازم خانه برخودار هستند اما این وسیله ها نیز ممکن است به دلایل مختلف دچار مشکل شوند. یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای جاروبرقی ها اتفاق می افتد جرقه زدن می باشد. مهم ترین و اصلی ترین قطعه ای که دچار مشکل جرقه زدن می شود موتور جاروبرقی است. در این مطلب آموزشی تصمیم داریم که به بررسی علت جرقه زدن موتور جاروبرقی بپردازیم. با ادامه مطلب در شرکت تعمیرات لوازم خانگی همراه ما باشید.

 1. بررسی علل جرقه زدن موتور جاروبرقی
 2. علت جرقه زدن موتور جاروبرقی؛ جرقه های قرمز و درشت
 3. علت جرقه زدن موتور جاروبرقی؛ جرقه های آبی و کوچک
 4. علت جرقه زدن موتور جاروبرقی و ارتباط آن با خرابی کلکتور
 5. نتیجه گیری از علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

 

بررسی علل جرقه زدن موتور جاروبرقی

به طور کلی علل جرقه زدن موتور جاروبرقی موارد زیر هستند:

 • استفاده بدون وقفه از جاروبرقی باعث آسیب دیدن کلکتور می شود و درنهایت موتور جاروبرقی شروع به جرقه زدن می کند.
 • گیر کردن ذغال در موتور باعث جرقه زدن آن می شود.
 • اگر بلبرینگ موتور فرسوده شده باشد، به آرمیچر فشار آورده و موجب جرقه زدن موتور جاروبرقی می شود.

با توجه به توضیحات بالا و دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی، به نظر می رسد که عیب یابی و پیدا کردن علت اصلی این اتفاق فقط توسط متخصصان قابل انجام است. اما باید گفت که شما با بررسی این جرقه ها می توانید تا حدودی به علت جرقه زدن موتور جاروبرقی خود پی ببرید. رنگ و نوع این جرقه ها تا حد بسیار زیادی می تواند شما را در عیب یابی و پیدا کردن علت اصلی این اتفاق راهنمایی کنند. به طور کلی رنگ و نوع این جرقه ها به صورت : ( ۱- قرمز و درشت ۲- آّبی و کوچک) می باشد. در ادامه به توضیح هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

کاربران گرامی؛ در صورتی که از جاروبرقی الکترولوکس استفاده می کنید و با بروز خرابی در این دستگاه مواجه شده اید می توانید برای تعمیر جاروبرقی الکترولوکس از خدمات نمایندگی تعمیر این محصول بهره مند شوید.

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی؛ جرقه های قرمز و درشت

اگر هنگام استفاده از جاروبرقی، جرقه های قرمز و درشت مشاهده کردید باید کمی نگران باشید. در واقع این جرقه های درشت و قرمز نگران کننده ترین جرقه هایی هستند که در موتور جاروبرقی مشاهده می شوند. حال این پرسش به وجود می آید که علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست و جرقه های قرمز و درشت به چه معنا هستند؟ برای عیب یابی و پیدا کردن دلیل اصلی این جرقه ها در جاروبرقی باید به صورت زیر عمل کنید:

 • جرقه های درشت و قرمز در موتور جاروبرقی معمولا به علت سوختن موتور، بالشتک و آرمیچر جاروبرقی می باشند.
 • موتور را از دستگاه جدا کنید و به تنهایی به برق وصل کنید. در صورت روشن شدن موتور مشکل از بالشتک و یا آرمیچر می باشد.
 • آرمیچر را تست  کنید. اگر موتور نسوخته باشد به احتمال زیاد آرمیچر سوخته است و نیاز به تعویض دارد.

کاربران گرامی؛ در صورت استفاده از جاروبرقی ال جی و بروز خرابی در این دستگاه می توانید برای رفع عیب دستگاه خود از خدمات نمایندگی تعمیرات جاروبرقی ال جی بهره مند شوید.

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی؛ جرقه های آبی و کوچک

ممکن است هنگام جرقه زدن جاروبرقی، جرقه های آبی و کوچک مشاهده کنید. در واقع این جرقه های آبی و کوچک کاملا از نظر ظاهری با جرقه های درشت و قرمز متفاوت هستند که در موتور جاروبرقی مشاهده می شوند. در ادامه ما به موضوعاتی از قبیل علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست و جرقه های آبی و کوچک به چه معناست؟ خواهیم پرداخت. برای عیب یابی و پیدا کردن دلیل اصلی این جرقه ها در جاروبرقی باید به صورت زیر عمل کنید:

 • در این حالت احتمال خرابی بالشتک موتور جاروبرقی بسیار بالا می باشد.
 • احتمال بعدی که کمتر است از بین رفتن ذغال ها می باشد.
 • در این حالت بهتر است ذغال ها را بررسی کنید. در صورتی که ذغال ها کوتاه باشند، احتمال دارد جرقه زدن موتور جاروبرقی از ذغال ها باشد.

زمانی که فاصله ذغال ها زیاد شود، موتور جاروبرقی وقتی می خواهد شروع به کار کند جرقه می زند. نکته قابل توجه این است که خراب شدن ذغال ها معمولا به کارکرد جاروبرقی بستگی دارد. این ذغال ها به مرور زمان و با هر بار جرقه زدن جاروبرقی کوتاه تر می شوند.

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی و ارتباط آن با خرابی کلکتور

یکی دیگر از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی خرابی کلکتور آن می باشد. همانطور که می دانید کلکتور دارای ذغال هایی است که در صورت تمام شدن آن ها نمی تواند به درستی کار کند. و زمانی که کلکتور درست کار نکند احتمال سوختن آن بالا می رود. در واقع خرابی کلکتور و تمام شدن ذغال ها به هم وابسته هستند و هر دو در نهایت منجر به جرقه زدن موتور جاروبرقی می شوند. البته دلایل دیگری نیز باعث جرقه زدن موتور جارو برقی می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • خرابی مدار الکتریکی یکی از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی می باشد.
 • خرابی سیم جمع کن جاروبرقی و اتصال سیم به بدنه آن ممکن است باعث ایجاد جرقه شود.
 • خرابی برد و زیاد آمپر کشیدن که منجر به دریافت بیش از توان سیم پیچی موتور می شود که در نهایت در کلید گریز از مرکز اتصال ایجاد می کند و باعث جرقه زدن موتور جاروبرقی می شود.

 

نتیجه گیری از علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

همانطور که گفتیم جرقه زدن جاروبرقی یکی از رایج ترین مشکلاتی است از سوی بسیاری از مصرف کنندگان گزارش شده است.این مشکل که دلایل مختلفی دارد گاهی می تواند خطرناک بوده و صدمات جبران ناپذیری به جای بگذارد.از مهم ترین علت های جرقه زدن جاروبرقی می توان به خرابی کلکتور اشاره کرد.به همین منظور در صورت مشاهده هرنوع جرقه ای در جاروبرقی توصیه می شود با نمایندگی تعمیرات برند دستگاه خود تماس گرفته و در اسرع وقت درخواست تعمیرکار دهید.درصورتی که خودتان در امور فنی تخصص دارید می توانید با مطالعه این مواردی که در این مطلب معرفی شدند به تعمیر جاروبرقی خود بپردازید.

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *