قدیمی ترین شواهد حضور انسان در بیرون قاره آفریقا

دانشمندان می گویند قدیمی ترین شواهد حضور انسان در جایی بیرون از آفریقا را یافته اند.

ابزارهای کهن که در چین کشف شده نشان می دهد که انسان های اولیه(یا اجداد نزدیکش) دو میلیون و ۱۲۰ هزار سال قبل در این ناحیه حضور داشتند.

اینها ۲۷۰ هزار سال قدیمی از شواهدی است که پیش از این کشف شده بود و شامل استخوان و ابزارهای سنگی از محوطه ای در دمانیسی گرجستان می شد.

نتایج این تحقیق توسط یک تیم چینی-بریتانیایی در نشریه “نیچر” چاپ شده است.

ابزارهای سنگی تازه در شانگچن در فلاتی در شمال چین پیدا شد.

این مجموعه شامل ابزارهای مختلف است که برای مقاصد متفاوت ساخته شده و نشانه های سایش روی آنها دیده می شود.

بیشتر این ابزارها از جنس کوارتزایت و سنگ کوارتز است که احتمالا از دامنه کوه های کینلینگ در فاصله پنج تا ۱۰ کیلومتری در جنوب این نقطه آمده است.

با این حال معلوم نیست که کدام گونه انسان آنها را ساخته است.

اهمیت این یافته چیست؟

انسان در طول تاریخ فرگشت خود در موارد متعدد از آفریقا مهاجرت کرده است. جد ساکنان امروزی نقاط مختلف زمین به گروهی از مهاجران می رسد که حدود ۶۰ هزار سال قبل این قاره را ترک کردند.

اما تا پیش از کشف دمانیسی در گرجستان که قدمت آثار آن به ۱.۸ میلیون سال قبل می رسد، شواهدی از حضور انسان در اوراسیا وجود نداشت.

پروفسور رابین دنل از سرپرستان این مطالعه از دانشگاه اگزتر بریتانیا گفت: “با این کشف لازم است که درباره زمان خروج انسان های اولیه از آفریقا تجدید نظر کنیم.”

آفریقا همواره محل فرگشت انسان فرض شده است. یعنی گونه های مختلف جد انسان ابتدا در آنجا ظهور و بعد در سراسر جهان پراکنده شدند.

با این حال دانشمندان در این سرگذشت نقش مهم تری برای آسیا پیشنهاد کرده اند. با یافته های تازه، بعضی محققان سوال خواهند کرد که قدمت حضور انسان در آسیا چقدر است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *