ماجرای شیوع زیرسویه‌ی جدید اُمیکرون در جهان چیست؟

کرونا و فروپاشی سیستم مالی جهانی

کرونا 

سویه‌ی اُمیکرون ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۲۱ در دنیا بروز کرد و از آن زمان تا کنون زیرسویه‌های متعددی از آن تکامل یافته‌اند. اخیراً در پکن زیرسویه‌ی «BF.7» به‌عنوان یک سویه‌ی جدید شایع شده است و تعداد مبتلایان در چین را به شدت افزایش داده است.

گزارش‌هایی که چین در مورد مشخصات این زیرسویه‌ی جدید منتشر کرده است، نگرانی جامعه‌ی جهانی را در پی داشته است؛ ولی خوشبختانه این زیرسویه در بقیه‌ی کشورهای دنیا مشکلات کمتری ایجاد کرده است.

گزارش‌های رسیده از چین نشان داده است که زیرسویه‌ی جدید کرونا بالاترین قدرت انتشار را در بین زیرسویه‌های اُمیکرون دارد و سریع‌تر از همه‌ی زیرسویه‌ها منتشر می‌شود و دارای دوره‌ی نهفتگی کمتری است. BF.7 این قدرت را دارد تا مبتلایان به دیگر زیرسویه‌ها و همچنین کسانی که واکسینه شده‌اند را نیز مبتلا کند.

برخی از سویه‌های کرونا دارای عدد سرایت ۲ تا ۴ بودند. به این معنی که هر فرد مبتلا می‌تواند بین ۲ تا ۴ نفر را مبتلا کند. زیرسویه‌ی BF.7 دارای عدد سرایت بین ۱۰ تا ۱۸.۶ است. هر فرد مبتلا به سویه‌ی اصلی اُمیکرون قابلیت مبتلا کردن ۵.۰۸ نفر را دارد.

زیرسویه‌ی BF.7 دارای نرخ انتقال بالایی است و افراد بدون علامت نیز می‌توانند آن‌را منتقل کنند و به همین دلیل چین برای کنترل همه‌گیری این ویروس با مشکلات جدی مواجه شده است.

علائم ابتلا به این زیرسویه‌ی جدید مشابه دیگر زیرسویه‌های اُمیکرون است که سیستم تنفسی فوقانی را درگیر می‌کند. مبتلایان به این زیرسویه دچار تب، سرفه، خارش گلو، آبریزش بینی و خستگی شدید می‌شوند. تعداد کمی از مبتلایان نیز دچار حالت تهوع و استفراغ و اسهال می‌شوند. کسانی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند در صورت ابتلا به این زیرسویه دچار مشکلات بیشتری می‌شوند.

زیرسویه‌ی BF.7 در کشورهای دیگری مانند هند و آمریکا و چندین کشور اروپایی نیز مشاهده شده است. در آمریکا در حال حاضر ۵.۷ درصد مبتلایان به کرونا به زیرسویه‌ی BF.7 مبتلا می‌شوند. البته در ماه‌های گذشته این نسبت بیشتر بوده است و در حال حاضر کمتر شده است.

انگلیس نیز زیرسویه‌ی جدید اُمیکرون را به‌عنوان خطرناک‌ترین زیرسویه‌ی شایع در حال حاضر محسوب می‌کند، ولی اذعان دارد که روند رشد تعداد مبتلایان در این کشور رو به کاهش گذاشته است و تا حدودی شرایط تحت کنترل برگشته است.

اینکه چرا شرایط در چین متفاوت از دیگر کشورها است، معلوم نیست. شاید سطح ایمنی مردم در چین کمتر از مردم بقیه کشورها باشد و شاید نوع واکسن استفاده شده توسط چینی‌ها دلیل غیرقابل کنترل بودن وضعیت کنونی آن‌ها است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *