ماه با سرعت بیشتری از زمین فاصله می‌گیرد

سرعت ماه

محققان امریکایی می‌گویند زمین اکنون سریع‌تر از هر زمان دیگر طی ۵۰ میلیون سال گذشته، ماه را از خود دور می‌کند.

متیو هوبر از محققان دانشگاه پوردو می گوید بررسی الگوهای تهیه شده از تاثیر جریانات جزر و مد بر مدار ماه به حل موضوعات ناشناخته از جمله تعیین سن ماه کمک می‌کند.

  • آشنایی با منظومه شمسی

وی می‌گوید نیروی جاذبه ماه، چرخه روزانه‌ای از جریانات جزر و مد ایجاد می‌کند که انرژی را بین این سیاره و زمین پراکنده و حرکت کره زمین به دور مدار خود را کند می‌کند و موجب می‌شود مدار ماه سالانه حدود یک و نیم اینچ دورتر شود.

وی گفت اگر این روند همیشه بر همین روال بوده باشد، سن ماه اکنون باید یک و نیم میلیارد برآورد شود حال آنکه بررسی نمونه‌های صخره‌ای در سطح ماه نشان می‌دهد که چهار و نیم میلیارد سال قدمت دارند.

هوبر و گروهی از همکاران وی برای تهیه الگویی از جریان های جزر و مد دیرینه زمین ، اطلاعاتی را از اعماق اقیانوس ها و خطوط کنارنمای قاره ای به جا مانده از پنجاه میلیون سال قبل گردآوری کردند.

وی گفت بررسی این الگوها نشان می‌دهد پراکندگی انرژی در آن زمان نصف مقدار امروز بوده است ، بنابر این ماه اکنون با سرعت بیشتری از زمین دور می‌شود.

یونایتدپرس از ایندیانا گزارش داد محققان می گویند در این میان نمی توان نقش مهم اقیانوس آتلانتیک شمالی را نادیده گرفت که امروزه خیلی گسترده تر از ۵۰ میلیون سال پیش است و گستردگی آن به حدی است که هر دوازده ساعت یکبار چرخه جریانات جزر و مد را پشت سر می گذارد و امواج بلند تر و جریان های جزر و مد بسیار قوی را ایجاد می کند که می تواند ماه را با سرعت بیشتری از زمین دور کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *