مدیتیشن با شمع

شمع

شمع

مدیتیشن با شمع چگونه انجام می شود؟

مدیتیشن با شمع با خیره شدن به شعله شمع انجام می شود. برای بسیاری از افراد این نوع مدیتیشن بسیار ساده است، زیرا آنها معتقدند وقتی روی یک چیز فیزیکی تمرکز می کنند نسبت به زمانی که از مانترا استفاده می کنند، بهتر می توانند افکارشان را رها کنند.

برای برخی دیگر، این نوع مدیتیشن کمی چالش برانگیز است، باز نگه داشتن چشمها و تمرکز روی شمع بدن پلک زدن یا اشک ریختن دشوار است. به هر حال، با کمی تمرین، بسیاری از افراد متوجه می شوند که کم کم با این نوع مدیتیشن با چشم باز راحت تر می شوند.

اما مطمئنا این مدیتیشن یک راه جذاب برای بهبود مهارت تمرکز است، و اگر به درستی انجام شود، می تواند شما را وارد یک حالت عمیق در مدیتیشن کند.

دستورالعمل مدیتیشن با شمع

قبل از اینکه برای مدیتیشن شمع روشن کنید، یک دقیقه زمان صرف کرده و محلی که می خواهید در آن مدیتیشن کنید را آماده کنید.

چراغ ها را خاموش کرده یا پرده ها را ببندید. در اتاقی که خیلی روشن نباشد این مدیتیشن راحت تر خواهد بود و همچنین از خستگی چشم نیز جلوگیری می کنید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که اتاق کم نور بوده و دمای مناسبی داشته باشد.

حالا شمعی را روشن کنید و آن را در مقابل چشمانتان، یا مقدار کمی پایین تر قرار دهید. اگر کمی به پایین نگاه کنید تا شمع را ببینید اشکالی ندارد، اما طوری که سرتان خیلی خم نشود.

در مدیتیشن با شمع همچنین مهم است که یک حالت صاف و راحت و طبیعی داشته باشید. روی صندلی مورد علاقه خود، یا روی زمین بنشینید، همچنین شمع را حداقل در فاصله ۵۰ سانتی متری خود قرار دهید، در غیر این صورت بیش از حد روشن به نظر می رسد.

حالا به شمع خیره شوید و اجازه دهید تصویر شعله ذهن شما را مشغول کند.

در ابتدا، احتمالا ذهنتان سرگردان شده و چشمانتان در مقابل تلاشتان برای ثابت نگه داشتن آنها مقاومت خواهند کرد. این طبیعی است و به تدریج در طول مدیتیشن راحت تر می شود، پس اگر چنین اتفاقی افتاد خیلی نگران نشوید.

شاید از چشمانتان اشک بیاید. این هم طبیعی است و همواره خیلی سریع رفع می شود. اگر چنین حواس پرتی هایی رخ داد، به سادگی توجه خود را روی شعله شمع برگردانده و رها کنید.

یک راه عالی برای عمیق تر کردن مدیتیشن با شمع این است که تصور کنید نور شمع را نفس می کشید. نیازی نیست که یک تمرین تصویرسازی پیچیده برای انجام این کار داشته باشید، فقط چشمانتان را ثابت روی شعله نگهدارید، و اجازه دهید ریتم تنفس طبیعی تان آگاهی تان را پر کند.

احساس کنید همین طور که دم و بازدم را انجام می دهید، نور شمع به درون شما جریان پیدا می کند. احساس خلوص و پاکی که در این مدیتیشن در بدن و ذهن شما القا می شود را حس کنید.

عمیق تر شدن در مدیتیشن با شمع

وقتی در مدیتیشن شمع خیلی عمیق تر می شوید اتفاق ویژه ای می افتد. دلیل آنکه شما می توانید ببینید این است که مغز سیگنال هایی را که از طریق اعصاب بینایی چشم ارسال می شوند پردازش می کند. در طول این مدیتیشن اتفاقی که می افتد این است که مغز شما پردازش این سیگنال ها را متوقف می کند. شاید هیجان انگیز به نظر برسد، اما این یک تجربه کاملا طبیعی، کاملا ایمن و بسیار خالص است. اجازه دهید این تجربه را توضیح دهیم.

چشمان شما به صورت ثابت روی شعله شمعی که در مقابل شما قرار دارد، ساکن مانده است، و چون چشمانتان حرکت نمی کنند، پس اطلاعات جدیدی برای پردازش به مغز نمی دهند. بعد متجه می شوید که برخی از نواحی دید جانبی کم کم از محدوده بینایی شما کمرنگ می شوند.

به تدریج، دید جانبی شما کمرنگ تر و کمرنگ تر می شود تا زمانی که شما از هیچ چیزی به جز شمع آگاهی دیداری ندارید.

این یک تجربه عمیق است. چشمان شما باز هستند، اما در واقع شما هیچ چیزی به جز شعله شمعی که در مقابلتان هست را نمی بینید. در نتیجه این طور احساس می شود که هیچ فاصله ای بین شما و شعله وجود ندارد. در واقع شما با شعله یکی می شوید.

رسیدن به این بخش نیازمند سکون ذهنی و سکون چشمانتان است. به محض اینکه چشمانتان را به اطراف حرکت دهید، مغز شما سرشار از ورودی های حسی جدید می شود و به سرعت می توانید اتاقی که اطرافتان هست را ببینید. روی شمع ثابت و متمرکز باقی بمانید، تا وارد این عمق در مدیتیشن با شمع شوید.

ثبات پیدا کردن در این تجربه نیاز به تمرین دارد اما ارزشش را دارد.

در انتهای مدیتیشن با شمع ، چشمانتان را ببندید و حداقل برای ۵ دقیقه دراز بکشید تا اجازه دهید بدن و ذهنتان دوباره به محیط اطرافتان باز گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *