منظور از شفت چیست ؟ چه کاربردی دارد؟

شفت

شفت

در ماشین های صنعتی، ابزار و قطعات زیادی وجود دارند که هر کدام وظیفه ی خاصی را به عهده دارند. این قطعات باید به یکدیگر متصل باشند تا بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند. برای اتصال قطعات به یکدیگر، از وسیله ای به نام شفت استفاده می شود.

شفت چیست؟

شفت یا شافت (shaft)  یا میل راهنما، یک قطعه ی فلزی میله ای شکل است که در دستگاه های صنعتی، به منظور اتصال، انتقال نیرو و گشتاور از یک قطعه به قطعه ی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع شفت یک حرکت گردشی دارد و با توجه به کاربرد آن در اندازه و انواع مختلفی همچون شفت هارد کروم، شفت هارد، شفت فولادی و شفت پایه دار ساخته می شوند.

در رابطه با ساختار شفت باید بگوییم که، قطر شفت در قسمت میانه بیشتر از قطر دو سر آن است. اینگونه حرکت و خارج شدن اجزای مختلف از شفت راحت تر می شود.

انواع شفت به چند دسته تقسیم می شود؟

جالب است بدانید که یکی از ویژگی های شفت ها این است که سخت کاری شده اند. این سخت کاری به منظور جلوگیری از سایش سطح شفت ها انجام می شود. چرا که اگر ساییده شوند؛ دقت آن ها کاهش پیدا می کند و دیگر به راحتی نمی توانند حرکت کنند. سطح شفت ها را معمولا با کروم می پوشانند. قطر این پوشانندگی بین ۵۰ تا ۷۰ میکرون است. هر چقدر ضخامت سخت کاری (پوشش کروم) بیشتر باشد، شفت از کیفیت بهتری برخوردار است.

شفت

شفت

به طور کلی شفت ها را از لحاظ جنسی که دارند می توان به سه دسته تقسیم کرد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

شفت هارد کروم

این نوع از شفت ها، باید دقیق ساخته شوند تا انواع بلبرینگ خطی بتوانند به راحتی روی آن ها حرکت کنند. به منظور جلوگیری از کاهش دقت، سطح شفت ها، سخت کاری شده و با یک لایه نازک از کروم پوشیده می شود. شفت هارد کروم در اندازه های مختلفی از قطر ۶ میلی متر تا ۲۰۰ میلی متر ساخته می شود و طول آن تقریبا ۶ یا ۷ متر می باشد. این شفت ها معمولا از فولاد کم آلیاژ ساخته شده اند.

شفت هارد

از لحاظ ظاهری، تفاوت زیادی بین شفت هارد و شفت هارد کروم وجود ندارد. بلکه آن ها در میزان ضخامت لایه ی کرومی که روی شفت کشیده شده است متفاوت اند. در واقع در شفت هارد کروم، آبکاری کروم با ضخامت بیشتری انجام می شود. در نتیجه قطر شفت هارد کروم بیشتر از شفت هارد معمولی خواهد بود. وگرنه از لحاظ جنس مواد به کار رفته یکسان هستند.

یکی دیگر از تفاوت های این دو شفت، این است که، شفت هارد کروم سطح صیقلی تری نسبت به شفت هارد دارد و با گذشت زمان، سطح شفاف خود را حفظ می کند و معمولا دیرتر از شفت هارد دچار زنگ زدگی می شود.

شفت فولادی

این نوع شفت، معمولا به شکل میلگرد فولادی است که اغلب از کربن ساخته می شود. البته این محصول را با جنس های آلومینیومی، برنجی، استیل، فولادی و … نیز می توانید در بازار پیدا کنید.

شفت

شفت

شفت ها چه کاربردهایی دارند؟

از شفت ها استفاده های زیادی می شود. از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابل استفاده در گیربکس

به کمک گیربکس می توان میزان گشتاوری که به سازه های متصل به موتور داده می شود، را اندازه و کنترل کرد. نیرویی که توسط موتور تولید شده می تواند به وسیله ی گشتاور به گیربکس منتقل شود. گیربکس ها یک طرف برای ورودی و یک طرف برای خروجی دارند. یک شفت به عنوان شفت ورودی به موتور وصل شده و نیزو را به شفت خروجی منتقل می کند و باعث حرکت دنده ها می شود.

قابل استفاده در موتورها

شفت ها یکی از بخش های مهم در موتورهای الکتریکی، به حساب می آیند که می توانند نیروی تولید شده توسط انواع سرو موتورها و استپ موتورها را به خوبی به سایر اجزا منتقل کنند.

سخن پایانی

شفت که یکی از قطعات دستگاه سی ان سی نیز به حساب می آید، در انواع و اندازه های مختلف ساخته می شود. اگر قصد خرید انواع شفت ها را با بهترین قیمت و کیفیت دارید، می توانید از طریق سایت لاین حرکت برای خرید اقدام کنید. گروه صنعتی لاین حرکت از سال ۸۸ در زمینه ی واردات و فروش قطعات سی ان سی همچون ریل و واگن، شفت پایه دار، اینورتر، انرژی گاید و … فعالیت می کند و توانسته رضایت مشتریان خود را به خوبی جلب نماید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *