منظور از کالری منفی چیست؟

همه‌ی ما شنیده‌ایم که خوردن غذاهایی که کالری منفی دارند، می‌تواند یک استراتژی خوب غذایی باشد. اما این غذاها دقیقا چه هستند؟

اینترنت پر است از غذاهایی که ادعا می‌شود کالری منفی دارند. غذاهایی که ظاهرا برای هضم شدنشان، نسبت به مقداری که کالری دارند، بیشتر کالری می‌سوزانند. بسیاری از این غذاها جزو سبزیجات و میوه‌ها هستند، که می‌توانند بخشی از یک برنامه‌ی غذایی باشند. اما قطعا کالری منفی نیستند.

نظریه‌ای که در موردش صحبت می‌شود این است که می‌توانید با خوردن مقدار زیادی از این نوع غذاها، وزن کم کنید. کرفس، یکی از مثال‌های رایجی است که زده می‌شود، چرا که عمدتا آب و فیبر است. طرفداران این نظریه ادعا می‌کنند که کرفس بیش از آنچه کالری دارد، برای هضمش انرژی نیاز دارد.

اما واقعیت چیست؟ در طول روز، حدود ۵ تا ۱۰ درصد از کل انرژی شما، صرف هضم غذاهایی می‌شود که خورده‌اید. غذاهایی که کالری کمتری دارند، مانند کرفس و سبزیجات غیر نشاسته‌ای دیگر، انرژی کمتری هم برای بدن فراهم می‌کنند، اما برای هضم شدنشان به انرژی نیاز دارند.

این بدین معنی است که از نظر تئوری، امکان پذیر است غذاهای کالری منفی داشته باشیم، اما هنوز هیچ تحقیق علمی معتبری که ثابت کند غذاهای خاصی دارای این ویژگی هستند، انجام نشده است.

با این وجود، اگر سبزیجات غیر نشاسته‌ای کالری منفی هم نباشند، کماکان جزو غذاهای کم کالری‌اند، و یک انتخاب هوشمندانه برای یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاه هستند.

توجه: رعایت یک رژیم غذایی سفت و سخت که در آن تنها به چند غذا بسنده می‌شود، باعث محرومیت شما از مواد غذایی مهمی خواهد شد. کلید کاهش وزنی موفق، این است که سبک زندگی سالمی را پیش بگیرید که حاوی یک برنامه‌ی غذایی متعادل و تمرینات ورزشی منظم باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *