پی بردن به وضعیت سلامت قلب قبل از فعالیت ورزشی

قلب و عروق

تست ورزش ساب مکس، اختصار واژه  تست ساب مکسیمال است که ضربان قلب را در شرایطی که با کمتر از حداکثر توانتان فعالیت می کنید اندازه گیری می کند.

به طور معمول این تست ضربان قلب را به حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد حداکثر ضربان قلب می رساند.

این تست معمولا روی دوچرخه ی ثابت، تردمیل یا دستگاه پله انجام می شود.

اگر دونده هستید روی تردمیل و اگر دوچرخه سواری می کنید تست را روی دوچرخه ی ثابت انجام دهید. با انجام دادن تست روی وسیله ای که قبلا با آن تمرین کرده اید و به آن عادت دارید می توانید ضربن قلبتان را به حدی برسانید که دقیق ترین اندازه برای تمرینات ورزشی به دست بیاید.

این تست معمولا ۱۵ دقیقه طول می کشد. در طول این مدت و در حالی که مسئول مربوطه در حال کنترل ضربان قلب و فشار خون شماست. هر ۳ یا ۴ دقیقه یک بار شدت تلاشتان را بیشتر می کنید.

تست نباید بیش از اندازه دشوار باشد و در سخت ترین حالت می تواند روی دوچرخه و در حد چند دقیقه رکاب زدن روی شبیب ملایم انجام شود.

اگر عضو باشگاه ورزشی نیستید می توانید شرایط جسمانی تان را با  انجام دادن حرکات هوازی یا قلبی تنفسی و با استفاده از کرنومتر در یک مسافت ۵/۱ کیلومتری ارزیابی کنید:

  1. با ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده روی خودتان را گرم کنید و سپس مسافت ۵/۱ کیلومتر را با حداکثر سرعت بدوید و زمان بگیرید.

اگر این مسافت به نظرتان خیلی زیاد است آن را نصف کنید یا فقط در اطراف خانه بدوید. یادتان باشد مسافتی را انتخاب کنید که بتوانید در روزهای بعد هم دقیقا به همان اندازه بدوید.

  1. تعداد ضربان نبض تان را ۶۰ ثانیه قبل از توقف بشمارید و آن را به خاطر بسپارید. ضمنا زمان پایان ۵/۱ کیلومتر را نیز فراموش نکنید.

  2. یک دقیقه پس از پایان ۵/۱ کیلومتر مجددا تعداد ضربان نبض تان را بشمارید. میزان افت ضربان را نسبت به زمانی که بلافاصله پس از توقف شمرده بودید حساب کنید.

  3. نتایج به دست آمده را ثبت کنید تا با نتایج تست های بعدی مقایسه کرده اختلاف سرعت در بازگشت به حالت عادی را حساب کنید.

پس از شش هفته، دومین  ارزیابی آمادگی جسمانیتان را انجام دهید. در هفته های  اول تمرینات ورزشی، شاهد تغییرات چشمگیری خواهید بود که حقیقتا تشویق کننده است.

پس از آن تغییرات یکنواخت و به شکل کندتری صورت می گیرد. در پایان هر سه یا شش ماه مجددا وضعیت جسمانیتان را ارزیابی کنید تا احیانا وقتتان با انجام دادن تمریناتی که نتایج مطلوبی نمی دهد، تلف نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *