مواد غذایی شگفت‌انگیز برای افزایش اکسید نیتریک و سلامتی بدن

نشانه های بیماری

سلامت

رازگشایی از قدرت اکسید نیتریک؛ با این خوراکی‌ها به جنگ بیماری‌ها بروید!

 NO مولکولی است که در بدن به طور طبیعی تولید می‌شود و نقش مهمی در سلامت قلب و عروق، گردش خون، و عملکرد ورزشی دارد. برخی از مواد غذایی می‌توانند به طور طبیعی سطح NO را در بدن افزایش دهند.

اکسید نیتریک، ماده‌ای است که توسط بدن شما ساخته می‌شود. این ماده، محصول نهایی فرآیند تبدیلی است که نیترات‌های موجود در رژیم غذایی را به یک ماده شیمیایی مفید تبدیل می‌کند. در حالی که اکسید نیتریک را می‌توان به عنوان مکمل مصرف کرد، ساده‌ترین راه برای به دست آوردن اکسید نیتریک مورد نیازتان، مصرف بلوک‌های سازنده آن به عنوان بخشی از رژیم غذایی‌تان است. تحقیقات نشان می‌دهد که دریافت نیترات از سبزیجات، روشی به خصوص مؤثر برای بهبود سلامت قلب است.

 

چرا به اکسید نیتریک نیاز دارید؟

بدن از اکسید نیتریک برای تنظیم بسیاری از عملکردها استفاده می کند، هرچند از نظر فنی یک رادیکال آزاد است. بدن شما نیاز دارد اکسید نیتریک را از اجزای سازنده آن بسازد که شامل ویتامین C و نیترات ها می شود. بدون این اجزای سازنده به اندازه کافی، قادر به تولید مقدار کافی اکسید نیتریک نخواهید بود. این بر روی تعدادی از سیستم های بدن تأثیر می گذارد، از جمله:

• سیستم ایمنی: سیستم ایمنی شما یک سیستم بزرگ با انواع مختلفی از سلول ها است. اکسید نیتریک به این سلول ها کمک می کند تا سریعتر با مهاجمان ارتباط برقرار و واکنش نشان دهند.

• سیستم گردش خون: به نظر می رسد اکسید نیتریک به بدن شما کمک می کند تا رگ های خونی خود را گشاد و منقبض کند. این می تواند فشار خون شما و در نتیجه سلامت قلب شما را بهبود بخشد.

• ورزش و عملکرد عضلانی:  اکسید نیتریک با کمی بهبود عملکرد فیزیکی مرتبط می باشد. به نظر می رسد ورزشکارانی که مکمل نیترات دریافت می کنند، کمی دیرتر از کسانی که این مکمل را دریافت نمی کنند، خسته می شوند. افزودن نیترات بیشتر به رژیم غذایی شما ممکن است به افزایش سطح اکسید نیتریک شما و بهبود عملکرد ورزشی شما کمک کند.

 

چه چیزی باعث کمبود نیتریک اکسید می شود؟

با افزایش سن، دلایل زیادی برای کاهش تولید اکسید نیتریک در بدن وجود دارد، اما همه چیز از “اندوتلیوم” شروع می شود. اندوتلیوم، پوشش نازکی است که درون تمام رگ های خونی وجود دارد، از بزرگترین شریان های قلب تا کوچکترین مویرگ ها.

این پوشش وظیفه انتقال اکسیژن و مواد مغذی حیاتی را بر عهده دارد و همچنین محل تولید اکسید نیتریک برای حفظ سلامت بدن است. در اندوتلیوم، آنزیم هایی به نام سنتتاز اکسید نیتریک (eNOS) مسئول تولید اکثر اکسید نیتریک بدن هستند.

اکسید نیتریک، به عضلات موجود در شریان ها سیگنال می دهد تا شل شده و گشاد شوند و به این ترتیب جریان آزاد خون را امکان پذیر می سازند. اندوتلیوم جوان و سالم مقادیر زیادی اکسید نیتریک تولید می کند و بدن را جوان و سالم نگه می دارد.با این حال، با افزایش سن، اندوتلیوم تحلیل می رود و این امر منجر به کاهش سطح اکسید نیتریک می شود.

علاوه بر این، عواملی مانند دیابت، سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب، بی تحرکی، چاقی، استرس مزمن، ژنتیک و آلاینده های محیطی در این کاهش نقش دارند.

استفاده منظم از دهانشویه می تواند سطح اکسید نیتریک را کاهش دهد، زیرا دهانشویه باکتری های مفید تولید کننده اکسید نیتریک را از بین می برد.

علاوه بر این، مصرف داروهای مهارکننده اسید معده برای سوء هاضمه یا ناراحتی معده نیز می تواند در تولید اکسید نیتریک اختلال ایجاد کند.

مواد غذایی برای افزایش اکسید نیتریک

از آنجایی که نیترات ها می توانند به اکسید نیتریک سالم تبدیل شوند، خوردن غذاهای سرشار از نیترات های طبیعی به سادگی و به راحتی می تواند به شما در بهبود سطح اکسید نیتریک کمک کند. این ده ماده غذایی سرشار از نیترات های طبیعی هستند:

۱٫ اسفناج

در میان تمام گیاهان خوراکی رایج، اسفناج بیشترین میزان نیترات را دارد. یک وعده صد گرمی اسفناج می تواند حاوی ۲۴ تا ۳۸۷ میلی گرم نیترات باشد. بسته به شرایط رشد گیاهان قبل از برداشت، مقدار نیترات موجود می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

۲٫ کلم بوک چوی

مانند اسفناج، کلم بوک چوی نیز یک سبزی برگ دار است که به طور قابل توجهی سرشار از نیترات است. بسته به شرایط رشد آن، یک بوته کلم بوک چوی می تواند به ازای هر صد گرم ماده گیاهی، ۱۰۳ تا ۳۰۹ میلی گرم نیترات داشته باشد.

۳٫ هویج

اگر سبزیجات ریشه‌ای را ترجیح می‌دهید، هویج می‌تواند نیترات مورد نیاز شما را تأمین کند. یک وعده صد گرمی هویج می‌تواند حاوی ۹۲ تا ۱۹۵ میلی‌گرم نیترات باشد.

۴٫ برگ‌های خردل

برگ‌های خردل یکی دیگر از منابع عالی نیترات هستند. این گیاهان خوشمزه در هر صد گرم حدود ۷۰ تا ۹۵ میلی‌گرم نیترات دارند و به یکی از ثابت‌ترین منابع گیاهی نیترات تبدیل شده‌اند.

 

۵٫ سالاد کلم

کلم و هویج منابع عالی نیترات هستند. بنابراین، سالاد کلم راهی عالی برای دریافت نیترات‌های سبزیجات است. سالاد کلم به طور متوسط ​​در هر صد گرم حدود ۵۵ میلی‌گرم نیترات دارد.

۶٫ بروکلی

بروکلی نسبت به سبزیجات برگ‌دار کمی کم‌تر نیترات دارد، اما همچنان از نظر محتوای نیترات قابل توجه است. یک وعده صد گرمی بروکلی حاوی حدود ۳۹٫۵ میلی‌گرم نیترات است که می‌تواند به اکسید نیتریک تبدیل شود.

۷٫ بادمجان:

اگر دنبال خوراکی اصلی سرشار از نیترات هستید، بادمجان انتخاب خوبی است. هر ۱۰۰ گرم بادمجان بین ۲۵ تا ۴۲ میلی‌گرم نیترات دارد.

۸٫ کدوی حلوایی:

هیچ چیز مانند یک تکه کدوی حلوایی پخته، گرمابخش و سیرکننده نیست. اگر به دنبال گزینه‌ای گیاهی، گرم‌ و مغذی‌تر برای دریافت نیترات هستید، هر ۱۰۰ گرم کدوی حلوایی ۳۶ تا ۶۸ میلی‌گرم نیترات برای افزایش سطح اکسید نیتریک شما فراهم می‌کند.

۹٫ سیر:

اگر به اندازه کافی نیترات در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید، می‌توانید به روش‌های دیگری نیز اکسید نیتریک را تقویت کنید. به عنوان مثال، به نظر می‌رسد سیر روشی مؤثر برای بهبود فرآیند تولید اکسید نیتریک توسط بدن باشد و به بدن شما کمک می‌کند تا از نیترات موجود به طور مؤثرتر استفاده کند.

۱۰٫ مرکبات:

مشابه سیر، به نظر می‌رسد مرکبات به بدن شما کمک می‌کنند تا از اکسید نیتریکی که از قبل تولید کرده، بیشترین بهره را ببرد. مصرف مرکبات میزان ویتامین C بدن شما را افزایش می‌دهد که به نوبه خود توانایی شما را برای جذب و واکنش به اکسید نیتریک بهبود می‌بخشد.

سوالات متداول درباره مواد غذایی برای افزایش اکسید نیتریک

۱٫ اکسید نیتریک چیست؟

اکسید نیتریک (NO) مولکولی است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و نقش‌های مهمی در سلامت بدن، از جمله سلامت قلب و عروق، گردش خون، و عملکرد ورزشی دارد.

۲٫ چه فوایدی برای افزایش سطح اکسید نیتریک وجود دارد؟

افزایش سطح NO می‌تواند به بهبود سلامت قلب و عروق، افزایش گردش خون، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود عملکرد ورزشی کمک کند.

۳٫ چه عوارضی برای افزایش سطح اکسید نیتریک وجود دارد؟

در صورت مصرف بیش از حد غذاهای غنی از نیترات، ممکن است عوارضی مانند سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ رخ دهد.

۴٫ چه کسانی باید از مصرف غذاهای افزایش دهنده اکسید نیتریک خودداری کنند؟

افراد مبتلا به فشار خون بالا، زنان باردار یا شیرده، و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص

۵٫ آیا می‌توان از مکمل‌های اکسید نیتریک استفاده کرد؟

مصرف مکمل‌های اکسید نیتریک باید تحت نظر پزشک انجام شود.

۶٫ چه راهکارهای دیگری برای افزایش سطح اکسید نیتریک وجود دارد؟

ورزش منظم، مدیریت استرس و عدم مصرف سیگار.

توصیه پایانی

با افزایش سن، سطح اکسید نیتریک به طور طبیعی کاهش می یابد، اما می توانید با انتخاب سبک زندگی سالم، این روند را کند کنید و سطح اکسید نیتریک را در بدن خود افزایش دهید.

افزایش سطح اکسید نیتریک با مصرف مواد غذایی مناسب، می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی شما داشته باشد. با گنجاندن این مواد غذایی در رژیم غذایی خود، می‌توانید به سلامت قلب و عروق، گردش خون و عملکرد ورزشی خود کمک کنید.

همیشه قبل از ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌های جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *