مومیایی ۲۰۰ساله ای که زنده است

مومیایی

یک راهب بودایی دویست سال پیش به حالت نشسته با زانوان و دست‌های خم در پوست گاو مومیایی شده و پس از پیدا شدن او در مغولستان گفته می‌شود ممکن است او هنوز زنده و در خلسه‌ای ذهنی به نام «توکدام» باشد! مومیایی یک راهب بودایی است که در حالت «لوتوس» (حالت مراقبه در یوگا و آیین هندو) نشسته است و در همان حالت چهارزانو با پوست احشام پوشیه و مومیایی شده است، اکنون زیر دست باستان‌شناسان در سیبری در حال بررسی است تا پرده از رازهای نهفته آن برداشته شود. حالت «توکدام» در دین بودایی‌ها نزدیک‌ترین حالت به «نیروانا» و یکی از مدیتیشن‌های قوی محسوب می‌شود.

این مومیایی که در حالت معروف نیلوفر نشسته‌، به مرکز تخصصی قانونی در «اولان باتور» فرستاده شده است.

به گفته‌ یکی از اساتید موسسه هنر بودایی مغولستان‌، دست چپ لامای مومیایی شده باز است و دست راست او به حالت نمادینی به موعظه اشاره می‌کند. این یعنی این لاما هنوز زنده است و در حالت مراقبه شدید و عمیقی به نام «توکدام» قرار دارد.

توکدام در آیین بودایی به مرحله قبل از «نیروانا» گفته می‌شود که درست قبل از محو جسمانیت روی‌ می‌دهد و در این حالت فرد، هنوز زنده محسوب می‌شود.(نیروانا چیست…
نیروانا هدف ممتاز آیین بودا ست .نیروانا آخرین مرحله ی طریقت بودا و مقصد سلوک بودایی یست.نیروانا یعنی آزادی از سلسله ی علل رنج ها و پیدایش ها و فرو نشاندن مطلق عطش تمایلات. نیروانا زوال مطلق جهل و روشنی مطلق روح است و ساحل ممتاز و کمال ایده آلی است که بر اثر انجام سلوک و طریق هشت گانه بودایی تحقق می پذیرد.) این نظریه توسط پروفسور گانهوجیان پیوروباتا، استاد و بنیانگذار بخش هنر بودایی در دانشگاه بودیسم اولان باتور مطرح کرده است اما باستان‌شناسان از زاویه دید علمی در حال بررسی مشخصات علمی این مومیایی تازه هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *