مکانیزمی که می‌تواند در ترک سیگار موثر باشد!

یافته‌های تحقیق جدیدی نشان می‌دهد، تغییر نوع سیگار به سیگارهای الکتریکی می‌تواند به افرادی سیگاری در ترک سیگار کمک کند، حتی به آن دسته از سیگاری‌هایی که در ابتدا قصد ترک نداشته‌اند. محقق ارشد مطالعه‌ی فوق دکتر «کایتلین نوتلی» از مدرسه‌ی پزشکی نورویچ در دانشگاه آنگلیای شرقی، در نشستی خبری اعلم کرد: «این تحقیق نه چندان وسیع که در بریتانیا و بر روی تعداد ۴۰ فرد صورت گرفته است، نشان می‌دهد، سیگارهایی با مکانیزم سرفه، می‌تواند ترک سیگار در دراز مدت را منجر شود.» هرچند برخی فعالان مبارزه با مصرف سیگار معتقد هستند که این روش نیز خطرات خود را خواهد داشت.
دکتر «لن هوروویتز» متخصص ریه از بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید: «نخستین مساله‌ی پیش‌رو این است که تحقیق پیشین نشان می‌دهد افرادی که سابقاً سیگار می‌کشیدند و از روش سرفه استفاده می‌کنند، اغلب مجدداً مصرف سیگارهای تنباکویی را از سر می‌گیرند و مساله دوم، با اینکه قطعاً مواد شیمیایی بیشتری در دود سیگار موجود است، اما در سیگارهای جدید با روش سرفه معروف به «e-cigarette» نیز بحث ایمنی مطرح است که دلیل آن وجود، پروفیلین گلیکول و دیگر مواد شیمیایی است که عناصرشناخته شده‌ای نیستند.»
در مطالعه‌ی اخیر، نوتلی و همکارانش از تعداد ۴۰ نفر در خصوص سابقه‌شان در مصرف دخانیات، تلاش‌های‌شان برای ترک سیگار و عادات‌شان در خصوص روش فوق، سوالاتی پرسیدند. شایان ذکر است که این بررسی با حمایت مالی مرکز تحقیقات سرطان انگلستان صورت پذیرفت.
بر طبق گفته‌ی نوتلی، نتایج تحقیق نشان داد، روش جدید افراد سیگاری را از مسائل مختلف جسمی، فیزیولوژیکی، اجنماعی و فرهنگی مصرف سیگار رها می‌سازد و فراتراز آن افرادی که تجربه‌ی استفاده از این روش را داشته‌اند آن‌را در نوع خود روشی لذت‌بخش و همچنین ساده‌تر و ارزان‌تر از مصرف سیگار، توصیف می‌کنند. نوتلی اضافه می‌کند: «اما جالب‌ترین یافته‌ی تحقیق این بود که روش فوق حتی می‌توانند در تشویق افراد به ترک سیگار و در نهایت ترک واقعی آن، موثر باشد.»
بیشتر افراد شرکت‌کننده در این مطالعه، سال‌ها سیگار مصرف می‌کردند و بارها اقدام به ترک آن کرده بودند، ولی حدود ۱۷ درصد از آن‌ها، اذعان کرده بودند که از سیگار لذت می‌برند و هرگز به‌طور جدی قصد ترک آن را نداشته‌اند. نوتلی می‌گوید: «این افراد ترک کنندگان تصادفی ما بودند و قصد ترک سیگار را نداشتند و با قصد جدی برای ترک سیگار از روش سرفه استفاده نکردند و صرفاً از جانب دوستان‌شان پیشنهاد تجربه آن‌را دریافت کرده بودند. اما همین افراد در حین استفاده به این روش علاقمند شده و آن‌را روش جایگزینی مناسبی برای سیگار یافتند.»
بنا بر نظر نوتلی، یافته‌ها نشان می‌دهد که روش سرفه، جایگزینی طولانی مدت برای سیگار بوده و استفاده از آن نتایجی در جهت کاهش مضرات مصرف سیگار به همراه دارد. اما با این حال گروه دیگری از فعالان مبارزه با مصرف سیگار، از این لحاظ با «هوروویتز» موافق هستند که افراد سیگاری و هر فرد دیگری باید با احتیاط با این روش جدید مواجه شوند.
«آندری اسپاتارلا» از اعضای مرکز کنترل دخانیات در موسسه‌ی سلامت نورسول گریت نک در نیویورک، معتقد است: «در رابطه با مسئله‌ی ایمنی، این واقعیت مطرح است که اسپری‌های e-cigarette به طور کلی حاوی مواد شیمیایی کمتری در مقایسه با دود سیگار معمولی هستند، ولی با این وجود همچنان در این خصوص نگرانی‌هایی وجود دارد.»
وی اضافه می‌کند: «همچنین  CDC گزارش می‌دهد که افراد بزرگسالی که از این سیگارهای جدید استفاده می‌کنند، اغلب به طور کامل دست از مصرف سیگار بر نمی‌دارند و در واقع هر دو محصول را توامان استفاده می‌کنند. همچنان نیاز به تحلیل داده‌های بیشتری از مصرف بلند مدت این سیگارهای جدید، وجود دارد.»
مطالعه فوق در ۲۰ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ در نشریه‌ی Harm Reduction، منتشر شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud