میشلن، از چوب در ساخت تایر استفاده خواهد کرد

 

مهندسان شرکت فرانسوی میشلن از سال ۲۰۲۰، ضایعات چوب را جایگزین مواد اولیه‌ی نفتی در تایر خواهند کرد.

ساخت تایر از چوب؟ شاید در نگاه اول این ایده مانند انیمیشن عصرحجر (The Flintstones) به‌نظر برسد، ولی درواقع مهندسی تایرهای چوبی بسیار پیشرفته‌تر است. مدتی است که با توجه به‌ذخایر نفتی محدود کشورهای مختلف جهان و البته تنش شدید در بازار طلای سیاه، تولیدکننده‌های تایر به‌دنبال جایگزینی مواد اولیه‌ی جدید به‌جای نفت هستند. به‌نظر می‌رسد که شرکت فرانسوی میشلن، ایده‌ی انقلابی تایرهای چوبی را به‌واقعیت تبدیل خواهد کرد.

michelin tire میشلن تایر

بر اساس گزارش منتشر شده، مقامات میشلن (Michelin) قصد دارند تا سال ۲۰۲۰ تایرهای چوبی را به‌بازار عرضه کنند. سیریل روژه، رئیس بخش نوآوری و علمی میشلن اعلام کرد که مهندسان این شرکت به‌دنبال کنار گذاشتن بخش زیادی از نفت مواد اولیه‌ی تایرها هستند و بر اساس ازمایش‌های انجام شده، چوب و ضایعات آن راه‌حل مناسب این هدف خواهد بود. علاوه بر تایرهای چوبی، این شرکت فرانسوی قصد دارد بااستفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی، تایرهایی با عمر بسیار بالا تولید کند تا یک خودرو در تمام عمر مفید با تجهیز یک دست تایر کارخانه‌ای، بی‌نیاز باشد.

روژه در این مورد گفت:

این یک رؤیا نیست. احتمالاً اولین ماشین‌های تولیدی این تایرها را تا سال ۲۰۲۰ داشته باشیم و بعد از آن صنعت تایر و لاستیک این نوع، از لحاظ تولید و تقاضا گسترش پیدا خواهد کرد. در مورد پیشرفت صحبت می‌کنیم؛ امیدوار هستیم که در سال ۲۰۲۰، اولین تایرهای چوبی را به‌نمایش بگذاریم.

تایر میشلن / Tire Michelin

مقاله‌های مرتبط:

روژه اشاره می‌کند که استفاده از چوب منافع بسیاری دارد؛ از وابستگی کمتر به منابع نفتی تا کاهش هزینه‌های تولید همه از نتایج مثبت استفاده از چوب در تولید سنعت تولید تایر است. تایرهای جدید هنوز هم در بیشتر موارد به تایرهای امروزی شباهت خواهند داشت اما با استفاده از تکه‌‌ها و ضایعات چوب در ساخت و ترکیب الاستومر به‌جای مواد نفتی، تفاوت بسیار بزرگی هم ایجاد می‌شود. روژه اشاره می‌کند که حدود ۸۰ درصد تایر از مواد نفتی ساخته می‌شود و هدف نهایی این شرکت کاهش این مقدار به ۲۰ درصد تا سال ۲۰۴۸ است تا تایرهای جدید، سهم بیشتری از مواد تجدیدپذیر داشته باشند.

روژه اضافه کرد:

پروژه‌ی مدنظر ما استفاده از تکه‌ها و ضایعات دور ریختنی صنعت چوب برای تولید الاستومر تایرها است. به‌نظر ما این راه‌حل برای آینده مناسب است. درخت‌ها در همه‌جا رشد می‌کنند، بنابراین با این فناوری فرصت منابع بومی برای تولیدکننده‌ها هم به‌وجود خواهد آمد.

تایر میشلن / Tire Michelin

در حال حاضر میشلن در برزیل مزرعه‌ی وسیعی از درخت‌های موز و کاکائو دارد تا این پروژه را به‌سرانجام برساند. برنامه‌ی مهم بعدی میشلن، استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی در تولید تایر است. ایده‌ی اصلی این است که هر خودرو فقط با یک دست تایر فروخته و استفاده شود؛ با استفاده از چاپ سه‌بعدی سطح و عاج‌های تایر بازسازی می‌شود. میشلن در حال حاضر با شرکت ادآپ (AddUp) که در حوزه‌ی چاپ سه‌بعدی فعالیت دارد، قرارداد همکاری امضا کرده است. این دو شرکت به‌دنبال توسعه‌ی چاپ سطح تایر یا پلیمر هستند و براساس گفته‌های روژه، تا چاپ سه‌بعدی تایر حداقل ۱۰-۱۵ سال فاصله داریم که البته امکان تغییر فناوری آن هم تا آن زمان، وجود دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *