نقش شیمی درمانی در درمان سرطان ریه

پژوهشی جدید نشان می‌دهد که افرادی که دارای سرطان ریه هستند، می‌توانند همچنان از شیمی درمانی با تأخیر و پس از جراحی بهره ببرند. تحقیقی در دانشگاهYale نشان داده است که افراد دارای گونه‌ای رایج از سرطان ریه، می‌توانند از شیمی درمانی‌ای که تا ۴ ماه بعد از جراحی آغاز می‌شود بهره ببرند.
بنابر نظر محققان، سرطان ریه نرخ کشندگی بالاتری نسبت به مجموع سرطان‌های روده‌ی بزرگ، سینه و پروستات دارد. برای افرادی که سرطان ریه NSCLC دارند، شیمی درمانی پس از جراحی، برای بیمارانی که تومورهای بزرگتری دارند یا دارای سرطان در غدد لنفاوی هستند، سودمند است.
در حالی که مزیت شیمی‌درمانی پس از جراحی پیش از این مشخص شده بود، پزشکان در رابطه با زمان شیمی درمانی به اجماع نرسیده‌اند. چندین پزشک بر این عقیده‌اند که شروع شیمی درمانی از ۶ تا ۹ هفته پس از جراحی مفید است، اما فاکتورهایی همچون پیچیدگی‌های پس از عمل جراحی می‌توانند توانایی بیمار در تحمل شیمی درمانی را تحت تأثیر قرار دهند.
این پژوهش ۱۲.۴۷۳ بیمار را با سرطان ریه مرحله ۱، ۲ یا ۳ که شیمی درمانی را بین ۵۷ تا ۱۲۷ روز پس از جراحی دریافت نمودند، مورد مطالعه قرار داد. این تحقیق نشان داد که این بیماران عاقبتی مشابه بیمارانی داشتند که شیمی درمانی را ۶ تا ۹ هفته بعد از جراحی آغاز کرده بودند. نتایج همچنین نشان دادند که شیمی درمانیِ با تأخیر، با ریسک پایین‌تری از مرگ در مقایسه با بیمارانی که تنها با جراحی مورد معالجه قرار گرفتند همراه بود.
دکتر دنیل جی بوفا، مدیر برنامه پزشکی انکولوژی قفسه سینه در بیمارستان سرطان اسمیلو، می‌گوید: «پزشکان باید همچنان شیمی درمانی را تا ۴ ماه پس از جراحی NSCLC در بیمارانی که به اندازه‌ی کافی سلامت هستند که شیمی درمانی را تحمل کنند، در نظر داشته باشند. مطالعات بیشتر برای تصدیق این یافته ها ادامه دارد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *