همه چیز در مورد اینترنت ۵G

چگونه سرعت واقعی اینترنت مان را بفهمیم؟

آینده‌ی انسان‌ها وابسته به ارتباطات است. از هوش‌مصنوعی گرفته تا ماشین‌های خودران تا پزشکی از راه دور و دیگر تکنولوژی‌هایی که هنوز اختراع نشده‌اند، همگی قرار است زندگی انسان را آسان‌تر و امن‌تر و سالم‌تر کنند.

همه‌ی این تکنولوژی‌ها نیازمند اینترنت پُرسرعت و مداوم هستند. برای پاسخ دادن به این نیاز، صنعت ارتباطات «اینترنت ۵G» را معرفی کرده است. این نوع ارتباط در واقع نسل پنجم تکنولوژی شبکه‌های بی‌سیم است.

اینترنت ۵G سرعت‌های سریع‌تر تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را به گوشی‌ها می‌آورد. با این سرعت اینترنت می‌توان یک فیلم ۴K را در ۲۵ ثانیه دانلود کرد. از طرف دیگر اینترنت ۵G نه تنها پُرسرعت‌ترین ارتباطات را فراهم می‌کند، بلکه این امکان را فراهم می‌کند تا دستگاه‌های بیشتری به‌صورت همزمان به اینترنت متصل باشند.

۵Gچیست؟

۵Gنسل پنجم شبکه‌های بی‌سیم و استاندارد بی‌سیم دنیا است. همه‌ی شبکه‌های بی‌سیم داده‌ها را به‌صورت رمزنگاری شده و از طریق امواج رادیویی منتقل می‌کنند. امواج رادیویی دارای فرکانس‌های مختلفی هستند و این امواج را می‌توان به باندهای مختلف دسته‌بندی کرد. در نسل‌های قبلی اینترنت مانند ۴G، عملکرد شبکه بر اساس باندهای پایین و متوسط فرکانس‌های رادیویی بود، ولی اینترنت ۵G در باندهای پایین، متوسط و بالا عمل می‌کند. فرکانس‌های پایین امکان عبور امواج از اجسام مختلف را می‌دهد؛ در صورتی که فرکانس‌های بالا سریع‌تر هستند ولی بازه‌ی عمل کمتری دارند و از اجسام مختلف عبور نمی‌کنند.

گوشی‌های هوشمند ۵G

همه‌ی کسانی که می‌خواهند از تکنولوژی نسل پنجم اینترنت استفاده کنند، باید دستگاه‌های دارای این قابلیت را تهیه کنند. در حال حاضر کمپانی‌های معروف تولید گوشی هوشمند به تولید گوشی‌های دارای قابلیت ۵G روی آورده‌اند. با این حال باید دانست که همه‌ی گوشی‌هایی که با قابلیت ۵G به فروش می‌رسند، دارای قابلیت برقراری ارتباط در باندهای فرکانسی بالا نیستند. آیفون ۱۴ پرو، گوگل پیکسل ۷ پرو، گلکسی اس ۲۲ سامسونگ در حال حاضر این قابلیت را دارند. البته ممکن است این قابلیت بر روی همین گوشی‌ها، ولی در دیگر کشورهای غیر از آمریکا وجود نداشته باشد.

اینترنت ۵G در کنار اینکه سرعت دانلود افراد معمولی را افزایش می‌دهد، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به سادگی بازی‌های بر پایه‌ی فضای ابری را انجام دهند. با اینترنت ۵G امکان ارتباط دستگاه‌های بیشتری به اینترنت وجود دارد و زمانی که جمعیت زیادی در کنار یکدیگر باشند (مانند مسابقات فوتبال و کنسرت‌ها)، ضعیف شدن اینترنت رخ نخواهد داد. اینترنت ۵G پایداری زیادی دارد و می‌تواند ماشین‌های خودران، پهپادهای کنترل از راه دور و دیگر تکنولوژی‌های امروزی را متحول کند. از طرف دیگر با پیشرفت‌هایی که در زمینه‌ی محاسبات ابری و واقعیت افزوده انجام شده، اینترنت ۵G می‌تواند کمک شایانی به این موضوع داشته باشد.

آمریکا مدعی است که کشور پیشرو در زمینه‌ی ۵G است؛ ولی واقعیت این است که هواوی چین بیشترین تجهیزات را برای شبکه‌های نسل پنجم تولید می‌کند. بررسی‌های انجام شده نشان داده است در حال حاضر کره‌ی جنوبی بیشترین سرعت اینترنت را با ۴۳۲.۷ مگابیت بر ثانیه تجربه می‌کند و پس از آن کشورهایی مانند مالزی، سوئد، بلغارستان و امارات متحده‌ی عربی قرار دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *