پرتاب سفینه فضایی هند به کره ماه متوقف شد

سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام کرده که ماموریت سفینه چندرایان-۲ حدود یک ساعت پیش از لحظه پرتاب به سوی کره ماه، به دلیل مشکلات فنی متوقف شده است.

در صورتی که این ماموریت به طورموفق انجام شود، هند چهارمین کشوری خواهد بود که در سطح ماه سفینه فرود می آورد.

تا به حال فقط اتحاد جماهیر شوروی سابق، آمریکا و چین موفق به این کار شده اند. در آوریل سال ۲۰۱۹ تلاش اسرائیل برای فرود آوردن فضاپیمای “برشیت” بر سطح ماه شکست خورد. آن فضاپیما به ماه رسید، اما به دلیل مشکلات فنی دقایق پایانی فرود، نتوانست سالم بر ماه بنشیند.

پروژه سفینه چندرایان-۲ تا به حال ۱۵۰ میلیون دلار برای دولت هند هزینه داشته است؛ هدف پروژه جمع آوری اطلاعات درباره آب و مواد معدنی و نیز چگونگی تشکیل سنگ در سطح ماه است.

قرار بود که چندرایان-۲ ساعت ۰۲:۵۱ به وقت محلی از مرکز فضایی سریهاریکوتا، واقع در شرق هند، ماموریت خود را آغاز کند، اما شمارش معکوس ۵۶ دقیقه پیش از پرتاب و پس از تشخیص یک نقص فنی در سیستم پرتاب، متوقف شد.

مقامات هندی می گویند که موعد جدیدی برای پرتاب اعلام خواهد شد.

هند در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ میلادی نخستین بار یک سفینه تحقیقاتی به سوی مدار کره ماه پرتاب کرد که در سطح ماه فرود نیامد اما به جستجوی آب در این کره پرداخت.

هند سپس در سال ٢٠٠٩ هم سفینه‌ای را به سوی ماه پرتاب کرد اما تماس سفینه خیلی زود با زمین قطع شد؛ یک سال بعد هم سفینه دیگر هند پس از پرتاب، منفجر شد.

هند همچنین در سال ۲۰۱۳ میلادی یک کاوشگر فضایی روانه مریخ کرد.

ناظران معتقدند که هند در عرصه فضا با چین رقابت دارد که از نظر اقتصادی و فنآوری نظامی از هند پیشرفته‌تر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *