پیدایش اولین ارگانیسم‌های پیچیده‌ی اولیه بواسطه‌ی جلبک‌ها

رشد سریع جلبک‌های پلانکتونی دریایی در ۶۵۹ تا ۶۴۵ میلیون سال پیش، بین یخبندان‌‌های زمین گوی برفی «استرشین» و «مرینون» باعث ایجاد شبکه‌ی غذایی با انتقال انرژی و مواد غذایی کارآمدتر شد. بر اساس نتایج مطالعات جدید، همین امر باعث رفتن اکوسیستم‌ها به سمت ارگانیسم‌های پیچیده‌تر و بزرگتر شد.
این مطالعه‌ که اخیراً در مجله‌ی Nature منتشر شد، حاصل کار گروهی بین‌المللی از پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا، مرکز بیوژئوشیمی مکس پلانک و دانشگاه برمن است. این گروه سنگ‌های رسوبی قدیمی در استرالیای مرکزی را کشف کردند که مربوط به دوره‌ی پس از زمین گوی برفی است. دکتر «آمبر جارت» از نویسندگان استرالیایی این تحقیق می‌گوید: «در این سنگ‌ها نشانه‌های قابل توجهی از فسیل‌های ملوکولی کشف کردیم. به محض کشف این فسیل‌ها متوجه شدیم به کشفی بزرگ دست یافته‌ایم و آن تاثیر مستقیم زمین‌گوی برفی در تکامل حیات پیچیده و بزرگ است.»
دکتر «جوکن بروکس» از داشنگاه ملی استرالیا اضافه می‌کند: «ما این سنگ‌ها را تبدیل به پودر کردیم و ملوکول‌هایی از ارگانیسم‌های قدیمی را از آن‌ها استخراج کردیم. این ملوکول‌ها نشان می‌دهند حدود ۶۵۰ میلیون سال پیش اتفاقات جالبی رخ داده است. در این سال‌ها انقلابی در اکوسیستم‌ها رخ داده است و آن پدید آمدن جلبک است. پدیدار شدن جلبک یکی از انقلاب‌های اکولوژی اساسی در تاریخ زمین است، در حالی‌که هیچ انسان یا حیوانی هنوز بر روی زمین پدیدار نشده بود.»
وی افزود: «۵۰ میلیون سال پیش و قبل از آنکه این اتفاقات رخ دهند، وقایع درماتیکی رخ داده است که به زمین گوی برفی معروف است. زمین برای ۵۰ میلیون سال یخ زده بود. یخچال‌های عظیم تمام کوه‌ها را گرفته و با آب شدن برف‌ها در گرمایش شدید جهانی، رودخانه‌های مواد مغزی کوه‌ها را به داخل اقیانوس‌ها شستند.»
دکتر بروک می‌گوید: «میزان بسیار زیاد مواد مغذی در اقیانوس‌ها و رسیدن دمای جهانی به دمایی ملایم‌تر، شرایط مناسب برای گسترش سریع جلبک‌ را فراهم کرد و در واقع اتفاقی که افتاد، تبدیل اقیانوس‌ها از آب‌هایی پر از باکتری به مکانی مناسب برای حیات پیچیده‌تر بود. این ارگانیسم‌های بزرگ و مغذی در پایه‌ی هرم غذایی، منبع تامین انرژی لازم برای تکامل اکوسیستم‌های پیچیده‌تر بود و به این طریق امکان پدیدار شدن موجودات بزرگ و پیچیده‌ای همچون انسان و حیوانات بر روی زمین فراهم شد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *