چرا عنکبوت گرفتار تارهای خود نمی شود ؟

عجیب ترین چیز در مورد عنکبوت ظاهراً تار تنیدن آن است ، در صورتی که این جانور از خیلی لحاظ دیگر هم حیرت انگیز است .

عنکبوت را می توان در هر محیطی یافت . در هوا ، روی آب ، در سطح زمین یا زیر زمین  انواع مختلف آن می توان زندگی کنند . اندازه ی آنها مختلف است طول کوچکترین آنها یکی دو میلی متر است . اما طول بزرگترین آنها به ۳ سانتی متر نیز می رسد . بعضی عنکبوت ها می توانند در تمام مدت سال بدون اب زندگی کنند . یک نوع آن به نام رطیل بزرگ می تواند پرندگان کوچک را هم بخورد ، و عمر آن به ۱۵ سال می رسد .

مطلب مهم دیگر درباره ی انها این است که عنکبوت ها جزو حشرات محسوب نمی شوند ، بلکه به خانواده ی مخصوصی به نام عنکبوتیان تعلق دارند . و فرق آنها با حشرات این است ، که عنکبوتیان دارای ۸ پا بوده ، و معمولا ً ۸ چشم دارند . بال ندارند ، و بدنشان به دو قسمت تقسیم شده است . عنکبوت معمولاً تار می تند ، و در آن لحظه به انتظار می نشیند ، تا مگسی وارد تار شود . زیرا می داند که مگس گرفتار خواهد شد ، که برای عنکبوت غذای لذیذی محسوب می شود . حال در صورتی که این تار چسبنده به مگس می چسبد ، و آن را به تله می اندازد ، پس چرا به خود عنکبوت نمی چسبد ؟

پاسخش این است که تار به عنکبوت هم می چسبد . یک عنکبوت به همان سادگی که مگس در تارش گرفتار می شود ، خود نیز می تواند در تار خود گرفتار گردد . اما دلیل اینکه چنین اتفاقی نمی افتد ، این است که تار عنکبوت به منزله ی خانه ی اوست ، و او از جزئیات خانه اش اطلاع دارد . هنگامی که عنکبوت شروع به تنیدن تار می کند علاوه بر تارهای چسبنده رشته های بی خطری هم به کار می برد ، تا بدون چسبیدن به آنها ، بتواند از روی شان بلغزد و خارج شود . پس تار عنکبوت دو نوع است ، که یکی غیر چسبنده است ، و او به واسطه ی حس لامسه ی نیرومندی که دارد ، این موضوع را تشخیص می دهد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *