چطور آدم خوبی باشیم؟

انسان خوب بودن به معنای چیزی بیش از انجام دادن کارها برای دیگران است. قبل از اینکه بتوانید انرژی مثبت به جهان هستی بدهید، باید خودتان را بپذیرید و دوست داشته باشید.

قرن‌هاست که فیلسوفان در مورد اینکه چه چیزی خوب است و چه چیزی خوب نیست بحث می‌کنند، و بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که این امر پیچیده‌تر از فقط مهربانی است. در حالی که سفر هر فرد متفاوت است، خوب بودن ارتباط زیادی با کشف خود و نقش شما در جهان دارد. برای اینکه واقعاً خوب باشید، باید در نظر بگیرید که «خوبی» برای شما چه معنایی دارد. شاید این به معنای انجام کارهای خوب برای دیگران باشد، یا اینکه صرفاً فقط فردی صادق و مهربان باشید. از برخی از نکات زیر استفاده کنید تا به خودتان کمک کنید تا فرد بهتری باشید.

بهبود خودتان

تعیین کنید که شخص خوب بودن برای شما چه معنایی دارد

برخی از مردم فکر می‌کنند که انسان خوب بودن به سادگی آسیب نرساندن به دیگران است. اما همیشه این نیست که چه کاری انجام نمی‌دهید، بلکه این است که برای دیگران چه می‌کنید. کمک به خود نیز به اندازه کمک به دیگران در انسان خوب بودن نقش دارد. شما باید تصمیم بگیرید که معتقدید یک فرد خوب بودن چه چیزی را در پی دارد.

• فرد ایده آل شما کیست؟ فهرستی از ویژگی‌هایی تهیه کنید که معتقدید یک فرد خوب و ایده‌آل دارد. زندگی خود را با توجه به این صفات آغاز کنید.

• آیا منتظر چیزی در ازای آن هستید؟ آیا به این دلیل که به شما کمک می‌کند خوب به نظر برسید، کارهایی را انجام می‌دهید؟ یا به این دلیل انجام می‌دهید که واقعاً می‌خواهید کمک کنید؟ سعی کنید نگرش بخشش را بدون انتظار دریافت چیزی در ازای آن اتخاذ کنید.

خوب بودن فقط به معنای خوبی بیرونی نیست

شما باید مستقیماً از صمیم قلب خوب بودن را در نظر بگیرید. در نهایت، شما باید در مورد منشور اخلاقی خود تصمیم بگیرید، و آنچه مهم است این است که آنچه را که معتقدید شما را به انسان خوبی تبدیل می‌کند، دنبال کنید. گاهی اوقات، این ممکن است با آنچه دیگران معتقدند خوب است در تضاد باشد و حتی ممکن است شما را به اشتباه بودن یا بد بودن متهم کنند. با این حال، نظرات آنها را در نظر بگیرید، ممکن است آنها چیزی را بدانند که شما نمی‌دانید، در این صورت می‌توانید چیزی از آنها یاد بگیرید و اخلاق خود را به روز کنید.

یک الگو انتخاب کنید

داشتن یک الگو برای شما مثالی از شخصی ارائه می‌دهد که می‌توانید با او مطابقت داشته باشید. این شخص باید ویژگی‌هایی داشته باشد که شما می‌خواهید به آنها دست پیدا کنید. به راه‌هایی فکر کنید که بهتر بتوانید به ویژگی‌هایی که تحسین می‌کنید، دست یابید. به این فکر کنید که چگونه این ویژگی‌ها را در کار، فعالیت‌های خلاقانه، روابط شخصی، رژیم غذایی و سبک زندگی خود به کار ببرید.

• به چه کسی و چرا نگاه می‌کنید؟ آنها چگونه دنیا را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل می‌کنند، و چگونه می‌توانید شما همین کار را انجام دهید؟

• چه ویژگی‌هایی را در آنها تحسین می‌کنید و چگونه می‌توانید همان ویژگی‌ها را توسعه دهید؟

• الگوی خود را مانند دوستی که همیشه در کنار شماست، نزدیک خود نگه دارید. به این فکر کنید که آنها به یک سوال یا شرایط چگونه پاسخ می‌دهند و شما چگونه باید به همان شیوه پاسخ دهید.

• از عزیزان و افرادی که به آنها اعتماد دارید بپرسید که چگونه می‌توانید پیشرفت کنید. آنها ممکن است چیزهایی را تشخیص دهند که شما ممکن است متوجه آن نباشید.

• اغلب با عزیزان خود تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا هنوز راه‌هایی وجود دارد که بتوانید فرد بهتری شوید.

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

سعی کنید درک کنید که برخی ویژگی‌های بسیار بهتری از شما دارند، اما بسیاری از آنها بسیار بدتر هستند. گاهی با مقایسه خود با دیگران در واقع به خود آسیب بیشتری می‌زنیم، زیرا زمان و انرژی را که تلف می‌کنیم می‌توانیم در ساختن منابع درونی خود از آن استفاده کنیم. هر روز صبح از خود تعریف کنید. شاد بودن شما را به فرد مثبت‌تری تبدیل می‌کند، که به شما کمک می‌کند تا آن انرژی‌های مثبت را به دنیا نشان دهید.

• شما استعدادها و توانایی‌های منحصر به فرد خود را دارید. به جای تمرکز بر هدایای دیگر، بر اشتراک آنها با جهان تمرکز کنید.

خودت را دوست داشته باش

یاد بگیرید از هر نظر خودتان را دوست داشته باشید. پذیرش بی قید و شرط خود را تمرین کنید. تنها راهی که می‌توانید واقعاً دیگران را دوست داشته باشید این است که ابتدا اعتماد به نفس داشته باشید و خودتان را دوست داشته باشید. کاری که انجام می‌دهید و اعتقاد دارید باید به شما و دیگران احساس خوبی بدهد. اگر سعی کنید بدون مراقبت از خودتان کارهایی را برای دیگران انجام دهید، ممکن است در نهایت عصبانی، ناراحت و منفی باف شوید. اگر خودتان را دوست داشته باشید، وقتی به دیگران کمک می‌کنید تأثیر مثبت‌تری خواهید داشت.

• آیا ظاهراً مانند یک فرد خوب رفتار می‌کنید؟ اگر از درون از خود متنفر و عصبانی هستید، ممکن است با وجود تمام اعمال ظاهری خوب خود، فرد خوبی نباشید.

خودت باش

یادتان باشد همیشه خودتان باشید و هرگز سعی نکنید مثل دیگران باشید. فقط خودت باش و کارهای خوب را تا جایی که می‌توانی ساده انجام بده. خود بودن به شما کمک می‌کند تا فردی واقعی باشید که می‌تواند مثبت بودن را به جهان منعکس کند. وفادار ماندن به خود به شما کمک می‌کند تمرکز داشته باشید و ارزش‌های اصلی خود و آنچه را که مهم می‌دانید درک کنید.

• به خاطر خودت خوب باش. سعی نکنید به این دلیل که والدینتان به شما گفته‌اند، یا اینکه خواهان شناخت یا احترام هستید، یا اینکه برای هر نوع پاداشی جز رضایت خودتان از انجام کاری که فکر می‌کنید خوب است، انسان خوبی باشید. هرگز برتر از دیگران رفتار نکنید. تعهد شما به یک عقیده، ایدئولوژی یا مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها شما را بهتر از دیگران نمی‌کند. کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید شما را با شرایط خودتان انسان خوبی می‌سازد، و به یاد داشته باشید که این یک سفر فردی است، مسیر هر کسی منحصر به فرد است.

مدیشین کنید

مدیتیشن می‌تواند به پرورش ویژگی‌هایی که به دنبال تجسم آن هستید کمک کند. مدیتیشن و دعا می‌تواند به شما کمک کند آرامش درونی پیدا کنید و بر درون خود تمرکز کنید. همانطور که خودآگاهی خود را افزایش می‌دهید، متوجه می‌شوید که واقعاً چه می‌خواهید و به وضوح در زندگی خود می‌یابید. با به دست آوردن آرامش درونی، احساس مثبت‌تری خواهید داشت که به شما کمک می‌کند تا فرد بهتری شوید.

• یک فضای خصوصی و امن و عاری از حواس‌پرتی پیدا کنید. در یک موقعیت راحت بنشینید. ذهن خود را از تمام افکار پاک کنید و چند نفس عمیق و آهسته بکشید. افکار را در سر خود مشاهده کنید.

احساس یا واکنش نشان ندهید، فقط مشاهده کنید. اگر تمرکزتان شکست، فقط تا ده بشمارید. تا زمانی که احساس پاکی و شادابی کنید مدیتیشن کنید.

تغییرات کوچک ایجاد کنید

لحظه‌ای را به تأمل برای شناخت چیزهایی که باید تغییر دهید تا بهترین نسخه از خود باشید، صرف کنید. هیچ کس نمی‌تواند بلافاصله تغییر کند. اما حتی تغییرات کوچک نیز می‌تواند تفاوتی عظیم و مثبت ایجاد کند. هر یک یا دو ماه یکبار اهداف کوچکی را تعیین کنید و روی یک یا دو عادت کلیدی که می‌خواهید تغییر دهید تمرکز کنید.

• به عنوان مثال: تمام تلاشم را می‌کنم تا به این فکر کنم که چه چیز دیگری را خوشحال می‌کند. این می‌تواند به اشتراک گذاشتن غذا یا نوشیدنی خود با دیگران در هنگام گرسنگی یا تشنگی، اجازه دادن به شخص دیگری در جایی که شما می‌خواهید بنشیند یا چیز دیگری باشد.

اهداف خود را هر روز مرور کنید

برای شروع ماموریت خود برای تبدیل شدن به یک انسان خوب، هر روز فهرستی از ایده‌آل‌های خود تهیه کنید و بخوانید. آن را بخشی از خودت کن دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و برخی از مراحل خود را نیز اضافه کنید.

داشتن نگرش مثبت

سعی کنید به جنبه روشن همه چیز نگاه کنید

نگرش مثبت به هر موقعیتی داشته باشید. منفی نگری فقط به خود و دیگران صدمه می‌زند. اگر منفی نگر باشید، روی رفتار شما با دیگران تأثیر می‌گذارد. ذهنیت ما می‌تواند بر دستاوردهای روزهای ما تأثیر بگذارد. اگر چیزی راه شما را تغییر نداد، سعی کنید آنچه را که می‌توانید تغییر دهید، لبخند بزنید، مثبت بمانید و ادامه دهید.

یک عمل خیرخواهانه برای دیگری انجام دهید

سعی کنید هر روز برای کسی کار خوبی انجام دهید، حتی اگر کوچک باشد. یک عمل مهربانانه و سخاوتمندانه می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. لبخند بزنید، در را برای کسی باز نگه دارید، فقط سعی کنید کاری انجام دهید تا روز کسی را بسازید.

• حتی با افرادی که نسبت به شما سرد یا بی تفاوت بوده‌اند تماس بگیرید. مهربانی خود را به کسی که با شما بی‌ادب است نشان دهید. شاید دیگران همیشه نسبت به آنها بی‌ادب بوده‌اند و برای همین مودب بودن را بلد نیستند. در عوض شخصی باشید که به آنها مهربانی می‌کند.

به این نکته توجه کنید که دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنید

هر بار که با دنیا تعامل می‌کنید، فرصتی برای انجام یک کار خوب و مثبت دارید. لازم نیست چیزی بزرگ باشد، بلکه می‌تواند چیزی شبیه جمع کردن زباله‌هایی باشد که شخصی در پارک محلی یا جلوی خانه همسایه شما انداخته است. وظیفه شناس باشید و راهی برای پس دادن به دنیا پیدا کنید.

راه‌های آسان برای ایجاد یک تغییر مثبت عبارتند از:

• بازیافت

• خرید مواد غذایی ارگانیک و محلی

• با تمیز کردن حیوانات خانگی خود یک صاحب حیوان خانگی مسئولیت پذیر باشید

• اهدای اقلام قدیمی به پناهگاه‌ها یا سازمان‌های خیریه به‌جای فروشگاه دست‌فروشی

• به جای رها کردن اجناس در هنگام خرید از فروشگاه، آنها را به جای خود بازگردانید

• نزدیک‌ترین جای پارک را نگیرید، بنابراین آن را برای کسی که نیاز بیشتری به آن دارد بگذارید

آهسته‌تر، در زندگی عجله نکنید

سرعت خود را کم کنید و از چیزهای ساده لذت ببرید. زمان، رسانه‌ای است که به ما کمک می‌کند روزهای خود را سازماندهی کنیم. گاهی اوقات باید برنامه زمانی را دنبال کنید، مانند زمانی که در راه رفتن به سرکار هستید یا بچه‌هایتان را به مدرسه می‌برید. اما اگر تعهد زمانی ندارید، یاد بگیرید که در لحظه زندگی کنید. در برخورد با مردم صبور باشید و در مورد آنها به بدترین چیز فکر نکنید. فکر نکنید فردی که از کنار شما رد شده یک آدم تند است. در عوض، درک کنید که او ممکن است برای رسیدن به سر کار یا تحویل فرزندش دیرش شده است.

• برای رسیدن به فروشگاه و بازگشت از آن عجله نکنید. هنگام عبور از مناظر لذت ببرید. هنگامی که در فروشگاه هستید، به تمام میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگی که برای تغذیه شما در آنجا هستند توجه کنید و متوجه شوید که دیگران آنقدر خوش شانس نیستند که از مزایای مشابه بهره مند شوند. مقداری غذای مغذی اضافی بخرید تا به دیگران کمک کند. به مدیر پیشنهاد دهید که در جایی در فروشگاه برای فقرا یک غذا با تخفیف فروخته شود.

• فقط در مواقع اضطراری از بوق ماشین استفاده کنید. برای پیرمردی که به سختی می‌تواند روی چرخ را ببیند یا کسی که بسیار کند رانندگی می‌کند، بوق نزنید. متوجه شوید که راننده ممکن است وقت خود را صرف کند تا به خود یا شخص دیگری آسیب نرساند. اگر آنها با عجله از کنار شما رد می‌شوند، درک کنید که ممکن است برای چیز مهمی عجله داشته باشند. حتی اگر چنین نیست، چرا به احساسات منفی‌تان اضافه کنید؟ خشم فقط خشم می‌آورد.

بخشش را تمرین کنید

بخشیدن کسی می‌تواند کار دشواری باشد. درک اینکه مردم انسان هستند و مرتکب اشتباه می‌شوند به شما کمک می‌کند منفی گرایی را رها کنید تا بتوانید آن شخص را ببخشید و ادامه دهید. وقتی می‌بخشید، رنجشی را که می‌تواند باعث خشم، تلخی و آشفتگی شود را رها می‌کنید. همچنین بخشش شما را نسبت به دیگران دلسوزتر می‌کند.

صادق باشید

دروغ اعتماد را نقض می‌کند و روابط را از بین می‌برد. به جای دروغ گفتن با اطرافیان خود صادق باشید. افراد خوب با آنچه احساس و فکر می‌کنند صادق و روراست هستند. به جای دروغ گفتن یا درگیر کردن دیگران، با افرادی که شما را آزار می‌دهند صحبت کنید. منفعل و پرخاشگر نباشید.

• صداقت داشته باشید. اگر می‌گویید می‌خواهید کاری انجام دهید، به آن قول عمل کنید. اگر شرایطی پیش آمد که باعث شد شما نتوانید آن را انجام دهید، صادق و روراست باشید و به شخص اطلاع دهید.

• صادق بودن به معنای بی‌ادب یا بی‌رحم بودن نیست.

این حرکات کوچک را به یک عادت روزانه تبدیل کنید

انجام کارهای ساده، مانند لبخند زدن به کسی یا باز نگه داشتن در برای یک غریبه، به شما کمک می‌کند که فرد بهتری شوید. به زودی، این کارهای کوچک مهربانی تبدیل به عادتی می‌شود که حتی لازم نیست به آن فکر کنید.

همدل باشید

بدانید که مهربان بودن، درک کردن و دلسوز بودن در نحوه رفتار با دیگران، تا حد زیادی نتیجه داشتن نگرش محبت آمیز و دلسوزانه نسبت به دیگران است. سعی کنید خود را به جای دیگران بگذارید و مسائل را از دید آنها ببینید. از خود بپرسید: «اگر من جای آن شخص بودم چه احساسی داشتم؟» احتمالاً با در نظر گرفتن احساسات طرف مقابل عمل خواهید کرد. مهربان باش نه این که از نظر دیگران خوب به نظر بیای، بلکه بیشتر برای این که دیگران از اعمال فداکارانه تو سود ببرند.

تعامل با دیگران

همه اطرافیان خود را بپذیرید

بخشی از آدم خوب بودن، قضاوت نکردن است. شما همه را بدون توجه به نژاد، سن، گرایش جنسی، هویت جنسیتی یا فرهنگی می‌پذیرید. درک کنید که همه احساسات دارند، هر فردی معتبر است و همیشه باید با همه با احترام برخورد کرد.

• به افراد مسن احترام بگذارید. بدانید که روزی پیر خواهید شد و ممکن است به کمک نیاز داشته باشید. دفعه بعد که به یک مرکز خرید، پارکینگ یا هر جایی رفتید، به دنبال یک فرد مسن باشید که با چیزی مانند حمل کیف یا بار کردن مواد غذایی در ماشینش دست و پنجه نرم می‌کند. بپرسید، «می توانم در این مورد به شما کمک کنم؟» شما خدمات بزرگی برای سالمندان انجام خواهید داد. گاهی اوقات ممکن است برخی پیشنهاد شما را رد کنند. به سادگی بگویید، «من درک می‌کنم، و برای شما روز خوبی آرزو می‌کنم.» یا وقتی بیرون هستید و پیرمردی را تنها می‌بینید، با لبخندی دوستانه سلام کنید و از حال او بپرسید. فقط تصدیق کسی می‌تواند روز او را بسازد.

• نسبت به افراد کم توان ذهنی دلسوز باشید. آنها نیز افرادی با احساسات هستند. به آنها لبخند بزرگی بدهید و با آنها مانند یک فرد رفتار کنید. اگر دیگران با تعامل شما با آنها لبخند می‌زنند یا می‌خندند، آنها را نادیده بگیرید و توجه خود را به شخصی که دوست واقعی شما است، نگه دارید.

خشم خود را کنترل کنید

وقتی با کسی بحث می‌کنید، سعی کنید خشم خود را کنترل کنید. وقتی با دوستی درگیر هستید، پنهان کاری نکنید و بی‌ادب نباشید. با آنها صحبت کنید و آن را حل کنید. بهترین کار این است که خشم را با خشم پاسخ ندهید، شاید بهتر است که هر دوی شما برای فکر کردن به موضوع زمان بگذارید. بگویید، «من می‌خواهم این موضوع را با شما حل کنم، زیرا شما دوست خوبی هستید. بیایید زمان بگذاریم و به این موضوع فکر کنیم.»

• دیگران را سرزنش نکنید، تقصیر خود را بپذیرید، با دیگران در مورد کارهایی که دیگران انجام داده‌اند و شما ناراحت شده‌اید، صحبت کنید. اما سرزنش دیگران، منفی گرایی و رنجش را پرورش می‌دهد.

• اگر نمی‌توانید خشم خود را رها کنید، سعی کنید احساسات خود را یادداشت کنید، مراقبه کنید یا افکار خود را مدیریت کنید.

• سعی نکنید وقتی افراد عصبانی هستند با گفتن چیزهای غیرمنطقی اصلاح کنید. فقط با دلسوزی گوش کنید و ساکت بمانید. به آنها بگویید: «متأسفم که چنین احساسی دارید، آیا کاری هست که بتوانم انجام دهم؟»

از دیگران تعریف کنید

گفتن چیزهای خوب به مردم یک راه آسان برای مثبت‌تر بودن است. از مدل موی جدید همکارتان یا همسایه‌تان تعریف کنید. از دوستانی که ممکن است به آنها حسادت کنید تعریف کنید. اعطای اعتبار در جاهایی که شایسته است محترمانه است، و شما می‌خواهید همان احترام را برای دستاوردی که به دست آورده‌اید داشته باشید.

شنونده بهتری باشید

مردم به ندرت وقت می‌گذارند تا به حرف‌های دیگران گوش دهند. همه می‌خواهند احساس کنند مهم هستند. برای گوش دادن به مردم وقت بگذارید. آنچه را که فرد می‌گوید دنبال کنید. حواس خود را با آنچه در اطرافتان می‌گذرد پرت نکنید یا با تلفن همراه خود بازی نکنید. با فرد و گفتگو درگیر باشید. چند سوال بعدی در مورد موضوع بپرسید؛ این باعث می‌شود تا آنها بدانند که شما به آنها توجه می‌کنید.

پیروزی‌ها و ویژگی‌های خوب دیگران را جشن بگیرید

نسبت به دیگران مهربان و سخاوتمند باشید و آنها را برای آنچه هستند دوست داشته باشید. وقتی اتفاقات خوب برای دیگران می‌افتد خوشحال باشید و جشن بگیرید و حسادت نکنید. حمایت کننده و تشویق کننده باشید.

• غلبه بر حسادت سخت است. سعی کنید درک کنید که لازم نیست چیزهای مشابه دیگران را داشته باشید. سعی کنید حسادت نسبت به دیگران را متوقف کنید.

الگو باشید

گاهی اوقات، شما می‌توانید الگوی دیگران باشید و به آنها خوب بودن را بیاموزید. خود را در دسترس قرار دهید تا به دیگران کمک کنید و میل واقعی برای دیدن آنها را تقویت کنید. به قدرت اعمال خود برای تأثیرگذاری بر دیگران ایمان داشته باشید. زندگی خود را طوری زندگی کنید که الهام بخش دیگران باشد. زندگی و فلسفه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. کسی را پیدا کنید که برای او الگو باشید.

مراقب نحوه زندگی خود باشید تا همیشه طوری رفتار کنید که باعث افتخار کسی شود. به جوان‌ترها ارزش‌های اخلاقی خوب بدهید تا با آنها زندگی کنند و اهمیت اخلاق را به آنها بیاموزید. گاهی اوقات احساس می‌کنید که تلاش شما بیهوده بوده است، اما متوجه می‌شوید که بذر خوب بودن را در ذهن آنها کاشته‌اید و ممکن است مدتی طول بکشد تا به آن پاسخ دهند.

• وقتی دیگران شما را در حال انجام کارهای خیر می‌بینند، به آنها یادآوری می‌شود که خودشان اقدامات مثبت بیشتری انجام دهند. پرورش شخص دیگری و تلاش برای نمونه بودن می‌تواند به شما کمک کند اعمال خود را واضح‌تر ببینید.

• از کوچک شروع کنید. به یک برنامه برادر بزرگ-خواهر بزرگ بپیوندید، برای مربیگری یک تیم ورزشی کودکان داوطلب شوید، آموزش دهید، یا الگویی برای اعضای جوان خانواده باشید.

اشتراک گذاری

دارایی‌ها، مثبت بودن و شادی‌هایتان را به اشتراک بگذارید. از نظر عاطفی خسیس نباشید. سخاوتمند و دلگرم کننده باشید. دانش خود را به اشتراک بگذارید، فرصت‌ها را به اشتراک بگذارید، وقت خود را به اشتراک بگذارید.

• غذای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

به همه احترام بگذار و با همه مردم منصف باشید

با همه با مهربانی رفتار کنید و با مردم بد و بی‌ادب نباشید، حتی اگر با شما موافق نباشند. قلدری نکنید، بلکه به جای آن، از دیگران در برابر قلدرها دفاع کنید.

• در مورد دیگران پشت سر آنها صحبت نکنید. یک فرد واقعی باشید، اگر با کسی مشکل دارید، با احترام با او مقابله کنید. وقتی در اطراف نیستند چیز بدی درباره آنها پخش نکنید.

• مردم را ناعادلانه قضاوت نکنید. شما شرایط آنها را نمی‌دانید.

• با دیگران طوری رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود.

• احترام به اطراف شما نیز می‌رسد. زباله‌ها را روی زمین نریزید، عمداً چیزها را به هم نریزید و خیلی بلند صحبت نکنید و نفرت انگیز نباشید. احترام بگذارید که افراد دیگر در فضایی مشابه شما قرار دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *