چطور بفهمیم که سقط جنین داشته‌ایم؟

جنین

جنین

سقط جنین زمانی رخ می‌دهد که بارداری بعد از هفته ۲۰ بارداری پیشرفت نکند. سقط جنین خودبه‌خودی شایع است و تا ۲۵ درصد حاملگی‌های شناخته شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مایه شرمساری نیست.

برای تعیین اینکه آیا سقط جنین داشته‌اید، باید عوامل خطر خود را ارزیابی کنید و علائمی مانند خونریزی شدید واژن و درد را زیر نظر بگیرید. تعیین اینکه آیا سقط جنین داشته‌اید یا خیر، دشوار است، زیرا برخی از علائم در حاملگی‌های سالم نیز رخ می‌دهد، بنابراین اگر فکر می‌کنید احتمال سقط جنین وجود دارد، باید به دنبال تاییدیه پزشکی باشید.

اگر فکر می‌کنید دچار سقط جنین شده‌اید، همیشه توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید.

علل و علائم سقط جنین

درک کنید که چرا سقط جنین اتفاق می‌افتد

سقط جنین اغلب در هفته‌های اولیه بارداری اتفاق می‌افتد. ناهنجاری‌های کروموزومی شایع‌ترین علت هستند، و در بیشتر موارد مادر هیچ کاری نمی‌تواند برای جلوگیری از آن انجام دهد. خطر سقط جنین بعد از هفته سیزدهم بارداری کاهش می‌یابد. تا آن زمان، اکثر ناهنجاری‌های کروموزومی قبلاً باعث پایان بارداری شده بودند.

عوامل زیر نیز افراد را در معرض خطر سقط جنین قرار می‌دهد:

• زنان سن بالا در معرض خطر بیشتری هستند. زنان ۳۵ تا ۴۵ ساله ۲۰ تا ۳۰ درصد احتمال سقط جنین و زنان بالای ۴۵ سال تا ۵۰ درصد احتمال سقط جنین دارند.

• زنان مبتلا به بیماری‌های مزمن شدید، مانند دیابت یا لوپوس، بیشتر در معرض خطر سقط جنین هستند.

• ناهنجاری‌های رحم، مانند بافت اسکار، می‌تواند منجر به سقط جنین شود.

• سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و مصرف الکل می‌تواند باعث سقط جنین شود.

• زنانی که اضافه وزن یا کمبود وزن دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

• زنانی که قبلا بیش از یک سقط جنین داشته‌اند در معرض خطر بیشتری هستند.

خونریزی واژینال را بررسی کنید

خونریزی شدید واژن شایع‌ترین علامت سقط جنین است. اغلب با گرفتگی‌هایی مشابه آنهایی که ممکن است در طول دوره قاعدگی خود احساس کنید همراه است. رنگ خون به طور معمول قهوه‌ای یا قرمز روشن است.

• لکه‌بینی خفیف و حتی خونریزی متوسط می‌تواند در بارداری‌های سالم رخ دهد. خونریزی شدید همراه با لخته شدن ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد. هر زمان که در دوران بارداری دچار خونریزی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

• بر اساس برخی مطالعات، ۵۰ تا ۷۵ درصد از سقط جنین‌ها، حاملگی‌های شیمیایی است. این بدان معنی است که آنها مدت کوتاهی پس از کاشت ظاهر می‌شوند. اغلب، فرد متوجه نمی‌شود که باردار است و در زمانی که پریود طبیعی ماهانه‌اش می‌رسد، خونریزی را تجربه می‌کند. خونریزی ممکن است شدیدتر از حد طبیعی باشد و گرفتگی ممکن است شدیدتر باشد.

مخاط واژن خود را بررسی کنید

علائم سقط جنین شامل مخاط واژن صورتی مایل به سفید است که ممکن است حاوی بافت حاملگی باشد. اگر ترشحات شما مانند بافت لخته شده به نظر می‌رسد یا به هر نحوی جامد است، ممکن است نشانه‌ای از وقوع سقط جنین باشد و باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

• بیشتر زنان باردار سطوح ترشحات شفاف یا شیری رنگ واژن به نام لکوره را افزایش می‌دهند. اگر سطوح بالایی از این نوع ترشحات دارید، نیازی به هشدار نیست.

• همچنین ممکن است لک ادرار را با ترشحات واژن اشتباه بگیرید. بی‌اختیاری ادرار یک اتفاق رایج در بارداری‌های سالم است.

به دردهای خود توجه کنید

هر بارداری دردها و گرفتگی‌های مختلفی را به همراه دارد. در طول سقط جنین، درد معمولا در قسمت پایین کمر قرار دارد و می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. اگر دچار کمردرد شدید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

• گهگاه پیچ خوردن یا درد در شکم، ناحیه لگن و کمر اغلب نتیجه تنظیم بدن برای سازگاری با جنین در حال رشد است. اگر درد شدید، مداوم یا موجی باشد، ممکن است سقط جنین داشته باشید، به خصوص اگر خونریزی نیز وجود داشته باشد.

• همچنین ممکن است در صورت سقط جنین، انقباضات واقعی را تجربه کنید. انقباضات هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه رخ می‌دهد و اغلب به شدت دردناک است.

علائم بارداری خود را تجزیه و تحلیل کنید

با بارداری علائم مختلفی به وجود می‌آید که همه ناشی از افزایش سطح هورمون‌ها در سیستم شماست. اگر کاهش علائم را تجربه کردید، ممکن است نشانه‌ای از سقط جنین باشد و سطح هورمون‌های شما به حالت قبل از بارداری بازگردد.

• اگر سقط جنین داشته‌اید، ممکن است متوجه تهوع صبحگاهی کمتر، تورم و حساسیت کمتر سینه‌ها و احساس عدم بارداری داشته باشید. در حاملگی‌های سالم، این علائم اولیه اغلب در حدود ۱۳ هفته خود به خود فروکش می‌کنند، که این زمان نیز کاهش خطر سقط جنین است.

• بروز و شدت علائم در هر بارداری متفاوت است. تغییر ناگهانی قبل از ۱۳ هفته ایجاب می‌کند که با پزشک خود تماس بگیرید.

برای اطمینان به پزشک خود مراجعه کنید

برای پاسخ قطعی به سقط جنین به مطب پزشک، اورژانس یا بخش زنان و زایمان بیمارستان خود مراجعه کنید. حتی اگر تمام علائم بالا را تجربه کنید، بسته به نوع سقط جنین ممکن است احتمال زنده ماندن جنین وجود داشته باشد.

• بسته به اینکه بارداری شما چقدر پیشرفت کرده است، پزشک از آزمایش خون، معاینه لگن یا سونوگرافی برای بررسی زنده بودن بارداری استفاده می‌کند.

 

درمان‌های سقط جنین

انواع سقط جنین را بشناسید

سقط جنین بر بدن هر زن کمی متفاوت است. در برخی موارد تمام بافت‌های بارداری به سرعت بدن را ترک می‌کنند، در حالی که در موارد دیگر این روند طولانی‌تر و کمی دشوارتر است.

در اینجا انواع مختلف سقط جنین و تأثیر آنها بر بدن وجود دارد:

• تهدید به سقط جنین: دهانه رحم بسته باقی می‌ماند. این احتمال وجود دارد که خونریزی و سایر علائم سقط قطع شود و بارداری به طور طبیعی پیش برود.

• سقط جنین اجتناب ناپذیر: خونریزی شدید رخ می‌دهد و دهانه رحم شروع به باز شدن می‌کند. در این مرحله هیچ شانسی برای ادامه بارداری وجود ندارد.

• سقط جنین ناقص: برخی از بافت‌های بارداری از بدن خارج می‌شوند، اما برخی در داخل بدن باقی می‌مانند. گاهی اوقات یک روش برای برداشتن بافت باقی مانده ضروری است.

• سقط جنین کامل: تمام بافت‌های بارداری از بدن خارج می‌شوند.

• سقط از دست رفته: حتی اگر بارداری به پایان رسیده باشد، بافت در بدن باقی می‌ماند. گاهی خود به خود خارج می‌شود و گاهی برای رفع آن نیاز به درمان است.

• حاملگی خارج از رحم: این از نظر فنی یک نوع سقط جنین نیست، اما نوع دیگری از سقط جنین است. به جای کاشت در رحم، تخمک در لوله فالوپ یا تخمدان کاشته می‌شود، جایی که قادر به رشد نخواهد بود.

اگر خونریزی خود به خود متوقف شد با پزشک خود تماس بگیرید

اگر خونریزی شدیدی را تجربه کردید که در نهایت فروکش کرد و هنوز در اوایل بارداری است، ممکن است مجبور نباشید به بیمارستان بروید. بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند که به بیمارستان مراجعه نکنند و ترجیح می‌دهند در خانه استراحت کنند. این معمولاً تا زمانی که خونریزی در عرض ده روز تا دو هفته متوقف شود، خوب است.

• اگر گرفتگی یا درد دیگری را تجربه می‌کنید، ممکن است پزشک به شما بگوید که چگونه در طول سقط جنین راحت‌تر باشید.

• اگر می‌خواهید تأیید کنید که سقط جنین رخ داده است، می‌توانید سونوگرافی را برنامه‌ریزی کنید.

اگر خونریزی متوقف نشد به دنبال درمان باشید

اگر خونریزی شدید و سایر علائم سقط جنین را تجربه کردید و مطمئن نیستید که سقط جنین کامل یا ناقص است، پزشک شما ممکن است با استفاده از یکی از راهکارهای زیر اقدام کند:

• مدیریت انتظار: باید منتظر بمانید و ببینید که آیا بافت باقی مانده در نهایت از بین می‌رود و خونریزی خود به خود متوقف می‌شود یا خیر.

• مدیریت پزشکی: دارو برای دفع بافت باقیمانده از بدن تجویز می‌شود. این نیاز به بستری کوتاه مدت در بیمارستان دارد و خونریزی بعد از آن می‌تواند تا سه هفته ادامه یابد.

• مدیریت جراحی: اتساع و کورتاژ که به عنوان D&C شناخته می‌شود، برای برداشتن بافت باقیمانده انجام می‌شود. خونریزی معمولاً سریعتر از کسانی که از روش مدیریت پزشکی استفاده می‌کنند، متوقف می‌شود. برای کند کردن خونریزی ممکن است دارو تجویز شود.

مراقب علائم خود باشید

اگر خونریزی شما از زمانی که پزشک گفته بود کاهش می‌یابد و متوقف می‌شود ادامه پیدا کرد، مهم است که فوراً به دنبال درمان باشید. اگر علائم دیگری مانند لرز یا تب را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید یا به بیمارستان بروید.

برای ناراحتی خود به مشاوره بروید

از دست دادن بارداری در هر مرحله می‌تواند از نظر عاطفی آسیب زا باشد. بسیار مهم است که از دست دادن خود غمگین باشید و مشاوره گرفتن می‌تواند کمک کننده باشد. از پزشک خود بخواهید که برای مشاوره غم و اندوه به شما معرفی کند یا یک قرار ملاقات با یک درمانگر در منطقه خود رزرو کنید.

• هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که پس از آن احساس بهتری داشته باشید. برای هر زنی متفاوت است به اندازه ای که برای غصه خوردن نیاز دارید به خودتان زمان بدهید.

• هنگامی که برای باردار شدن مجدد آماده هستید، با پزشک خود در مورد گرفتن یک قرار ملاقات با فردی که متخصص در بارداری‌های پرخطر است صحبت کنید. این معمولا فقط برای کسانی که دو یا چند سقط جنین داشته اند ضروری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *