چطور خس‌خس سینه را از بین ببریم؟

سینه

خس‌خس سینه می‌تواند ناراحت کننده یا کمی خجالت‌آور باشد، اما نگران نباشید. بیشتر خس‌خس سینه‌ها جدی نیستند و به راحتی می‌توان از شر آن خلاص شد.

خس‌خس به صدای سوت بلندی گفته می‌شود که هنگام بازدم یا دم ایجاد می‌شود و اغلب با تنگ شدن راه‌های هوایی و مشکل در تنفس همراه است. برای متوقف کردن خس‌خس سینه، از گرما و بخار استفاده کنید تا ریه‌های خود را آرام کنید و به این ترتیب ریه‌ها راحت‌تر هوا را جذب می‌کنند. همچنین اگر خس‌خس ناشی از آلرژی شدید یا آسم باشد، ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید. در صورت وجود یک علت اساسی جدی، به پزشک یا مرکز مراقبت فوری خود مراجعه کنید.

مراقبت‌های پزشکی برای خس‌خس شدید

اگر خس‌خس سینه در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کرد به پزشک مراجعه کنید

اگر هر روز خس‌خس می‌کنید یا اگر به دلیل شدت خس‌خس سینه خود قادر به انجام برخی کارها (مانند دویدن، بلند کردن اجسام سنگین یا شنا) نیستید، به پزشک خود مراجعه کنید. در بسیاری از موارد، خس‌خس سینه تنها نشانه بیماری دیگری مانند آسم یا آلرژی است. در صورتی که علائم بیش از چند روز طول بکشد، برای تعیین علت خس‌خس سینه خود، یک قرار ملاقات با پزشک خود تعیین کنید.
• اگرچه ممکن است مشکل به نظر برسد، اما مراجعه به پزشک سریعترین و کارآمدترین راه برای خلاص شدن از شر خس‌خس مداوم است.

• اگر خس‌خس سینه شما با درد قفسه سینه همراه است، به سرعت به پزشک یا مرکز مراقبت‌های فوری مراجعه کنید.

خس‌خس سینه و علائم مربوط به آن را برای پزشک شرح دهید

پزشک از شما سوالاتی در مورد علائم و محرک‌های شما می‌پرسد. توضیح دهید که خس‌خس سینه شما چه مدت طول کشیده است، و اگر اغلب محرک خاصی، مانند ورزش، باعث بروز خس‌خس سینه می‌شود، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک همچنین ممکن است با گوشی پزشکی به ریه‌های شما گوش دهند و اگر ریه‌های شما هرگز ارزیابی نشده است، ممکن است از شما بخواهند که آزمایش تنفسی انجام دهید.

• شرایطی که معمولا باعث خس‌خس سینه می‌شوند عبارتند از آسم، آلرژی، برونشیت، سایر عفونت‌های تنفسی و اختلالات اضطرابی.

• آزمایش‌های دیگر، از جمله آزمایش خون و اشعه ایکس قفسه سینه نیز ممکن است ضروری باشد.

با پزشک خود صحبت کنید که آیا استنشاق دارو کمک می‌کند یا خیر

استنشاق‌های خوراکی که اغلب با داروهای شل‌کننده مخاط مانند آلبوترول پر می‌شوند، فوراً شما را از خس‌خس سینه باز می‌دارند. بنابراین، با پزشک خود مشورت کنید و ببینید آیا او فکر می‌کند که یک دستگاه تنفسی به شما کمک می‌کند خس‌خس سینه را متوقف کنید. اگر کودک شما از آسم رنج می‌برد، برای این دستگاه‌ها از پزشک سؤال کنید.

• خس‌خس‌های ناشی از آسم را می‌توان با استنشاق‌های گشادکننده برونش اضطراری، کورتیکواستروئیدهای استنشاقی، استنشاق‌های ترکیبی بروکودیلاتور و کورتیکواستروئید طولانی‌مدت و قرص‌های کنترل‌کننده آسم نیز درمان کرد.

خس‌خس ناشی از یک بیماری زمینه‌ای را درمان کنید

درمان حرفه‌ای خس‌خس بسته به شرایط ایجاد کننده آن متفاوت است. خوشبختانه، اکثر پزشکان با بسیاری از بیماری‌های ریوی آشنا هستند و در صورت داشتن یک بیماری می‌توانند به طور موثر بیماری شما را تشخیص دهند. پس از تشخیص علت، با پزشک خود برای تعیین بهترین برنامه درمانی برای نیازهای خود همکاری کنید.

• به عنوان مثال، خس‌خس ناشی از آلرژی را می‌توان با اجتناب از هر گونه آلرژن شناسایی شده پیشگیری کرد. همچنین ممکن است پزشک یک قرص آنتی‌هیستامین غیر آرام‌بخش تجویز کند.

• با پزشک خود صحبت کنید تا دریابید که آیا علت اصلی خس‌خس سینه شما می‌تواند آلودگی محیطی، سیستم ایمنی بیش فعال یا حساسیت روده باشد.

• شرایطی مانند آسم و آلرژی می‌تواند ناشی از یک بیماری خود ایمنی زمینه‌ای باشد و از بین بردن محرک‌های بیماری می‌تواند به بهبود خس‌خس کمک کند. به عنوان مثال، اگر به گلوتن یا لبنیات حساسیت دارید، ممکن است لازم باشد که آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. به طور مشابه، هر گونه عفونت زمینه‌ای را که ممکن است باعث شود سیستم ایمنی بدن شما به ریه‌های شما حمله کند، درمان کنید.

• پزشک ممکن است برای درمان خس‌خس ناشی از برونشیت یک دستگاه تنفس کننده برونش تجویز کند و اگر عفونت باکتریایی ایجاد شود، ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز کند.

• بیمارانی که خس‌خس سینه آنها ناشی از یک اختلال اضطرابی است، باید برای درمان اضطراب خود جستجو کنند. این درمان می‌تواند به صورت دارو درمانی، روان درمانی یا ترکیبی از این دو باشد.

اگر خس‌خس سینه شما تنفس را دشوار می‌کند، به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشید

اگر برای نفس کشیدن مشکل دارید و نگران این هستید که تنفس شما به زودی کاملاً قطع شود، از شخص دیگری بخواهید شما را به نزدیکترین مرکز مراقبت فوری یا اورژانس ببرد. همچنین در صورت بروز بی‌حالی شدید، سرگیجه یا تب بالا، یا اگر هنگام خس‌خس سینه متوجه رنگ آبی رنگ پوست خود شدید، باید به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشید.

• درمان اورژانسی ممکن است شامل تزریق اپی‌نفرین برای باز کردن راه‌های هوایی باشد. همچنین ممکن است به اکسیژن، کورتیکواستروئیدها، درمان‌های نبولایزر یا درمان با ونتیلاتور مکانیکی نیاز داشته باشید.

• برخی از این درمان‌ها ممکن است کمی ترسناک به نظر برسند. اما، همه آنها بدون درد هستند، و تا حد زیادی برای خلاص شدن از شر خس‌خس شما پیش می‌روند.

آرام کردن سینه و ریه‌ها

بخار را استنشاق کنید تا تا راه‌های هوایی داخلی ریه‌هایتان شل شوند

یک دوش بخار بگیرید یا یک دستگاه بخور در اتاق خود روشن کنید. همانطور که بخار را تنفس می‌کنید، گرما و رطوبت باعث شل شدن مجاری تنفسی و شل شدن مخاطی می‌شود که مسیرهای تنفسی در ریه‌های شما را مسدود می‌کند. شما می‌توانید راحت‌تر نفس بکشید و خس‌خس سینه باید بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه متوقف شود.

• به همین منظور، سعی کنید ۱ لیتر آب مخلوط شده با ۸ تا ۱۰ قطره روغن نعناع را بجوشانید. هنگامی که آب شروع به تبخیر کرد، آن را به یک اتاق کوچک و دربسته ببرید و بخار آن را تنفس کنید.

مایعات گرم بنوشید تا ریه‌های خود را آرام کرده و خس خس سینه را متوقف کنید

وقتی متوجه شدید که خس‌خس می‌کنید، یک نوشیدنی گرم درست کنید و به آرامی در مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را بنوشید. دمنوش‌های گیاهی گزینه بسیار خوبی هستند، بنابراین چای زنجبیل، چای بابونه، چای منتول یا چای ریشه شیرین بیان را امتحان کنید. مایعات گرم راه‌های هوایی تحت فشار را در ریه‌ها تسکین می‌دهند و به توقف خس‌خس کمک می‌کنند.

• در مقادیر متوسط، قهوه نیز می‌تواند فوایدی داشته باشد. کافئین می‌تواند راه‌های هوایی را گشاد کند، که ممکن است تنفس را آسان‌تر کند و خس‌خس سینه شما را پایان دهد. از آنجایی که کافئین همچنین باعث کم آبی بدن می‌شود، روزانه بیش از ۳ فنجان (۲۵۰ میلی لیتر) ننوشید و آن را با مایعات آبرسان فراوان جبران کنید.

سینه و قسمت بالایی پشت خود را گرم کنید تا ماهیچه‌ها و مجاری تنفسی شل شوند

هنگامی که خس‌خس می‌کنید و برای نفس کشیدن تلاش می‌کنید، بدن شما منقبض می‌شود و راه‌های هوایی شما را منقبض می‌کند. برای مبارزه با این مشکل و توقف خس‌خس سینه، یک حوله دستی را زیر شیر آشپزخانه خود خیس کنید و سپس حوله را به مدت ۲ دقیقه در مایکروویو قرار دهید. پس از گرم شدن، حوله داغ را روی سینه، قسمت بالایی پشت، شانه‌ها و گردن خود به مدت تقریباً ۱۰ دقیقه قرار دهید. گرما به پوست شما احساس خوبی می‌دهد و به ریه‌های شما کمک می‌کند تا آرام شوند. از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید در حالی که نیم تنه خود را گرم می‌کنید محکم به پشت شما ضربه بزند تا به رفع انسداد در ریه‌های شما کمک کند.

• به جای حوله گرم، می‌توانید از بطری آب گرم نیز استفاده کنید. مطمئن شوید که خیلی گرم نیست، در غیر این صورت ممکن است خود را بسوزانید. باید دمایی باشد که در برابر پوست شما احساس خوبی داشته باشد.

• خس‌خس سینه با عضلات منقبض قفسه سینه همراه است، بنابراین گرم کردن این ناحیه از بدن می‌تواند به آرامش آن کمک کند و خس‌خس سینه شما را کاهش دهد.

آرام باشید تا بدن خود را آرام کنید و راه‌های هوایی منقبض را باز کنید

هنگامی که خس‌خس می‌کنید بدن شما به طور طبیعی دچار تنش می‌شود. در نتیجه، ریه‌ها و گلو منقبض‌تر می‌شوند و شروع به خس‌خس کردن می‌کنید. تقریباً هر فعالیتی که بدون فشار آوردن به ریه‌ها به شما آرامش می‌دهد می‌تواند فوایدی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، چند تمرین تنفسی، مراقبه، گوش دادن به موسیقی آرام بخش، یا حمام آب گرم را امتحان کنید.

• آرام کردن بدن، مخاط ریه‌ها را شل می‌کند و تنفس واضح را آسان‌تر می‌کند.

خنثی کردن محرک‌های محیطی

محیط زندگی خود را تمیز کنید تا گرد و غبار و عوامل تحریک ریه را از بین ببرید

حذف مواد محرک از هوایی که تنفس می‌کنید می‌تواند خس‌خس سینه را متوقف کند. حداقل هفته‌ای یکبار خانه و محل کار خود را گردگیری کنید، جارو کنید و جاروبرقی بکشید. اگر حیوان خانگی دارید، ممکن است لازم باشد یک روز در میان جاروبرقی بکشید تا شوره و خز حیوانات خانگی تمیز شود. فیلترهای سیستم گرمایش و سرمایش خود را هر سه ماه یکبار تمیز یا تعویض کنید و از فیلترهای هوای ضد حساسیت استفاده کنید (یا نصب کنید) تا محرک‌های تنفسی بیشتری را به دام بیندازید.

• در اتاق‌هایی که بیشترین زمان را در آن می‌گذرانید، از جمله دفتر کار و اتاق خواب خود، یک دستگاه تصفیه هوای کوچک اجرا کنید.

یک رژیم غذایی حذفی انجام دهید تا متوجه شوید که آیا آلرژی غذایی دارید یا خیر

سیستم ایمنی بدن شما ممکن است غذا را به عنوان یک تهدید درک کند که باعث می‌شود به بدن شما حمله کند. این می‌تواند علائمی مانند خس‌خس سینه، خارش و بثورات ایجاد کند. برای تعیین اینکه آیا خس‌خس سینه شما به آلرژی غذایی مرتبط است یا خیر، آلرژن‌های بالقوه مانند گلوتن، لبنیات، سویا، گندم، آجیل، صدف‌ها و شیرین کننده‌های مصنوعی را به مدت ۶ هفته حذف کنید. سپس، هر غذا را به آرامی و تک‌تک اضافه کنید تا ببینید آیا آنها روی شما تأثیر می‌گذارند یا خیر.

• اگر علائم شما در حین رژیم حذف از بین رفت، احتمالاً آلرژی غذایی دارید. اگر علائم شما پس از خوردن یک غذای خاص بازگردد، احتمالاً این همان غذایی است که آلرژی شما را تحریک می‌کند. آن غذا را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

• گلوتن و لبنیات شایع‌ترین مقصر پشت حساسیت‌های غذایی هستند.

• با یک متخصص تغذیه کار کنید که می‌تواند به شما در طراحی یک رژیم غذایی حذفی که نیازهای شما را برآورده می‌کند کمک کند.

برای درمان یا جلوگیری از نشت روده، از روده خود مراقبت کنید

روده نشتی وضعیتی است که در آن سوراخ‌های کوچک در روده‌ها اجازه می‌دهد سموم و باکتری‌ها به بدن شما نشت کنند، که می‌تواند باعث سایر بیماری‌های پزشکی مانند خس‌خس سینه، آلرژی یا آسم شود. این سوراخ‌ها ممکن است ناشی از ژنتیک یا رژیم غذایی شما باشد. یک رژیم غذایی سالم و پر فیبر با محصولات تازه، پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات‌های پیچیده برای کمک به روده‌های خود بخورید. از مصرف شکر اجتناب کنید، مصرف الکل را کاهش دهید و چربی‌های اشباع شده را محدود کنید تا از روده خود محافظت کنید.

• بهتر است غذاهای فرآوری شده را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف کنید.

• اگر محرک‌های غذایی را شناسایی کردید، آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

• پیاده‌روی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از غذا نیز ممکن است به درمان یا جلوگیری از نشت روده کمک کند.

از آلرژن‌های بالقوه و سایر محرک‌های خس‌خس سینه خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های غذایی و آلرژن‌های محیطی می‌تواند باعث خس‌خس سینه شود و غذاهایی که مخاط تولید می‌کنند می‌توانند خس‌خس سینه را بدتر کنند. غذاهایی که مخاط تولید می‌کنند شامل محصولات لبنی، موز و شکر است. اگر کاملاً مطمئن نیستید که به کدام غذاها، گرده‌ها و شوره حیوانات (در صورت وجود) حساسیت دارید، از پزشک خود بخواهید که آزمایش آلرژی را انجام دهد.

• آلرژی‌های فصلی را که نمی‌توان از آن اجتناب کرد را با آنتی هیستامین‌های بدون نسخه درمان کنید. آلرژی‌های فصلی شدید ممکن است نیاز به داروهای تجویزی داشته باشند.

از بوهای شدیدی که می‌توانند مجاری تنفسی شما را منقبض کنند دوری کنید

زمانی که ریه‌های شما سالم هستند بوی تند لزوما برای شما مضر نیستند، اما اگر راه‌های هوایی شما تحت فشار باشند، ممکن است باعث محدود شدن بیشتر راه‌های هوایی شوند. بوهای شیمیایی، مانند رنگ و پاک کننده‌های شیمیایی، می‌توانند یکی از بزرگترین مقصرها باشند، اما شما همچنین باید از چیزهایی مانند عطرها و صابون‌ها یا شامپوهای بسیار معطر خودداری کنید.

• این بوهای قوی وقتی استنشاق می‌شود نیز می‌توانند باعث خس‌خس سینه شوند و هم آن را بدتر کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *