چطور در طبیعت آتش روشن کنیم؟

آتش

آتش

وقتی که برای پیک‌نیک به طبیعت رفته‌اید، می‌توانید نسبتاً به راحتی با مواد و ابزار مناسب آتش درست کنید. برای روشن کردن و حفظ آتش گرم کننده، چوب، سوخت و هیزم را جمع آوری کنید.

برای ایمن نگه داشتن همه چیز، به یاد داشته باشید که همیشه آتش خود را حداقل ۱.۸ متر دورتر از چادر یا پناهگاه خود و همچنین درختان آویزان کم ارتفاع قرار دهید. پس از اتمام لذت بردن از آتش، زمانی را برای خاموش کردن درست آن اختصاص دهید.

جمع آوری آنچه نیاز دارید

در صورت امکان و برای مطمئن، هیزم از پیش برش خورده را بخرید

هیزم از پیش بریده شده گزینه ایده‌آلی برای ایجاد آتش در خانه است و همچنین یک شرط عاقلانه برای شروع آتش در فضای باز است. داشتن هیزم آماده برای استفاده، در زمان، تلاش و عدم اطمینان شما برای جستجوی هیزم قابل استفاده در جنگل صرفه‌جویی می‌کند. کنده‌های چوبی از پیش بریده شده را می‌توان در فروشگاه‌های سخت‌افزار، یا از بازرگانان نزدیک کمپ‌ها خریداری کرد.

• اگر از پارک‌های ملی و اردوگاه بازدید می‌کنید، از قبل بدانید که آیا می‌توانید با خود هیزم به همراه داشته باشید و یا آیا آنها کنده‌های از پیش بریده شده خود را در محل می‌فروشند و یا آیا اجازه جمع‌آوری هیزم را در آن متطقه می‌دهند.

برای یک آتش سوزی صرفاً تزئینی از کنده‌های آتش ساخته شده استفاده کنید

کنده‌های تولید شده ترکیبی از خاک اره و موم پارافین است که به راحتی روشن می‌شود و تمیز می‌سوزد. این کنده‌ها از مزایای روشنایی بدون هیچ ماده اولیه و ایجاد شعله‌ی آتش برخوردارند، اما حرارتی مشابه آتش معمولی و هیزم‌سوز ایجاد نمی‌کنند.

• برای ایجاد آتش آسان در مواقعی که به گرما نیاز ندارید، کنده‌های تولید شده را در فروشگاه‌های سخت افزار خریداری کنید.

مواد کوچک و خشکی را برای استفاده به عنوان تیندر پیدا کنید

تیندر به موادی گفته می‌شود که به راحتی روشن می‌شوند و به روشن کردن آتش شما کمک می‌کنند. پیدا کردن اقلام کوچک و خشک مانند علف، برگ، پوست درخت خرد شده یا روزنامه انتخاب‌های ایده‌آلی هستند.

اقلام خشک و متوسط را برای استفاده به عنوان کیندلینگ پیدا کنید

کیندلینگ ماده‌ای است که در تماس با سنگ روشن به راحتی می‌سوزد، اما روشن کردن آن دشوار است. به دنبال چوب‌های کوچک، شاخه‌ها و تکه‌های بزرگ پوست باشید. مطمئن شوید که وسایل کاملاً خشک شده باشند.

• تکه‌های بزرگ چوب را با تبر یا چاقو ببرید تا کیندلینگ ایجاد شود.

انواع چوب مخصوص سوخت را جمع‌آوری کنید

چوب سوخت باید از کنده‌هایی تشکیل شده باشد که برای مدت طولانی می‌سوزند و آتش شما را زنده نگه می‌دارند. به دنبال چوب خشک و شکننده در طیف وسیعی از اندازه‌های مختلف باشید تا در صورت نیاز در هنگام سوختن، آتش خود را خاموش کنید. انواع مختلف چوب به طور متفاوتی می‌سوزند، بنابراین به خاطر داشته باشید که:

• چوب‌های سخت مانند بلوط و افرا زمان بیشتری طول می‌کشد تا شروع به سوختن کنند، اما برای مدت طولانی می‌سوزند.

• چوب نرم مانند کاج و سرو به سرعت می‌سوزد و در هنگام سوختن به دلیل رزین‌ها ترک می‌خورد و می‌ترکد.

ساخت محل روشن کردن آتش

روی یک سطح خشک و صاف آتش بسازید

نقطه‌ای را انتخاب کنید که حداقل ۱.۸ متر از درختان، بوته‌ها و شاخه‌های آویزان کم ارتفاع فاصله داشته باشد. منطقه را از برگ‌های خشک، شاخه‌ها یا سایر مواردی که می‌توانند مشتعل شوند و باعث گسترش آتش شوند پاک کنید. مطمئن شوید که محل آتش در زمین خشک است یا بستری از سنگ بسازید.

• دایره‌ای از قلوه سنگ‌های بزرگ به قطر حدود ۱ متر یا ۱.۲ متر بسازید تا مشخص کنید در کجا آتش می‌سازید.

• اگر در فضای باز می‌خوابید، هرگز در فاصله ۱.۸ متری پناهگاه یا چادر خود آتش ایجاد نکنید.

یک ساختار آتش متقاطع بسازید تا همه چیز ساده باشد

این ساده‌ترین شکل سازه است. برای ساخت چنین سازه‌ای، تیندرها را در مرکز سازه‌ی آتشی خود قرار دهید. سپس کیندلینگ را به صورت متقاطع روی آن قرار دهید. الگو را با چوب‌های سوخت تکرار کنید.

یک ساختار خیمه‌ای شکل بسازید

برای ساخت این سازه، مواد تیندر خود را به صورت توپی به قطر تقریباً ۱۰ سانتی‌متر بچینید. تکه‌های کیندلینگ را به شکل خیمه دورتا دور تیندرها قرار دهید به طوری‌که یک طرف آن باز باشد. تکه‌های چوب سوخت را به یکدیگر تکیه دهید تا یک قاب دور تیندر و کیندلینگ تشکیل دهند.

یک ساختار به شکل کلبه چوبی راه اندازی کنید

سازه‌ی دیگیری که می توانید بسازید یه شکل کلبه‌ی چوبی است. مواد تیندر را در وسط محل آتش خود قرار دهید، سپس کیندیلینگ‌ها را در اطراف آن بچینید. در پایان، دو تکه چوب سوخت را در دو طرف مواد قرار دهید، سپس دو تکه دیگر را به صورت عمود بر روی آنها قرار دهید.

• این الگو را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید تا یک کلبه چوبی بسازید.

روشن کردن آتش

اگر دارید از فندک یا کبریت استفاده کنید

ساده‌ترین راه برای روشن کردن آتش، استفاده از وسایل ساده مانند کبریت یا فندک است. کبریت‌ها را با احتیاط روشن کنید یا فندک خود را بزنید و شعله را روی یک تکه چوب نگه دارید تا شروع به سوختن کند.

• برای کمک به ایجاد آتش، به آرامی بر روی چوب روشن فوت کنید یا باد بزنید.

• برای بهترین نتیجه، مواد تیندر را از چند طرف روشن کنید تا مطمئن شوید که به درستی می‌سوزد.

آتش را با سنگ چخماق و فولاد روشن کنید

ست‌های سنگ چخماق و استیل جایگزینی عالی، ماندگار و ضد آب و هوا برای فندک‌ها و کبریت‌ها هستند. فولاد و سنگ چخماق را نزدیک به تیندر در مرکز تخت آتش خود نگه دارید. فولاد را چند بار به سنگ چخماق بزنید تا جرقه‌هایی به سمت تیدر بفرستد تا شعله‌ور شود.

• ست‌های سنگ چخماق و فولاد در فروشگاه‌های سخت‌افزار، فروشگاه‌های لوازم ورزشی، فروشگاه‌های لوازم طبیعت‌گردی یا آنلاین در دسترس هستند.

استفاده از روش شخم زدن برای روشن کردن آتش

با یک چاقوی جیبی یا ابزار تیز دیگری، یک شیار را در یک قطعه تخت از چوب نرم حفر کنید. با استفاده از یک چوب یا شاخه کوچک، روی شیار بالا و پایین کنید تا اصطکاک و گرما ایجاد شود. پس از چند دقیقه حرارت تشدید می‌شود و ذرات چوب ایجاد شده در اثر حرکت چوب را مشتعل می‌کند.

• سایر ابزارهای تیز که می‌توانید به جای چاقوهای جیبی استفاده کنید عبارتند از: خودکار، سیخ فلزی و میخ.

خاموش کردن ایمن آتش

 

از ۲۰ دقیقه قبل شروع به خاموش کردن آتش کنید

خاموش کردن کامل آتش مدتی طول می‌کشد و ترک آن قبل از انجام آن خطرناک است. زمانی که می‌خواهید آتش خاموش شود برنامه‌ریزی کنید تا زمان کافی برای رسیدن به این هدف را به خود اختصاص دهید.

روی محل آتش سوزی آب بپاشید

یک سطل آب را روی آتش کج کنید و قطرات و پاشش‌های کوچک آب را روی خاکسترها پخش کنید. این کار را به آرامی و به تدریج انجام دهید. یک قوطی ، بطری آب بزرگ، یا ظرف دیگری نیز برای ریختن آرام آب در محل آتش‌سوزی شما مفید است.

• اگر بخواهید دوباره از آتش استفاده کنید از خاموش کردن آتش با آب خودداری کنید، زیرا آب ساختار و محل آتش سوزی را خراب می‌کند.

در حین پاشیدن آب، خاکسترها را با چوب یا بیل هم بزنید

اطمینان حاصل کنید که تمام خاکسترها و بقایای شومینه شما با برگرداندن آنها در حین پاشیدن آب روی آنها خیس می‌شوند. از چوب یا بیل فلزی برای هم زدن آنها استفاده کنید. کاملاً به هم زدن ادامه دهید تا آتش کاملاً خاموش شود.

اطمینان حاصل کنید که بخار، گرما یا سر و صدایی از محل آتش سوزی شما خارج نمی‌شود

دست خود را نزدیک پایه محل آتش خود قرار دهید تا مطمئن شوید که احساس خنکی دارد. اگر هیچ گرمایی از زمین احساس نمی‌کنید، احتمالاً کاملاً خاموش شده است. همچنین علائم بخار را بررسی کنید و به هر گونه صداهای خش خش گوش دهید، که نشانه‌هایی از سوختن باقی مانده خاکستر است.

• اگر شواهدی از این موارد نمی‌بینید، می‌توانید محل آتش سوزی خود را ترک کنید.

• اگر شواهدی از هر یک از این موارد مشاهده کردید، مراحل بالا را برای خاموش کردن آتش تکرار کنید. اگر قصد ندارید دوباره از محل آتش سوزی استفاده کنید، آب را روی آن بریزید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *