چطور وزوز گوش را درمان کنیم؟

گوش

وزوز گوش با صدای زنگ یا وزوز در گوش مشخص می‌شود. قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، انسداد جرم گوش، مشکلات قلب یا عروق خونی، داروهای تجویزی و اختلالات تیروئید همگی می‌توانند باعث وزوز گوش شوند.

برای تشخیص دقیق به پزشک خود مراجعه کنید و با آنها برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری کنید. در بسیاری از موارد، وزوز گوش غیر قابل برگشت است، اما راه‌های مختلفی برای کاهش شدت آن وجود دارد. برای مثال، تولیدکننده‌های صدا، سمعک و دارو می‌توانند به پوشاندن صدای زنگ یا وزوز کمک کنند. تحقیقات روی وزوز گوش یک زمینه دائما در حال تغییر است، و شما ممکن است بتوانید درمان‌های تجربی را نیز امتحان کنید.

تسکین علائم وزوز گوش

از بین بردن زنگ و وزوز گوش با مولدهای صدا

مولدهای صدا صدای زنگ و وزوز گوش را با نویز سفید، صداهای آرامش بخش یا موسیقی ملایم از بین می‌برند. گزینه‌ها شامل دستگاه‌های کوچک داخل گوش، هدفون و دستگاه‌های نویز سفید است. همچنین می‌توانید از وسایل خانگی مانند کولر، تصفیه‌کننده هوا، پنکه یا تلویزیون با صدای کم استفاده کنید.

• اگرچه این روش وزوز گوش را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند علائم شما را کمتر قابل توجه کند، تمرکز شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند به خواب بروید.

• دستگاه‌های صوت درمانی پزشکی می‌توانند گران باشند و تحت پوشش طرح‌های بیمه نیستند. اگر به راه حل مقرون به صرفه‌تری نیاز دارید، صداهای محیطی یا موسیقی ملایم و آرامش بخش را در سرویس‌های پخش موسیقی یا ویدیو پیدا کنید.

• صداهای پایدار و خنثی، مانند نویز سفید، از صداهایی با شدت‌های مختلف، مانند امواج، موثرتر هستند.

• می‌توانید انواع مختلف این صداها که به عنوان وایت نویز یا نویز سفید شناخته می‌شود را دانلود کنید و یا نرم‌افزار آن را نصب کنید.

کاهش شنوایی را مدیریت کنید و وزوز گوش را با سمعک بپوشانید

اگر کم شنوایی دارید، سمعک‌ها می‌توانند با افزایش حجم صداهای بیرونی، زنگ یا وزوز را بپوشانند. از پزشک اصلی خود بخواهید شما را به یک متخصص شنوایی‌سنجی یا متخصص گوش ارجاع دهد. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا سمعک‌ها را انتخاب کرده و برای آن‌ها تناسب داشته باشید.

• اگر کم شنوایی را تجربه نمی‌کنید، می‌توانید سمعک یا ایمپلنت‌هایی نیز تهیه کنید که عصب شنوایی را تحریک می‌کنند یا زنگ زدن و وزوز همراه با نویز سفید را تحریک می‌کنند.

• اگرچه سمعک‌ها گران هستند، اکثر طرح‌های بیمه سمعک‌های اولیه را پوشش می‌دهند.

در مورد داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب با پزشک خود صحبت کنید

داروهای آرامش‌بخش می‌توانند شدت علائم شما را کاهش دهند، به رفع بی خوابی مرتبط با وزوز گوش کمک کنند و مقابله با وزوز گوش را آسان‌تر کنند. این داروها برای موارد جدی وزوز گوش، که در آن علائم باعث ایجاد استرس، اضطراب و افسردگی می‌شود، مؤثرتر هستند.

• استرس، اضطراب و افسردگی می‌توانند وزوز گوش را بدتر کنند. این احساسات و وزوز گوش می‌توانند یک رابطه دایره‌ای شکل دهند یا یکدیگر را تحریک و بدتر کنند. اگر این اثر دایره‌ای را تجربه کردید، پزشک ممکن است یک داروی ضد افسردگی یا ضد اضطراب را توصیه کند.

• داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب ممکن است عوارض جانبی نامطلوبی مانند تاری دید، خشکی دهان، حالت تهوع، یبوست، تحریک پذیری و کاهش میل جنسی ایجاد کنند. در مورد هر گونه عوارض جانبی یا علائم جدید یا غیرعادی مانند افسردگی، افکار خودکشی یا پرخاشگری به پزشک خود اطلاع دهید.

مشاوری را پیدا کنید که در مورد مدیریت وزوز گوش آگاه باشد

یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا با وزوز گوش کنار بیایید و با تأثیر آن بر کیفیت زندگی خود مقابله کنید. درمان معمولاً همراه با برخی از اشکال دیگر درمان وزوز گوش، مانند دارو درمانی یا صدا درمانی استفاده می‌شود.

از پزشک خود در مورد درمان‌های تجربی سوال کنید

هیچ درمانی برای وزوز گوش پیدا نشده است، اما تحقیقات در حال انجام است، بنابراین شما باید آماده درمان‌های تجربی باشید. تحریک الکترونیکی و مغناطیسی مغز و اعصاب ممکن است سیگنال‌های عصبی بیش از حد فعال که باعث وزوز گوش می‌شوند را اصلاح کند. این تکنیک‌ها هنوز در حال توسعه هستند، بنابراین از پزشک یا متخصص شنوایی خود بپرسید که آیا استفاده از یکی برای شما مناسب است یا خیر.

• داروهای جدید نیز ممکن است در آینده نزدیک در دسترس باشند، بنابراین از پزشک یا متخصص شنوایی خود بخواهید که شما را در مورد درمان‌های نوظهور به روز نگه دارد.

مدیریت وزوز گوش با تغییرات سبک زندگی

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند را محدود کنید

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می‌تواند علائم شما را تحریک کرده و بدتر کند. اگر در محیط پر سر و صدا، هنگام استفاده از ابزارهای برقی، در حین انجام کار در حیاط، هنگام جاروبرقی یا هر کار پر سر و صدا دیگری کار می‌کنید، از گوش‌گیر یا ماف‌های محافظ استفاده کنید.

حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید

ورزش منظم قلبی عروقی به ویژه مفید است، بنابراین پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا را امتحان کنید. ورزش علاوه بر سودمندی برای سلامت کلی شما، می‌تواند جریان خون را بهبود بخشد، که ممکن است به تسکین اشکال وزوز گوش مرتبط با مشکلات قلب یا گردش خون کمک کند.

• فعال ماندن برای سلامت عاطفی شما نیز مفید است.

• اگر به طور منظم ورزش نمی‌کنید، قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر سابقه هرگونه مشکل پزشکی دارید.

تکنیک‌های مدیتیشن و تمدد اعصاب را امتحان کنید

استرس می‌تواند وزوز گوش را تشدید کند، بنابراین اگر شروع به احساس اضطراب، نگرانی یا گیجی کردید، نفس عمیق بکشید و آرام باشید. در حالی که به آرامی نفس می‌کشید تا ۴ بشمارید، نفس خود را برای ۴ شمارش نگه دارید، سپس در حالی که به آرامی بازدم می‌کنید تا ۴ بشمارید. به مدت ۱ تا ۲ دقیقه یا تا زمانی که احساس آرامش کنید به کنترل تنفس خود ادامه دهید.

• هنگام نفس کشیدن، مناظر آرامش‌بخش مانند ساحل یا خاطره کودکی آرام‌بخش را مجسم کنید.

• تمام تلاش خود را بکنید تا از موقعیت‌ها و افراد استرس‌زا دوری کنید. اگر کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، مسئولیت‌های جدید را بر عهده نگیرید یا خود را خیلی درگیر نکنید.

• شرکت در کلاس‌های یوگا یا هنرهای رزمی نیز می‌تواند به تقویت ذهن آگاهی و آرامش کمک کند. شرکت در کلاس یک مؤلفه اجتماعی اضافه می‌کند که می‌تواند ذهنیت کلی شما را بهبود بخشد.

از کافئین، الکل و نیکوتین خودداری کنید

سعی کنید مصرف الکل را کاهش دهید و مصرف قهوه و چای کافئین‌دار، نوشابه و شکلات را محدود کنید. این مواد می‌توانند بر جریان خون شما تأثیر بگذارند و وزوز گوش را تشدید کنند. نیکوتین به ویژه مضر است، بنابراین در صورت لزوم از پزشک خود در مورد ترک محصولات تنباکو راهنمایی بخواهید.

• اگر به دلیل وزوز گوش در خوابیدن مشکل دارید، کاهش کافئین نیز مفید است.

درمان شرایط زمینه‌ای

برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید

وزوز گوش با صدای زنگ یا وزوز در گوش مشخص می‌شود. با این حال، این یک علامت است، نه یک بیماری واقعی، بنابراین برای یافتن علت اصلی، قرار یک معاینه توسط پزشک را برنامه‌ریزی کنید. پزشک شما می‌تواند یک معاینه فیزیکی انجام دهد و شنوایی شما را آزمایش کند.

• علل احتمالی وزوز گوش عبارتند از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، انسداد جرم گوش، مشکلات قلب یا عروق خونی، داروهای تجویزی و اختلالات تیروئید.

در صورت لزوم ارجاع دریافت کنید

در حالی که می‌توانید برای وزوز گوش به پزشک خانواده یا ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه خود مراجعه کنید، آنها ممکن است شما را به شنوایی‌سنج که متخصص شنوایی است یا گوش و حلق و بینی که پزشک گوش، حلق و بینی است ارجاع دهند. این متخصصان برای ایجاد یک برنامه مدیریت بلند مدت برای وزوز گوش مجهزتر خواهند بود.

اگر مرتباً در معرض صداهای بلند هستید به پزشک خود اطلاع دهید

آسیب شنوایی به دلیل صداهای بلند یکی از دلایل شایع وزوز گوش است. اگر در یک کارخانه کار می‌کنید، در ساختمان‌سازی کار می‌کنید یا از ابزارهای برقی استفاده می‌کنید، به طور منظم در کنسرت‌ها شرکت می‌کنید، نوازنده هستید یا در معرض انفجارهای انفجاری قرار می‌گیرید، در معرض خطر بیشتری برای تجربه وزوز گوش قرار دارید.

• اطلاع دادن به پزشک در مورد هر گونه قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می‌تواند به او کمک کند تا سایر شرایط پزشکی را رد کند.

 

هر دارویی را که مصرف می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید

بیش از ۲۰۰ دارو برای ایجاد یا تشدید وزوز گوش شناخته شده است. به عنوان مثال می‌توان به برخی آنتی بیوتیک‌ها، داروهای سرطان، داروهای ضد مالاریا و داروهای مسهل اشاره کرد. اگر دارویی مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا توصیه می‌کند دوز شما را کاهش دهد یا جایگزینی با عوارض جانبی کمتر پیدا کنید.

در صورت تجمع جرم گوش از پزشک خود بخواهید گوش شما را شستشو دهد

جرم گوش انباشته شده مجرای گوش را مسدود کرده و باعث کاهش شنوایی، تحریک و وزوز گوش می‌شود. در صورت لزوم، از پزشک خود بخواهید که مجرای گوش شما را با استفاده از قطره‌های دارویی یا دستگاه ساکشن مخصوص شستشو دهد.

• سعی نکنید گوش‌های خود را بدون مشورت با پزشک خود شستشو دهید. ممکن است بتوانید داروهای خانگی مانند استفاده از روغن بچه یا پراکسید هیدروژن با قطره چکان را امتحان کنید. با این حال، شما باید این درمان‌ها را فقط با تایید پزشک خود انجام دهید.

• گوش‌های خود را با سواب‌های پنبه ای تمیز نکنید، زیرا می‌توانند گوش‌های شما را تحریک کنند و جرم گوش را بیشتر به داخل مجرای گوش فشار دهند.

در صورت لزوم فشار خون یا مشکلات عروق خونی را مدیریت کنید

پزشک شما داروهایی را برای وزوز گوش مربوط به فشار خون بالا یا سایر مشکلات گردش خون تجویز می‌کند. هر دارویی را طبق دستور مصرف کنید و از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی دارید.

• برای مثال، ممکن است لازم باشد مصرف نمک خود را محدود کنید. هنگام آشپزی به جای نمک از سبزیجات خشک یا تازه استفاده کنید، از خوردن تنقلات شور خودداری کنید و نمک اضافی به غذا اضافه نکنید. همچنین ممکن است پزشک کاهش مصرف چربی و ورزش بیشتر را توصیه کند.

در صورت لزوم از دارو برای اختلال تیروئید استفاده کنید

وزوز گوش می‌تواند هم مربوط به پرکاری تیروئید یا پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید باشد. پزشک شما می‌تواند تورم یا توده‌های غده تیروئید را که در گلو شما قرار دارد، بررسی کند و برای آزمایش عملکرد آن، غربالگری خون تجویز کند. اگر مشکلی پیدا کنند، دارویی برای تنظیم سطح هورمون تیروئید شما تجویز خواهند کرد.

• داروهای تیروئید معمولاً باید در ساعات خاصی از روز و با معده خالی مصرف شوند. اگر نیاز به مصرف دارید، دستورالعمل‌های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *