چگونه با ترس از آمپول زدن مقابله کنیم؟

واکسن گارداسیل که بدن را در مقابل انواع خاصی از ویروس پاپیلوما و به خصوص خطرناک‌ترین انواع آن مقاوم می‌کند، در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا به افراد بالای ۱۰ سال تزریق می‌شود و به زنان و دختران زیر ۳۰ سال توصیه می‌شود اما در ایران دسترسی به این واکسن آسان نیست.

واکسن

حتی اگر کاملا از تزریق متنفر باشید و بترسید، تزریق تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر است. معمولاً از تزریق برای واکسیناسیون استفاده می‌شود و بدون واکسیناسیون ممکن است فرد به بسیاری از بیماری‌های کشنده مبتلا شود.

بسیاری از روش‌های مهم پزشکی دیگر مانند درمان دیابت، آزمایش خون، داروهای بیهوشی و درمان‌های دندانپزشکی نیز شامل تزریق هستند. این امر غلبه بر تریپانوفوبیا، یعنی ترس از تزریق را بسیار مهم می‌کند، زیرا اغلب اوقات هیچ جایگزینی وجود ندارد. حدود یک نفر از هر ده نفر از ترس از تزریق یا سوزن رنج می‌برند، بنابراین شما تنها نیستید.

خود را برای تزریق آماده کنید

با ترس خود مقابله کنید

دانستن بیشتر در مورد چیزی که از آن می‌ترسید می‌تواند به شما کمک کند تا با عادی جلوه دادن آمپول‌ها و تزریق‌ها بر ترس خود غلبه کنید. برای کمک به کاهش ترس از تزریق، مواجهه درمانی را امتحان کنید. در مورد تزریقات تحقیق کنید: تاریخچه آنها، هدف آنها، حتی خطرات آنها.

• عکس‌های آمپول و تزریق را به صورت آنلاین جستجو کنید تا حساسیت خود را از بین ببرید. برای ارتقای سطح بعدی، ممکن است هر روز چند دقیقه با سرنگ‌های واقعی (تمیز، استفاده نشده) کار کنید.
• ممکن است شروع با این کار دشوار باشد، اما می‌تواند به شما کمک کند بر ترس خود غلبه کنید. هرچه بیشتر در معرض سوزن‌ها قرار بگیرید، آنها معمولی‌تر به نظر می‌رسند.

منبع ترس خود را در نظر بگیرید

برخی از افراد به این دلیل ترس از تزریق دارند، زیرا آنها آن را با یک رویداد آسیب‌زای دیگر مرتبط می‌کنند. اغلب کسانی که از ترس از سوزن‌ رنج می‌برند، کسانی هستند که در دوران کودکی، عمل‌های زیادی شامل سوزن زدن داشتند. به دوران کودکی خود فکر کنید و با والدین خود در این مورد صحبت کنید. درک ریشه‌های ترس می‌تواند به شما در مقابله با آن کمک کند.

ترس خود را منطقی کنید

به جای اینکه روی ترس خود از تزریق تمرکز کنید، روی اینکه چگونه تزریق به شما کمک می‌کند تمرکز کنید. به طور مداوم به خود یادآوری کنید که از خود در برابر چیزی بسیار بدتر از یک تزریق ساده محافظت می‌کنید. یا، اگر خون اهدا می‌کنید، به تمام افرادی فکر کنید که با غلبه بر ترس خود به آنها کمک می‌کنید.

• ترس‌ها و نگرانی‌های خود را فهرست کنید («تزریقات دردناک هستند!»)، و سپس با این ترس‌ها با ایده‌های مثبت و منطقی مقابله کنید («تزریقات من را سالم نگه می‌دارند!»).

• اگر کودکی دارید که از سوزن می‌ترسد، در مورد اهمیت تزریق با او صادق باشید. و صحبت‌تان فقط در مورد درد در اطراف درد قرار ندهید. در مورد آن نیز صادق باشید.

تنش اعمالی را تمرین کنید

یکی از موثرترین راه‌ها برای مبارزه با ترس و کاهش فشار خون که می‌تواند منجر به غش شود، تمرین تنش است. اگر شروع به احساس ضعف کردید یا در گذشته با دیدن سوزن‌ و آمپول بیهوش شده‌اید، کشش اعمال شده، که به تنظیم فشار خون شما کمک می‌کند، می‌تواند از غش مجدد شما جلوگیری کند.

قبل از اینکه برای تزریق اقدام کنید، باید یاد بگیرید که چگونه این کار را انجام دهید. اگر شروع به احساس ترس کردید، تنش اعمال شده می‌تواند به شما کمک کند قبل از تزریق آرام شوید. برای تمرین تنش کاربردی، مراحل زیر را دنبال کنید:

• راحت بنشینید؛ ماهیچه‌های بازوها، پاها و قسمت بالایی بدن خود را منقبض کنید و این کشش را برای حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه یا تا زمانی که صورت شما شروع به برافروختگی کند، حفظ کنید.

• عضلات خود را شل کنید؛ بعد از ۳۰ ثانیه دوباره عضلات خود را منقبض کنید.

• این کار را تا پنج بار تکرار کنید.

مقابله با ترس از تزریق

یکی از دوستان یا اعضای خانواده را به همراه داشته باشید

از کسی که به او اعتماد دارید بخواهید که هنگام مراجعه به پزشک برای تزریق با شما بیاید. داشتن کسی که می‌شناسید می‌تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کند. از آنها بخواهید که در طول عمل دست شما را محکم بگیرند.

ترس خود را بیان کنید

به پزشک یا پرستار خود بگویید که می‌ترسید

صحبت کردن در مورد ترس شما می‌تواند به آن شخص اجازه دهد که با شما با ملایمت و مراقبت بیشتری رفتار کند. او حتی ممکن است بتواند با شما در مورد آن صحبت کند و نکاتی را به شما ارائه دهد تا به شما کمک کند آرامش داشته باشید و همه چیز را در کنترل خود نگه دارید.

• اگر مایل به اهدای خون هستید، اگر پیش خود بگویید که با این کارتان به فردی که خون شما را می‌گیرد کمک می‌کنید، ممکن است کمتر ترسناک باشد.

• انجام این کار می‌تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری بر موقعیت داشته باشید.

حواس خود را پرت کنید

بسیاری از کسانی که ترس از تزریق دارند بر روی تزریق تمرکز می‌کنند، اما دور کردن ذهن و حواس خود از تزریق، می‌تواند به کاهش ترس شما کمک کند. با شخص دیگری در اتاق صحبت کنید، چه پزشک، پرستار، یا یکی از اعضای خانواده یا دوستی که شما را همراهی کرده است. تحقیقات نشان داده است که پزشکانی که با بیماران ترومایی در مورد چیزی غیر از خود تروما صحبت می‌کنند، می‌توانند به میزان قابل توجهی سطح اضطراب بیمار را کاهش دهند.

• روی چیز دیگری در اتاق تمرکز کنید. سعی کنید حروف یک علامت را دوباره مرتب کنید یا تا آنجا که می‌توانید کلمات جدید بسازید.

• با تلفن خود بازی کنید، به موسیقی ملایم گوش دهید یا کتاب یا مجله بخوانید.

بدن خود را به درستی قرار دهید

ممکن است متوجه شوید که دراز کشیدن یا بالا بردن پاهایتان در حین تزریق می‌تواند به کاهش ترس و علائم کمک کند. دراز کشیدن با سر پایین و پاها کمی بالاتر، احتمال غش کردن را کاهش می‌دهد. حتی پس از تزریق برای مدتی در جای خود بمانید و سعی نکنید از جای خود بپرید و بروید. وقت خود را بگذارید و به آنچه پزشک یا پرستار به شما می‌گوید گوش دهید.

• هنگامی که دراز کشیده‌اید، یک دست خود را روی شکم خود بگذارید و بر تنفس خود تمرکز کنید.

سعی کنید آرامش داشته باشید

نفس‌های عمیق بکشید و آرام‌سازی تدریجی عضلات را انجام دهید تا خود را آرام کنید. وقتی واکسن در شرف تزریق است، یک نفس عمیق بکشید و قبل از بازدم به آرامی از ده شمارش معکوس کنید. تا زمانی که به صفر برسید!

سلسله مراتب ترس را ترسیم کنید

سلسله مراتب ترس راهی برای مستندسازی درجات مختلف ترسی است که در رابطه با سوزن و تزریق تجربه می‌کنید. این تکنیک پیشرفت واضحی به شما می‌دهد، اما به شما امکان می‌دهد با سرعت خود حرکت کنید و ترس‌های خود را بر حسب نمره از ترسناک‌ترین چیزها ثبت کنید.

جنبه‌های مختلف سوزن‌ و تزریق‌هایی را که شما را می‌ترسانند، بنویسید و آنها را بر اساس میزان ناراحتی‌ای که برای شما ایجاد می‌کنند، در مقیاس ۱ تا ۱۰ رتبه‌بندی کنید. یک مثال می‌تواند به این شکل باشد:

• داشتن یک تزریق در بازوی من – رتبه ۱۰ از ۱۰.

• نگه داشتن یک سوزن در دست – رتبه ۹.

• تماشای تزریق برای یک فرد دیگر در زندگی واقعی – رتبه ۷.

• تماشای ویدیوی تزریق آنلاین – رتبه ۵

• مشاهده تصاویر سوزن و تزریق – رتبه ۴

• فکر کردن در مورد تزریق – رتبه ۳

از پایین شروع کنید

هنگامی که سلسله مراتب خود را ترسیم کردید، این یعنی از قبل شروع به فکر کردن در مورد ترس‌های خود کردهاید، که گامی مهم در مقابله با آنها است. وقتی آماده شدید، از پایین سلسله مراتب خود شروع کنید و خود را در موقعیتی قرار دهید که کمترین میزان پریشانی را برای شما به همراه دارد. هنگامی که شروع به احساس پریشانی می‌کنید، تنش یا تنفس را برای آرامش تمرین کنید تا فشار خون خود را پایین آورده و ترس خود را کنترل کنید.

• در این موقعیت استرس‌زا بمانید تا زمانی که اضطراب شما شروع به کاهش محسوس کند. وقتی از این وضعیت بیرون آمدید، از کار بر روی سلسله مراتب فاصله بگیرید و زمانی را برای نفس عمیق و استراحت اختصاص دهید.

• قبل از رفتن به مرحله‌ی بعدی در سلسله مراتب، به خودتان به خاطر پیشرفت و شجاعت خود تبریک بگویید.

به طور پیوسته به سمت بالا حرکت کنید

اکنون می‌توانید به طور پیوسته در سلسله مراتب خود پیشرفت کنید و موفقیت خود را پیگیری کنید. فقط زمانی به حرکت خود ادامه دهید که واقعاً در موقعیت‌های قبلی احساس اعتماد به نفس داشته باشید، و اگر لازم است قبل از احساس راحتی، یک موقعیت را چند بار دوباره انجام دهید، نگران نباشید. ارزش ادامه دادن با آن را دارد.

• غلبه بر ترس شما به زمان، تمرین، تعهد و شجاعت نیاز دارد. اما مطمئناً در دراز مدت زندگی شما را از اضطراب و استرس آزادتر می‌کند.

مبارزه با ترس با دارو

یک مسکن را امتحان کنید

برخی از افرادی که از سوزن می‌ترسند، به درد بسیار حساس هستند و مقدار کمی درد معمولی که هنگام تزریق انجام می‌شود، تشدید می‌شود. در این صورت، می‌توانید از پزشک یا پرستار بخواهید که کرم بی‌حس‌کننده به شما بدهد، یا ۲۰ دقیقه قبل از اینکه تزریق را دریافت کنید، یک کرم بی‌حس‌کننده یا کمپرس گرم روی آن ناحیه اعمال کنید.

• یک سوزن نازک یا یک سوزن پروانه‌ای درخواست کنید. سوزن‌های پروانه‌ای که می‌توانند دقیق‌تر از سوزن‌های استاندارد باشند، اغلب در بیماران مبتلا به فوبیای سوزن استفاده می‌شوند.

داروی ضد اضطراب مصرف کنید

گاهی اوقات پزشک شما ممکن است داروهای ضد اضطراب را برای موارد حاد فوبیای سوزن توصیه کند. اگر فردی با دیدن یک سوزن به طور غیرقابل کنترلی غش کند، ممکن است در کوتاه مدت داروی ضد اضطراب لازم باشد. شما هرگز نباید این موضوع را در نظر بگیرید، مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند، سعی کنید روی مبارزه با ترس خود بدون دارو تمرکز کنید.

• اگر داروی ضد اضطراب مصرف می‌کنید، آن را قبل از تزریق مصرف خواهید کرد و ممکن است بعد از تزریق نتوانید رانندگی کنید.

• هنگامی که غش نگرانی اصلی است، مسدود کننده‌های بتا می‌توانند یک گزینه موثر باشند و باید به شما امکان دهند بعد از آن رانندگی کنید. اما همیشه در مورد گزینه‌های خود با پزشک خود صحبت کنید.

• تمرین تنش اعمالی راهی برای مبارزه با فشار خون پایین و غش بدون دارو است.

درمان یا مشاوره را در نظر بگیرید

ترس حاد از سوزن می‌تواند یک مشکل جدی باشد اگر شما را از تزریق واکسن و ضربه‌هایی که برای سالم ماندن و تلقیح از بیماری نیاز دارید باز دارد. ترس از سوزن یک وضعیت شناخته شده است و رفتار درمانی ممکن است به شما در مقابله با ترس کمک کند. در موارد شدیدتر، روان درمانی یا هیپنوتیزم درمانی ممکن است ضروری باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *