چگونه در صلح و آرامش زندگی کنیم؟

شاد زندگی کنیم

شاد زندگی کنیم

زندگی کردن در صلح یعنی طوری زندگی کنیم که با خود، دیگران و همه موجودات حساس اطرافمان هماهنگ زندگی کنیم. در حالی که معانی مختلفی را با توجه به باورها و سبک زندگی خود از وجود صلح و جلوه‌های ظاهری زندگی مسالمت آمیز خواهیم یافت، یک سری اصول اساسی زندگی در صلح وجود دارد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت، مانند عدم خشونت، مدارا بودن، داشتن دیدگاه‌های معتدل و غیره. این مقاله پیشنهاداتی را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا سفر خود را به سوی زندگی در آرامش کشف کنید. سفر و روشی از زندگی که در نهایت تنها شما می‌توانید مسئولیت آن را بر عهده بگیرید.

بدانید که زندگی در صلح هم یک فرآیند ظاهری و هم یک فرآیند درونی است

تعریف صلح چیز ساده‌ای نیست. اما یک راه ساده این است که آن را به عنوان زندگی بدون خشونت (از لحاظ جسمی، ذهنی، معنوی یا هر روش دیگری) و زندگی به گونه‌ای که احترام و مدارا را در بر می‌گیرد، تعریف کنیم. که این هم در بیرون و هم در درون هر فرد است:

• از نظر ظاهری، زندگی در آرامش شیوه‌ای از زندگی است که در آن علی رغم تفاوت‌های فرهنگی، مذهبی و سیاسی به یکدیگر احترام می‌گذاریم و به یکدیگر عشق می‌ورزیم.

• در درون، هر یک از ما نیاز به پرورش آرامش داریم. این به معنای درک و غلبه بر ترس، عصبانیت، عدم تحمل و عدم مهارت‌های اجتماعی است که باعث خشونت می‌شود. زیرا در ادامه نادیده گرفتن خشم درون، طوفان بیرون هرگز فروکش نخواهد کرد.

به دنبال عشق ورزیدن باشید نه کنترل دیگران

دست برداشتن از قدرت طلبی بر روی افراد و نتایج زندگی‌تان، اولین قدم مهم برای زندگی مسالمت‌آمیز است. تلاش برای کنترل دیگران، به معنای تحمیل اراده و واقعیت خود بر آنها است. اما با تحمیل اراده خود به دیگران، حتی با داشتن بهترین نیت، این قدرت را از دیگران می‌گیرد و باعث عدم تعادل بزرگی می‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد خشم، صدمه و رنجش شود. یک رویکرد کنترل کننده به روابط، می‌تواند شما را در تضاد با دیگران نگه ‌دارد. جایگزین سالم این است که قبل از تلاش برای تغییر، به دنبال درک دیگران باشید، تفاوت‌های مسالمت آمیز را تحمل کنید و از متقاعدسازی و رهبری دیگران به گونه‌ای استفاده کنید که الهام بخش آنها باشد. این به معنای ایجاد روابط به جای تلاش برای غلبه بر آنها است.

• صلح قبل از قدرت؛ گاندی نشان داد که قدرت مبتنی بر عشق مؤثرتر و ماندگارتر از قدرتی است که از طریق تهدید به مجازات به دست می‌آید.

• به عنوان مثال، کنترل دیگران از طریق رفتار یا اعمال تهدیدآمیز، بیش از احترام و محبت پاسخی از روی اجبار خواهد بود. به طور معمول این منجر به خشم و عصبانیت می‌شود.

• مثال دیگر: یک معلم ممکن است به بازداشت و تهدید به مجازات تکیه کند تا دانش آموزان را در کلاس کنترل کند. دیگری ممکن است به دانش آموزان بخاطر رفتار خوب‌شان پاداش دهد و دانش‌آموزان احساس قدردانی و الهام گرفتن کنند. با اینکه ممکن است هر دو کلاس نتیجه‌ی یکسانی داشته باشد و در هر دو کلاس دانش‌آموزها منظبط باشند، اما یک دانش آموز ترجیح می‌دهد در کدام کلاس درس بیاموزد؟ و در کدام یک مؤثرتر یاد می‌گیرند؟

مهارت‌های مذاکره، حل تعارض و ارتباط قاطعانه را بیاموزید

اینها مهارت‌های ارتباطی مهم و سازنده‌ای هستند که به شما کمک می‌کنند تا از تعارض با دیگران اجتناب کنید یا به طور موثر از آن عبور کنید. نمی‌توان از همه درگیری‌ها اجتناب کرد و همه درگیری‌ها بد نیستند، به شرطی که بدانید چگونه آن‌ها را ماهرانه مدیریت کنید. اگر احساس می‌کنید که مهارت کافی در این اشکال ارتباطی ندارید، راه‌های بهبود آنها را به طور گسترده مطالعه کنید. واضح بودن پیامی که می‌خواهید برسانید همیشه برای تضمین صلح حیاتی است، زیرا بسیاری از درگیری‌ها از سوء تفاهم‌ها ناشی می‌شود.

• هنگام برقراری ارتباط با دیگران، سعی کنید از دستور دادن، اخلاقی کردن، مطالبه کردن، تهدید کردن یا پرسیدن سؤالاتی که نشان می‌دهد که هدف آنها استخراج اطلاعات بیش از حد است، خودداری کنید. هر یک از این اشکال ارتباط باعث درگیری با کسانی می‌شود که احساس می‌کنند به جای اینکه با آنها به عنوان یک برابر صحبت کنید، سعی در کنترل آنها دارید.

• مطمئن شوید که اطرافیان شما تا جایی که ممکن است قادرند خوب زندگی کنند و همه چیز برابر باشد. فقط مواظب باشید که اگر نیاز به مشاوره دادن و نصیحت کردن دارید، هنگام مشاوره دادن نخواهید دیگران را کنترل کنید یا نظرتان را تحمیل کنید. طوری نباشد که از نصیحت به عنوان وسیله‌ای برای مداخله در زندگی دیگران استفاده ‌کنید. سعی کنید بدون اینکه انتظار داشته باشید که آنها بر اساس آنچه فکر می‌کنید عمل کنند، فقط بینش خود را ارائه دهید. وقتی به دیگران توصیه می‌کنیم، این خطر را داریم که تصور کنیم درک کاملی از مشکلاتی که آنها با آن‌ها روبرو هستند داریم، در حالی که در واقع، معمولاً این کار را نمی‌کنیم و مشکل آن‌ها را از تجربه خودمان فیلتر می‌کنیم. به جای اینکه سعی کنید تجربه خود را به عنوان «پاسخ» به او تحمیل کنید، به مراتب بهتر است که به هوش طرف مقابل احترام بگذارید و به سادگی کنار او باشید.

اعتقادات خود را تعدیل کنید

مطلق اندیشی و پایبندی به اعتقادات بدون در نظر گرفتن دیدگاه‌ها و نظرات دیگران راهی مطمئن برای زندگی بدون آرامش است. این نوع تفکر افراطی معمولاً منجر به رفتار واکنشی، عجولانه و هدایت‌شده می‌شود که فاقد بهره‌مندی از تأمل و تفکر مشورتی است. با اینکه این روش ممکن است راحت باشد چون به شما امکان می‌دهد با اطمینان کامل عمل کنید، ولی زمانی که افراد دیگر با اعتقادات شما موافق نباشند، می‌تواند به راحتی شما را به درگیری بکشاند. اینکه ذهنی باز داشته باشید و آماده باشید تا دیگران را نیز درک کنید، کار سخت‌تری است ولی با این حال این کار برایتان مفیدتر است، زیرا به عنوان یک فرد رشد خواهید کرد و در هماهنگی بیشتری با اطرافیانتان زندگی خواهید کرد.

• اعتقادات مطلق خود را با آماده بودن برای پرسش و تأمل تعدیل کنید. بپذیرید که علاوه بر باورها، ایمان، علایق یا عقاید شما باورها، ایمان‌ها، احساسات و عقاید دیگری نیز در جهان وجود دارد. از اخلاق اعتدالی پیروی کنید که برای کرامت و ارزش انسانی ارزش قائل است. از یک مطلق واقعی پیروی کنید، یعنی با دیگران همانطور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود (قانون طلایی).

• حس شوخ طبعی خود را پرورش دهید. طنز، خلع سلاح صلح طلبی است. معمولا کمتر کسی از متعصبان شوخ طبع هستند، زیرا بیش از حد درگیر جدی گرفتن خود و هدفشان هستند. طنز به شما اجازه می‌دهد تا تنش را رها کنید و تمایلات سرکوبگرانه تفکر افراطی را نشان دهید.

بردبار باشید

بردباری در هر کاری که فکر می‌کنید و انجام می‌دهید، در زندگی شما و اطرافیان‌تان تفاوت ایجاد می‌کند. بردباری برای دیگران، به معنای قدردانی، کثرت جامعه مدرن و تمایل به زندگی و اجازه دادن به دیگران برای زندگی است. زمانی که نتوانیم باورها، شیوه‌های زندگی و عقاید دیگران را تحمل کنیم، نتیجه نهایی می‌تواند تبعیض، سرکوب، غیرانسانی سازی و در نهایت خشونت باشد. تمرین بردباری و مدارا کلید زندگی مسالمت آمیز است.

• به‌جای نتیجه‌گیری سریع درباره دیگران، دیدگاه خود را تغییر دهید و دیگران را با عناوین خوب خطاب کنید. با تغییر دیدگاه خود نسبت به دیگران، می‌توانید تغییری را در ادراک آنها از خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه فردی را احمق یا بی‌کفایت ببینید، شروع به خواندن او با عناوین باهوش، مؤثر و تاثیرگذار کنید. این باعث انگیزه دادن به آنها می‌شود و آنها را تشویق می‌کند تا مطابق با خوبی‌هایی که در آنها می‌بینید زندگی کنند. دیدن دیگران به عنوان موجوداتی جالب، خاص و تاثیرگذار، می‌تواند تغییر بزرگی برای بهتر شدن ایجاد کند.

صلح طلب باشید

یک فرد صلح جو علیه شخص یا حیوان دیگر (موجودات حساس) از خشونت استفاده نمی‌کند. در حالی که خشونت زیادی در این دنیا وجود دارد، انتخاب کنید که اجازه ندهید خشونت بخشی از فلسفه زندگی شما باشد. هر زمان که فردی قصد دارد شما را متقاعد کند که خشونت مشکلی ندارد، به اعتقادات خود پایبند باشید و مودبانه مخالفت کنید. برخی از افراد سعی می‌کنند با گفتن اینکه عقاید شما باعث می‌شود افراد درگیر در درگیری را ضعیف می‌کنید، شما را تحریک کنند. شما می‌دانید که این درست نیست و این یک دیدگاه باعث می‌شود به درگیری که باعث مرگ بسیاری از مردم، یتیم یا بی‌خانمان شدن آنها می‌شودمی‌شود، ارزش دهد.

• از فیلم‌های خشونت‌آمیز، گزارش‌های خبری اعمال خشونت‌آمیز، و موسیقی با اشعار نفرت‌انگیز یا تحقیرآمیز خودداری کنید.

• اطراف خود را با تصاویر، موسیقی و افراد صلح طلب احاطه کنید.

افکارتان را منعکس کنید

انعکاس فکر مهم است. بسیاری از پاسخ‌های عجولانه به نتیجه غم‌انگیزی منجر شده است، زیرا زمان کافی برای اندیشیدن به تمام موضوعات و زوایای آن سپری نشده است. به طور طبیعی، مواقعی وجود دارد که اقدام سریع برای ایمنی بیشتر ضروری است، اما زمانی که دقت و توجه کردن قبل از واکنش نشان دادن به نتایج بسیار بهتری برای همه افراد مرتبط منجر ‌شود، این به درستی عمل نمی‌کند.
• اگر کسی شما را از نظر جسمی یا روحی آزار می‌دهد، با عصبانیت یا خشونت واکنش نشان ندهید. بایستید و فکر کنید و به جای آن پاسخ مسالمت آمیز را انتخاب کنید.

• از طرف مقابل بخواهید بایستد و فکر کند و به او بگوید که خشم یا خشونت مشکل را حل نمی‌کند. به سادگی بگویید «لطفا این کار را نکنید». اگر از توقف خودداری کردند، خود را از صحنه یا موقعیت دور کنید.

• هنگامی که احساس می‌کنید باید به چیزی به گونه‌ای پاسخ دهید که خشم، ناامیدی یا عصبانیت شما را به تصویر می‌کشد، به خود بگویید «صبر کن». خود را از موقعیتی که باعث سردرگمی و ناتوانی در تفکر می‌شود دور کنید. با دادن فضا به خود، زمان خواهید داشت تا بر احساسات اولیه‌ی عصبانیت غلبه کنید و راه حل‌های متفکرانه از جمله پاسخ ندادن را جایگزین آنها کنید.

• گوش دادن انعکاسی را تمرین کنید؛ زبان گفتاری دقیق نیست و افراد زمانی که استرس دارند اغلب چیزهایی می‌گویند که حرف‌هایی که می‌خواهند بگویند را پنهان می‌کند. اهمیت گوش دادن متفکرانه برای داشتن یک زندگی مسالمت آمیز این است که شما از دیدن افراد صرفاً از منظر خود دست بردارید و سخت تلاش کنید تا متوجه شوید که شخص دیگری واقعاً چه می‌گوید و چه منظوری دارد. این می‌تواند منجر به درک درست از چیزی که می‌شنوید بشود.

به دنبال بخشش باشید نه انتقام

چشم در برابر چشم. پایان این انتقام به کجا ختم می‌شود؟ مهم نیست که کجا زندگی می‌کنیم، چه دینی داریم یا چه فرهنگی را پرورش می‌دهیم. در قلب همه چیز، همه ما انسان‌هایی هستیم، با جاه طلبی‌ها و آرزوهای یکسانی برای پرورش خانواده خود و داشتن یک زندگی خوب. اختلافات فرهنگی، مذهبی و سیاسی ما نباید زمینه ساز درگیری‌هایی شود که تنها می‌تواند غم و اندوه و ویرانی را برای جهان ما به همراه داشته باشد. هنگامی که احساس می‌کنید مجبور هستید بخاطر کم بودن اعتبار خود به دیگری آسیب برسانید، یا به این دلیل که احساس می‌کنید عمل آنها مستحق واکنشی به همان اندازه نفرت انگیز است، خشم، خشونت و اندوه را تداوم می‌بخشید. این را با بخشش جایگزین کنید تا به دنبال راهی برای زندگی مسالمت آمیز باشید.

• در زمان حال زندگی کنید نه در گذشته. مرور آنچه که باید می‌شد و آسیب‌های گذشته، منفی‌های گذشته را زنده نگه می‌دارد و تضاد درونی دائمی را به همراه خواهد داشت. بخشش به شما این امکان را می‌دهد که در زمان حال زندگی کنید، به آینده نگاه کنید و اجازه دهید گذشته به آرامی حل شود. بخشش پیروزی نهایی است، زیرا به شما امکان می‌دهد با صلح با گذشته، از زندگی دوباره لذت ببرید.

• بخشش شما را بالا می‌برد و شما را از رنجش رها می‌کند. بخشش در واقع یادگیری است. یادگیری مقابله با احساسات منفی، یادگیری اینکه با عملی که شما را عصبانی یا ناراحت کرده است، کنار بیایید. یاد می‌گیرید که با بخشش، با طرف مقابل همدلی می‌کنید و به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه چیزی باعث انگیزه او شده است. شما نیازی به موافقت با آنچه آنها انجام دادند ندارید، فقط کافی است او را درک کنید.

• حتی در جایی که احساس می‌کنید نمی‌توان بخشش کرد، این دلیلی برای خشونت نیست.

آرامش درونی را پیدا کنید

بدون آرامش درونی، احساس می‌کنید در یک حالت تضاد دائمی هستید. تلاش برای پر کردن زندگی خود با دارایی‌ها یا بهبود خود با روابط اجتماعی بدون توقف برای ارزش گذاری درونی خود، شما را همیشه ناراضی نگه می‌دارد. وقتی دائماً در تلاش برای ارتقای دارایی، شغل، خانه و زندگی خود هستید، فراموش می‌کنید که برای آنچه دارید شکرگزاری کنید. داشتن چیزهای زیاد باعث ایجاد تضاد می شود و شما را از زندگی در صلح باز می دارد، زیرا شما همیشه برای تامین نیازهای مالی خود در جنگ هستید.

• فقط موارد ضروری را بگیرید و آگاهانه تصمیم بگیرید که چه چیزی زندگی شما را بهبود می‌بخشد یا زیبا می‌کند در حالی که بقیه را کنار می‌گذارید.

• وقتی عصبانی هستید، یک مکان آرام و خوب برای توقف پیدا کنید، نفس عمیق بکشید و استراحت کنید. تلویزیون یا کامپیوتر را خاموش کنید. در صورت امکان به طبیعت بروید یا به یک پیاده‌روی خوب و طولانی بروید. یک موسیقی ملایم بگذارید یا چراغ‌ها را کم کنید. وقتی دوباره احساس آرامش کردید، بلند شوید و به زندگی خود ادامه دهید.

• حداقل یک بار در روز ده دقیقه را در مکانی آرام بگذرانید، مانند زیر یک درخت سایه دار یا در پارک، هر جایی که بتوانید آرام و بدون حواس پرتی بنشینید.

• زندگی در صلح در واقع زندگی در جایی در غیاب خشونت است. سعی کنید با کاهش هر چه بیشتر استرس، آرامش را در تمام زمینه‌های زندگی خود پرورش دهید. در صورت امکان از موقعیت‌های استرس‌زا مانند ترافیک، ازدحام جمعیت و غیره اجتناب کنید.

در شادی زندگی کنید

انتخاب دیدن شگفتی‌های جهان پادزهری برای خشونت است. سخت است که انگیزه خشونت علیه چیزی را داشته باشید که آن را زیبا، شگفت انگیز، بی‌نظیر و شادی آور می‌بینید. در واقع، بزرگترین ناامیدی ناشی از جنگ‌ها از نابودی معصومیت، زیبایی و شادی ناشی می‌شود. شادی آرامش را در زندگی شما به ارمغان می‌آورد، زیرا شما همیشه آماده هستید تا آنچه را که در دیگران و دنیا خوب است ببینید و برای جنبه‌های شگفت انگیز زندگی سپاسگزار باشید.

• حق خود برای شاد بودن را زیر پا نگذارید. احساس بی‌ارزشی برای شادی، نگرانی در مورد اینکه وقتی شما شاد هستید دیگران چه فکری در مورد شما می‌کنند، و نگرانی در مورد وحشتناک بودن احتمالی زمانی که شادی به پایان می‌رسد، همگی الگوهای تفکر منفی هستند که می‌توانند تلاش برای شادی را در زندگی شما تضعیف کنند.

• کاری را که دوست داری انجام بده. زندگی فراتر از شغل شماست. در حالی که شغل شما باید چیزی باشد که معیشت شما را تضمین کند، شما همچنین باید چشم انداز زندگی خود را برآورده کنید. بزرگی می‌گوید:«با حرفه ای زندگی نکنید که برای انسان و طبیعت مضر است. در شرکت‌هایی سرمایه گذاری نکنید که شانس زندگی را از دیگران سلب می‌کنند. شغلی را انتخاب کنید که به تحقق ایده‌آل شفقت شما کمک کند.». پس به دنبال کاری باشید که به حفظ یک زندگی آرام کمک کند.

تغییری باش که دوست داری در دنیا ببینی

این فقط یک جمله رایج در مورد گاندی نیست، بلکه فراخوانی برای اقدام است. و تعدادی راه پیشگیرانه وجود دارد که می‌توانید به تغییر مسالمت آمیزی تبدیل شوید که می‌خواهید در جهان ببینید، از جمله:
خودت را تغییر بده؛ خشونت با پذیرش آن به عنوان یک راه حل و اجتناب ناپذیر بودن آن، شروع می‌شود. بنابراین در درون شماست که باید برای توقف خشونت و صلح طلبی بروید. در تلاش برای آسیب نرساندن به موجودات زنده، برای زندگی مسالمت آمیز، ابتدا خود را تغییر دهید و سپس جهان را تغییر دهید.

• بخشی از راه حل باشید؛ فردی باشید که دیگران را همانگونه که واقعاً هستند دوست دارد. طوری رفتار کنید که دیگران در کنار شما احساس راحتی داشته باشند. شما دوستان زیادی به دست خواهید آورد و از دوستانی که قبلاً دارید احترام بیشتری خواهید گرفت.

• با افراد دیگر در مورد دیدگاه‌شان درباره صلح صحبت کنید؛ ایده‌هایی در مورد راه‌هایی برای کمک به ایجاد دنیایی آرام‌تر و راه‌هایی برای پذیرش تفاوت‌ها بدون درگیری با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

• برای کمک به دیگران فداکاری کنید؛ بزرگ‌ترین هدف این است که میل خود را برای برقراری صلح در این جهان با فداکاری خود نشان دهید. می‌توانید با نشان دادن تمایل خود برای قربانی کردن خواسته‌های خود محور خود، صلح را به جهان بیاورید. با نشان دادن تمایل خود برای خدمت به اهدافی بزرگتر از خودتان، قلب دیگران را به دست آورید. حداقل، داوطلب شدن را در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *