چگونه می‌توان از ماه در پایان دادن به گرمایش زمین کمک گرفت؟

ماه کامل

ماه کامل

دانشمندان در جستجوی راهی جهت مقابله با گرمایش زمین، استفاده از گرد و خاک برای جلوگیری از رسیدن نور خورشید به زمین را مد نظر قرار داده‌اند. آن‌ها دریافته‌اند که این کار تنها در صورتی امکان عملی شدن دارد که خاک مورد استفاده از ماه آمده باشد.

از زمانی که انسان‌ها به خطر گرمایش زمین پی برده‌اند، استفاده از روشی جهت جلوگیری از رسیدن نور خورشید به زمین، به‌عنوان یکی از راه‌ها مطرح بوده است. ارزیابی‌هایی که تا کنون انجام شده، نشان داده است که این ایده هزینه‌ی بالایی دارد و در کنار آن می‌تواند خطرات جانبی زیادی نیز داشته باشد.

دانشمندان در جدیدترین مقاله‌ای که در این زمینه به چاپ رسانده‌اند، نشان داده‌اند که قرار دادن مقدار بسیار زیادی گرد و خاک در نقطه‌ی لاگرانژی شماره ۱ زمین می‌تواند بر روی تعادل گرمایی زمین اثر جدی داشته باشد.

تلسکوپ جیمز وب در نقطه‌ی لاگرانژی شماره ۲ قرار دارد. در نقطه‌ی لاگرانژی شماره ۱ نیز مانند نقطه‌ی شماره ۲، میدان‌های گرانشی زمین، خورشید و ماه در تعادل با یکدیگر هستند و به همین خاطر، اجسام با قرارگیری در آنجا می‌توانند برای مدت‌های طولانی همان جا باقی بمانند. از آنجا که قرار گرفتن دقیق در نقاط لاگرانژی کار مشکل و پیچیده‌ای است، قرار دادن توده‌های گرد و خاک در این نقاط نمی‌تواند باعث باقی ماندن گرد و خاک بیش از چند روز در آن نقاط باشد.

در گذشته این نظریه مطرح شده بود که مواد مصنوعی خیلی کوچک در نقطه‌ی لاگرانژی شماره ۱ قرار داده شود و به این ترتیب از رسیدن نور خورشید به زمین تا حدودی جلوگیری شود. رصد دیگر منظومه‌های مشابه منظومه‌ی شمسی نشان داده است که آنچنان نمی‌توان بر روی اثر مات‌کنندگی گرد و خاک بر روی نور خورشید امید داشت.

اگر بتوان به کمک موشک‌هایی که روز به روز قیمت پایین‌تری دارند، هر بار ۱۰ میلیون تُن سالانه به نقطه‌ی لاگرانژی ۱ رساند، باز هم در مجموع تنها ۱.۸ درصد از نور خورشید کم می‌شود و هزینه‌ی این کار نیز بسیار بالا است. محققین نشان داده‌اند که برای نجات زمین از نور خورشید باید ۲۰،۰۰۰ موشک بزرگ گرد و خاک را به نقطه‌ی لاگرانژی ۱ برسانند. اگر منبع گرد و خاک خارج از زمین باشد، می‌توان امیدوار بود که با هزینه‌ی کمتری این کار انجام شود.

ماموریت آپولو نشان داده است که بر روی ماه گرد و خاک زیادی موجود است و این قمر به نقطه‌ی لاگرانژی نیز نزدیک است. از آنجا که گرانش بر روی ماه کمتر است، می‌توان پرتاب موشک از آنجا را با هزینه کمتری انجام داد. از طرف دیگر اندازه‌ی ذرات گرد و خاک موجود بر روی ماه نیز به حدی است که می‌تواند بهترین تعادل سایه و نور را بر روی زمین ایجاد کند.

ساختن ماشینی که بتواند بر روی ماه حفاری کند و خاک تولید شده را در نقطه‌ی لاگرانژی شماره ۱ قرار دهد می‌تواند زمین را از گرمایش نجات دهد. این خاک برای مدت طولانی در نقطه لاگرانژی باقی نمی‌ماند و باعث ایجاد عصر یخبندان بر روی زمین نیز نمی‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *