کبوترها در انجام کارهای همزمان از انسان‌ها سریع‌تر هستند

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که کبوترها در تغییر بین دو کار مختلف از سرعتی نظیر سرعت انسان و حتی بالاتر برخوردار هستند.

محققان در این پژوهش نشان دادند که پرندگان در انجام چندین کار به صورت همزمان مهارت دارند که این امر به دلیل داشتن مغزهای کوچک با سلول‌های عصبی فشرده است که به آنها امکان تغییر در چندین فرآیند را می‌دهد. محققان در دانشگاه رور بوخوم آزمایش‌هایی را برای اثبات این امر در این موجودات و انسان‌ها انجام دادند.

دانشمندان سال‌ها بر این باور بودند که وجود قشر مغز در پستانداران علت توانایی شناختی در آنها است اما نکته جالب توجه این پژوهش این است که چنین ساختاری در پرندگان وجود ندارد. این بدان معناست که ساختار قشر پستانداران نمی‌تواند در عملکردهای شناختی پیچیده مانند انجام چند کار به صورت همزمان تعیین کننده باشد.

از آنجایی که مغز پرندگان مانند مغز انسان دارای چندین لایه نیست، سلول‌های عصبی مغز آنها بسیار متراکم است. به عنوان مثال، سلول‌های عصبی کبوترها شش برابر بیشتر از انسان‌ها، در هر میلی‌متر مکعب مغز است. این بدان معنی است که میانگین فاصله بین دو نورون در کبوترها ۵۰ درصد کمتر از انسان است.

محققان در مطالعه خود به دنبال درک این موضوع بودند که آیا این کاهش فاصله به این معناست که اطلاعات در مغز کبوتر سریع تر از مغز انسان مورد پردازش قرار می‌گیرد. ۱۵ انسان و ۱۲ کبوتر یک تمرین چند وظیفه‌ای را انجام دادند که در آن مجبور بودند کار را در حال پیشرفت متوقف کرده و در اسرع وقت به یک کار دیگر مشغول شوند.

این تغییر در کارها به صورت همزمان انجام شد و به محض متوقف شدن یک کار، کار بعدی پس از آن یا با ۳۰۰ میلی‌ثانیه فاصله انجام می‌شد. در اولین مورد، زمانی که دو فرآیند همزمان در مغز انجام می‌شد، کبوترها و انسان‌ها به طور مساوی عمل می‌کردند. اما در زمان تغییر بین دو کار، کبوترها با مدت زمان ۲۵۰ میلی ثانیه سریع‌تر و بهتر از انسان‌ها عمل کردند.

محققان معتقدند کبوترها این مزیت را نسبت به انسان‌ها دارند زیرا گروه‌های سلول های عصبی آنها که پروسه‌ها را کنترل می‌کنند، به یکدیگر نزدیک‌تر هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *