کشف علت صدای عجیب شکستن قلنج مفاصل

وقتی یک تئوری پس از ۵۰ سال تائید می‌شود

دانشمندان فرانسوی به‌تازگی به سراغ یافتن دلیل اصلی شکل‌گیری صدای عجیب شکستن قلنج مفاصل رفته و با کمک شبیه‌سازی کامپیوتری توانستند تا دلیل این امر را بیابند.

بسیاری از ما به شکستن قلنج دستان خود معتاد هستیم و این امر را به‌صورت مکرر در طول روز تکرار می‌کنیم. در این میان علاوه بر حس سبکی ایجاد شده به‌واسطه شکسته شدن قلنج، صدای عجیب شکسته شدن قلنج مفاصل نیز برای بسیار لذت بخش است.

با این وجود جالب است بدانید که دانشمندان تا به امروز دلیل اصلی ایجاد این صدا را نمی‌دانستند. با این حال بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان فرانسوی به‌تازگی این موضوع فاش شده است. یک تیم از محققان توانسته‌اند تا با استفاده از روش‌های میدانی و فناوری‌های کامپیوتری به سراغ رازگشایی این صدا رفتند.

در تحقیقات آن‌ها ابتدا تصویربرداری کاملی از شکستن قلنج مفاصل انجام‌شده و در ادامه با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری، این فرایند به‌صورت موبه‌مو بررسی شد. نتایج به دست آمده نشان از آن داشت که این صدا به‌واسطه شکستن حباب‌های موجود در مایع سینوویال موجود در مفاصل متاکاراپوپالانژ به وجود می‌آید.

نکته جالب در این میان این است که دانشمندان ۵۰ سال پیش تئوری این امر را ارائه کرده بودند و صدای یاد شده را به این دلیل می‌دانستند. با این وجود تئوری ارائه‌شده سرانجام به‌واسطه تلاش‌های جدید انجام‌شده به اثبات رسیده است و دانشمندان سرانجام از این راز پرده برداشته‌اند.

البته این تحقیقات به‌هیچ‌عنوان به این امر که آیا شکستن قلنج مفاصل ضرری برای ما دارد یا خیر نرفته است ولی این سوال نیز یکی از مواردی است که به‌دفعات شاهد پاسخ‌های متضاد به آن بوده‌ایم و به نظر می‌رسد که یک تحقیق علمی مناسب برای آن مورد نیاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *