کنترل وزن و راهکارهایی جداگانه برای هر سن

اگر مادر شما چاق و دارای اضافه وزن می باشد، پس شما نیز در آینده دچار چاقی و اضافه وزن خواهید شد! الزاماً اینگونه نیست. اگرچه بیولوژی هر فرد ساختار بدنی وی را تعیین می کند، اما اینکه شما تا چه اندازه به بدن خود می پردازید در واقع یکی از عوامل مهم در داشتن وزنی سالم می باشد. افراد در دهه‌های مختلف زندگی خود وارد دوره‌هایی می شوند که کم کردن وزن در این زمان‌ها، دشوارتر است.

کارشناسان معتقدند سلول‌های چربی بدن ما (به‌ ویژه در زنان) بستگی به سبک زندگی و تغییراتی که در دهه‌های مختلف زندگی رخ می دهد دارد، افراد در دوران نوجوانی و جوانی خود بیشتر به بدن خود می پردازند و مراقب هستند که دچار اضافه وزن نشوند زیرا به خوش‌ هیکل بودن خود در این دوره اهمیت زیادی می دهند! اما زمانی که این دوران را پشت سر می گذارند و وارد دهه دیگری از زندگی خود می شوند از آن‌جایی که فعالیت بدنی آنان نیز کمتر می شود (۱۵% کم می شود) در سال‌های ۲۰ تا ۳۰ به میزان ۲۱% بر وزن افراد اضافه می گردد.محققان دانشگاه «وست لا فایت» اعلام کردند.

حال به چگونگی وزن بدن در دهه‌های مختلف زندگی می پردازیم:

اگر ۲۰ تا ۳۰ ساله هستید :

ممکن است زمانی که به سن ۲۰ سالگی می رسید اندام خوبی داشته باشید، اما کم‌تحرکی و کم شدن میزان فعالیت‌ها سبب ذخیره چربی در اندام‌های مختلف بدن شده و سبب می شود اندام نامتناسبی داشته باشید؛ ۴۱% از زنان در دوران ۲۰ تا ۳۰ سالگی دچار اضافه وزن می شوند، محققان استرالیایی اعلام کردند. برای جلوگیری از این اتفاق هفته‌ای ۵ بار و هر بار ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنید (پیاده‌روی- دوچرخه‌سواری و….).

اگر شما خواهان آن هستید که اضافه وزن خود را کاهش دهید باید حداقل ۳۰۰ کالری در هر بار ورزش کردن بسوزانید و برای نیل به این هدف باید فعالیت‌های ورزشی خود را شدیدتر کنید. تحقیقات نشان داده اگر افرادی که میزان کالریی را که می سوزانند تا ۲۰% افزایش دهند در سال ۷ تا ۸ کیلو کاهش وزن خواهند داشت، از طرفی افرادی که با گرفتن رژیم غذایی سعی در کاهش وزن خود دارند نیز اگر میزان کالریی را که به بدن می دهند تا ۲۰% کاهش دهند به همین میزان کاهش وزن (۷ تا ۸ کیلو در سال) دست می یابند؛ در حالیکه در فعالیت‌های ورزشی، سوخت و ساز بدن به گونه‌ای انجام می شود که سبب حفظ بافت ماهیچه‌ای و عضلانی بدن و در نتیجه تقویت جسم می گردد در صورتیکه با رژیم گرفتن این اتفاق نمی افتد

اگر ۳۰ تا ۴۰ ساله هستید :

در این دهه از عمر خود، شما احتمالاً مادر شده‌اید و در نتیجه بر اثر بارداری و زایمان عضلات بدن ضعیف و شل شده و از استحکام سابق خود برخوردار نمی باشد، در نتیجه با تحلیل رفتن بافت عضله سرعت سوخت و ساز در بدن کاهش مییابد؛ جای نگرانی نیست، مطمئن باشید که با ورزش کردن می توانید از افزایش چربی بیشتر در بدن خود جلوگیری کنید (کم تحرکی و ورزش نکردن، بدن شما را در معرض خطر تحلیل بافت ماهیچه و افزایش بافت چربی قرار می دهد) و با انجام ورزشهای مخصوص تقویت عضله می توانید به بافت عضلانی خود مجدداً استحکام داده و آن را تقویت کنید. سعی کنید در هفته دو بار و هر بار ۲۰ دقیقه به ورزشهای تقویت عضله بپردازید؛ اگر بافت عضله در بدن بیشتر از بافت چربی باشد از آن‌جایی که بافت عضله نسبت به بافت چربی، کالری بیشتری می سوزاند در نتیجه از اضافه شدن بافت چربی بدن و در نتیجه چاقی جلوگیری خواهد کرد. بنابراین کم کردن وزن بدن و آب کردن چربی نه تنها کار ساده‌ای است بلکه با این روش اندام مناسب‌تری نیز خواهید داشت.

اگر ۴۰ تا ۵۰ ساله هستید :

در این دهه از عمر خود، سطح هورمون استروژن در بدن (زنان) کاهش می یابد و چربی ها بیشتر در نواحی شکم انباشته می شوند. با ورزش کردن و استمرار آن می توانید به سوختن چربی های انباشته شده در ناحیه شکم کمک کرده و در نتیجه از خطر حملات قلبی نیز در امان باشید.

اگر اندامی به شکل سیب (Apple-shaped) دارید:

زمانی که نمای ظاهری اندام شما به شکل سیب می باشد، بیشترین وزن بدن در قسمت میانی بدن (شکم) بوده و همین امر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. زیرا بیشترین بافت چربی اضافه در این ناحیه ذخیره می شود؛ اگر نمی توانید خود را محدود کرده و مصرف غذاهای مورد علاقه خود را کم کنید، می توانید از طریق ورزش مرتب و مداوم از اضافه شدن چربی های ناحیه شکمی جلوگیری کنید.

لازم به ذکر است که همواره باید از بروز بیماری های قلبی-عروقی پیشگیری کرد. چربی های انباشته شده در ناحیه امعا و احشاء بدن- چربی هایی که به دور اندام‌های حیاتی و مهم بدن جمع می شوند- سبب می شوند اسیدهای چرب اضافه وارد جریان خون شده و سپس وارد کبد و در آنجا انباشته شوند از این رو سبب اختلال در کارآیی اندام‌های حیاتی بدن برای تنظیم سطح گلوکز و انسولین می شوند؛ از طرفی ترشح بیش از حد انسولین در خون سبب افزایش فشار خون، هم‌چنین افزایش سطح تری گلیسرید و کلسترول خون شده که در مجموع تمامی این عوامل می توانند منجر به بیماری های قلبی و دیابت شوند.

برای از دست دادن چربی های ناحیه شکمی و داشتن قلبی سالم، سعی کنید یک برنامه ورزشی مرتب و مداوم (خصوصاً ورزش‌هایی که سبب تعریق زیاد می شوند) داشته باشید. پیاده‌روی و ورزش دو اگر در روز بطور متوسط ۳۰ دقیقه انجام شود در طی ۸ ماه، حدوداً ۷درصد از میزان چربی های انباشته شده در ناحیه امعا و احشا و کل چربی های ناحیه شکم می کاهد. محققان دانشگاه «نورث کالیفرنیا» اعلام کردند. بدین روش اندازه دور کمر نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

اگر اندام گلابی شکل (Pear-shaped) دارید :

در این نوع اندام‌ها، چربی های اضافه بیشتر در نواحی باسن و ران انباشته می شوند از این رو چربی های انباشته شده در این نواحی محل مناسبی برای افزایش میزان تری گلیسرید و لیپید (چربی خون) می باشند که افزایش بیش از اندازه آنها در خون برای قلب بسیار مضر می باشد.
در آخر یادآوری می کنیم برای داشتن جسمی سالم و تداوم این سلامتی باید در دوره‌های مختلف زندگی خود، وزنی مناسب و نرمال داشته باشید و برای رسیدن به این منظور باید ورزش مستمر و مداوم داشته باشید؛ ورزش‌هایی که سبب تقویت بافت عضله بدن شده و از تحلیل رفتن این بافت جلوگیری می کنند و ازطرفی سبب سوزاندن چربی های اضافه در اندام‌های مختلف بدن می گردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *