کهکشان آندرومدا، دیگر بزرگ‌ترین کهکشان گروه محلی نیست!

 اخترشناسان از مدت‌ها پیش، فکر می‌کردند جرم و اندازه‌ی کهکشان آندرومدا دو تا سه برابر کهکشان راه‌شیری است و کهکشان ما همسایه‌ی بزرگتری دارد. اما تحقیقات جدید از چیز دیگری حکایت دارد. دکتر «پراجال کافل» محققی در دانشگاه استرالیای غربی، گفت: «راه‌شیری بیش از یک تریلیون برابر سنگین‌تر از زمین است. ما باید برای گریز از کشش گرانشی آن با سرعت ۵۵۰ کیلومتر بر ثانیه حرکت کنیم. ما از این روش برای بررسی جرم کهکشان آندرومدا استفاده کردیم.»
به گزارش دکتر کافل و همکارانش، کهکشان آندرومدا جرمی معادل ۸۰۰ میلیارد برابر جرم خورشید دارد که هم‌سو با جرم راه‌شیری است. کافل افزود: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که دانشمندان قبلاً میزان ماده‌ی تاریک موجود در کهکشان آندرومدا را به‌درستی تخمین نزده‌اند. ما با بررسی مدار ستارگان پرسرعت دریافتیم که این کهکشان بر خلاف تصورات پیشین از ماده‌ی تاریک خیلی کمتری برخوردار است و تنها یک‌سوم آن در مشاهدات قبلی شناسایی شد.»
کهکشان‌های راه‌شیری و آندرومدا دو کهکشان غول‌پیکر مارپیچی در جهان محلی ما هستند. از منظر کیهان‌شناسی، دو میلیون سال طول می‌کشد تا نور یکی از آن‌ها به دیگری برسد. با توجه به اینکه دیگر آندرومدا را برادر بزرگ راه‌شیری قلمداد نمی‌کنند، باید شبیه‌سازی‌های تازه‌ای را برای بررسی اتفاقات احتمالی در زمان برخورد آن دو کهکشان انجام داد. محققان در سال ۲۰۱۴ از شیوه‌ی مشابهی برای اندازه‌گیری وزن راه‌شیری استفاده نمودند.
محققان اظهار داشتند: «تازه‌ترین یافته‌ها می‌تواند به‌طرز قابل‌توجهی درک ما را نسبت به نزدیک‌ترین همسایگان کهکشانی‌مان بهبود بخشد. دیدگاه نسبت به گروه محلی نیز دچار تحول می‌شود. ما قبلاً تصور می‌کردیم کهکشانی وجود دارد که عنوان بزرگ‌ترین کهکشان گروه محلی را به خود اختصاص داده و راه‌شیری قدری کوچک‌تر از آن است. اما این سناریو حالا به‌طور کامل عوض شده است. واقعاً هیجان‌انگیز است که ما به روش جدیدی دست یافته‌ایم و ناگهان درک کلی از گروه محلی وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده است.» نتایج گروه محققان در ماهنامه‌ی The Royal Astronomical  منتشر شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *