یین و یانگ چیست

یین و یانگ

یین و یانگ

شکوفا دایی زاده

مقدمه
یین و یانگ در تعادل معماری کاربرد های فراوانی دارد. در این مطلب علاوه بر دانستن این که یین و یانگ یعنی چه با خواص و ویژگی های آن و موارد کاربرد آن نیز آشنا خواهید شد. یین ویانگ اصل چهارم از پنج اصل قدرت فنگ شویی هستند.

یین و یانگ چیست

یین و یانگ به انگلیسی Yin and Yang می شود !

هدف فنگ شویی ، رسیدن به تعادل از ویژگی های پیرامونی در جهان اطراف شما است. از همین رو با شناخت یین و یانگ چرخه تعادل را نیز بدست خواهید آورد. همه چیز در جهان متشکل از دو نیرو متضاد، اما متصل است. این دو جریان نیرو دو مشخصه اصلی دارند.

نیروی یین زنانه است
نیروی یانگ مردانه است

یین و یانگ در روانشناسی یونگ :

در روانشناسی یونگ یین و ینگ به عنوان آنیما و آنیموس شناخته شده است! آنیما وجه زنانه و آنیموس وجه مردانه می باشد. در هر آنیمایی، آنیموس وجود دارد و در هر آنیموسی، آنیما هست. این دو وجه در روانشناسی یونگ بسیار کاربرد دارد و زمانی که در زنان آنیما از تعادل خارج شود و حس مردانه غالب شود فرد دچار مشکلات و بیماری های زنانه خواهد شد. به عنوان مثال مشکلات زیر را خواهد داشت.

رحم
تخمدان
انرژی های زنانه
و …
زمانی که آنیموس در مردان از تعادل خارج شود برای مردان نیز مشکلاتی از قبیل موارد زیر ایجاد خواهد شد.

باروری
بخش احساسات و عواطف
انرژی های مردانه
و …
بنابراین هر وجه آنیما نیاز به آنیموس دارد. همچنین در دین اسلام نیز تاکید بر ازدواج و پیدا کردن زوج است تا تعادل بین آنیما و آنیموس برقرار شود.

 

معرفی یین و یانگ

نماد جهانی برای یین و یانگ یک دایره با خط منحنی در وسط است که نیمه سیاه و سفید دایره را تقسیم می کند، با نقطه ای از هر رنگ متضاد در طرف مقابل.

نقطه‌های متضادی که داخل شکل یین و یانگ دیده می‌شود به این مفهوم است که یین وقتی به حداکثر خودش برسد و می‌خواهد تمام شود در درونش یانگ را دارد و وقتی هم که یانگ می‌خواهد به حداکثر خود برسد در درونش یین را دارد! یعنی وقتی یکی تمام می‌شود، دیگری در درونش رشد می‌کند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

بنابراین وقتی ما احساس خوبی درباره خودمان یا جایگاهمان در دنیا یا حتی خانه‌مان (کلاً هر مکان دیگری که در آن احساس شادی می‌کنیم) داریم، یین و یانگ در عالی‌ترین وضعیت تعادلی خود در نظر گرفته می‌شوند. این هدف اصلی فنگ شویی برای برقراری دائم و همیشگی این تعادل و در نهایت، به وجود آمدن آرامش و هارمونی است.

 

در ادامه یین و ینگ در فنگ شویی را توضیح می دهیم!

ویژگی های یین:
زن
نرم
غیر فعال
پرورش
تاریک
شب

یین با رنگ سیاه، که عنصر آب، و انرژی غیر فعال سکوت، تاریکی و حرکات آرام است، نشان داده می شود. این انرژی غالب در شب هنگام خوابیدن است یا هنگامی که شما نیاز به آرامش و انرژی خود دارید. بنابراین اغلب برای اتاق خواب مناسب است و جاهایی که نیاز به حرکت کمتری باشد استفاده می شود. البته برای اتاق خواب به هیچ عنوان از رنگ سیاه استفاده نمی کنیم!(از هارمونی رنگ های تیره استفاده می کنیم به جز مشکی)

ویژگی های یانگ:
مرد
سخت
فعال
پرخاشگر
روشن
روز

یانگ با رنگ سفید و یا رنگ های روشن نشان داده می شود! این انرژی قوی است که توسط صداهای پر رنگ، چراغ های روشن و انرژی حرکتی به سمت بالا شناخته می شود. در معماری فنگ شویی ، از انرژی یانگ برای تزئین اتاق های نشیمن یا یک دفتر کار استفاده می کنیم . تئوری یین و یانگ یکی از راه هایی است که می توانید از علم فنگ شویی برای محاسبه محیط اطراف خود استفاده کنید.

 

این دو مخالفت های روزمره در خانه و دفتر شما هستند:

نرم و سخت
سرد و گرم
تاریک و روشن

چگونه تعادل بین یین و یانگ خود برقرار کنیم

یین و یانگ در طبیعت، ساختمان ها و در اتاق های فردی وجود دارد. بر اساس اصول علم فنگ شویی ، تعامل مناسب این دو نیرو است که در اطراف شما ایجاد هماهنگی می کند. به عنوان مثال اگر رنگ یک اتاق را تیره رنگ می کنید، انرژی آن را سرد و یین کرده اید و زمان کمتری می توانید در آن حرکت داشته باشید. زیرا احساسی سردی و رخوت را به شما القا می کند.

با این حال، اگر رنگ یک اتاق را یک رنگ روشن کنید، درجه حرارت را بالا میبرید و انرژی آن را یانگ می کنید. و زمان بیشتری را می توانید در حرکت باشید زیرا انرژی و احساس گرما و حرکت را به شما القا می کند.

در اغلب موارد شما یین و یانگ را به طور طبیعی و غریزی در محیط خود به تعادل می رسانید :

به صندلی های چوبی یک نشیمن نرم اضافه می کنید!

اگر آب حمام بیش از حد داغ شود، شما سرد می کنید؛

زمانی که به پنجره ای پرده نصب می کنید یین و یانگ را رعایت کرده اید

یا زمانی که فرش و یا قالیچه ای را روی زمین پهن می کنید نیز همین اصول را رعایت کرده اید.

به همین دلیل است که وقتی این دو نیرو به صورت برابر در محدوده داخلی ما تعادل دارند، احساس راحتی، امنیت و آرامش می کنید.

 

هر جنبه ای از زندگی شما دارای ویژگی های یین و یانگ است که باید به آن تعادل داشته باشید.

 

تعادل در دفتر کار

تعادل انرژی در محل کار بسیار مهم است . چون شما در محل کار زمان زیادی را سپری می کنید.

در دفتر کار اغلب ما در شرایط کمتر از نوع مطلوب فنگ شویی قرار داریم. دفتر معمولی امروزِ با رایانه، روشنایی فلورسنت روشن، طبقه های براق سخت، کابینت های کاغذی فلزی و میز و تلفن های زنگ که می تواند موجب فشار، تنش، تحریک پذیری و احساس انزوا شود، پر می شود. دشوار است که در این نوع محل کار خلاق باشیم زیرا انرژی یانگ خیلی شدید است. بنابراین کمی از تعادل انرژی یین نیاز است. بر این اساس می شود مثال های زیر را عنوان نمود که کمک شایانی برای تعادل این فضا خواهد بود.

پرده به شکل پارچه های نرم
چراغ های رومیزی و جای نور بالای سر
کابینت های چوبی و برخی از رنگ های تسکین دهنده روی دیوار ها
و …

تنظیم یین و یانگ

اگر انرژی در خانه یا دفتر شما درست نباشد شانس خود را از دست می دهید. برای به دست آوردن شانس راهی جز تعادل بین دو انرژی وجود ندارد و خوشبختانه، روش های ساده ای برای اضافه کردن ویژگی ها و بازگرداندن تعادل وجود دارد.

آیا نیاز به فضای بیشتری دارید؟

اگر می خواهید یک فضای آرام و متمرکز ایجاد کنید موارد زیر را بررسی کنید:

پرتوهای رنگی تیره
مبلمان
فرشهای کف
اتاقها با تعداد زیادی مبلمان

آیا فضا نیاز به هیجان بیشتر دارد؟

اگر می خواهید فضایی پر از انرژی و هیجان ایجاد کنید،موارد زیر را بررسی کنید:

خطوط مستقیم و اشکال زاویه
رنگ های روشن
استفاده از چوب، شیشه یا سنگ مرمر

به نوع چیدمان خود دقت کنید تا چرخ های مخرب در محیط ایجاد نشده باشد

فنگ شویی ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *