۳ تصمیم مهم ‌که زندگی مالی‌تان را متحول می‌کند

 اگردقت کنید متوجه خواهید شدکه هیچ چیز بدتر از آن نیست که یک فرد ثروتمند همیشه بهم ریخته، ناراحت و عصبانی باشد.

خاطر نشان کنم که هیچ دلیلی برای این موضوع وجود ندارد، اما بااین حال بنده هر روز با این پدیده بسیار سر و کار دارم.بایستی عرض کنم که این موضوع ناشی از داشتن زندگی نامتعادل و انتظارات زیاد و همچنین نارضایتی از داشته‌های فردی‌ست که اگر دقت کنیم همانها راهم خودمان برای خودمان خواسته ایم و حالا از آنها منزجریم…!

دقت کنید لطفاکه شما بدون قدردانی و تحسین آن‌چه که دارید نمی‌توانید به خواسته‌های واقعی‌تان برسید.

اما چگونه باید تعادل را در زندگی برقرار کرد؟

در یک زندگی نامتعادل موفقیت چه معنایی دارد؟

حدود ۴ دهه است که هر قدم از زندگی را به مردم و برخی از زنان و مردان بسیار مهم جهان، آموخته‌ام. من با مدیران شرکت‌های بزرگ و کوچک کار کرده‌ام. در تمامی‌این موارد دریافته‌ام که مردم در هر لحظه ۳تصمیم کلیدی می‌گیرند که به زندگی‌شان جهت می‌دهد. اگر در هنگام این تصمیم‌گیری‌ها حواس‎تان را جمع نکنید، مانند اغلب افرادی می‌شوید که از لحاظ فیزیکی در وضعیت خوبی قرار ندارند، از نظر احساسی فرسوده هستند و از لحاظ اقتصادی نیز در وضعیت استرس‌آوری قرار دارند. اما اگر آگاهانه تصمیم‌گیری کنید، می‌توانید امروز مسیر زندگی‌تان را به معنای واقعی تغییر دهید…

اولین تصمیم: موضوع مورد توجه خود را با دقت انتخاب کنید

در هر لحظه میلیون‌ها موضوع برای جلب توجه شما با هم رقابت می‌کنند. شما می‌توانید یا به مسائلی فکر کنید که در حال حاضر و در کنار شما در حال وقوع هستند یا در آینده قرار است رخ دهند. همچنین ممکن است به گذشته بیندیشید. به هر چیزی که توجه کنید، انرژی فرستاده می‌شود. موضوعات مورد توجه شما و الگوی انجام آن به کل زندگی شما شکل می‌دهد. علاقه‌مندید که روی چه حیطه‌ای تمرکز کنید: به چیزهایی که دارید یا چیزهایی که در زندگی شما وجود ندارد؟ مطمئنم که به هر دو روی سکه توجه می‌کنید. اما اگر افکار همیشگی‌تان را بررسی کنید، بیشتر برای چه مواردی وقت گذاشته‌اید؟

بیشتر از این که به چیزهایی فکر کنید که در اختیار ندارید یا حسرت کسانی را بخورید که از لحاظ اقتصادی از شما جلوتر هستند، شاید باید اعتراف کنید که در مورد مسائلی غیر از مسائل اقتصادی باید قدردان باشید؛ شما می‌توانید شکرگزار سلامتی، خانواده، دوستان، موقعیت‌ها و ذهن‌تان باشید.

افزایش عادت تحسین داشته‌های‌تان می‌تواند سطح جدیدی از سلامت و ثروت عاطفی را برای‌تان به ارمغان بیاورد. اما سوال اصلی این است که آیا برای داشتن احساس شکرگزاری عمیق از ذهن، بدن، قلب و روح‌تان مایه می‌گذارید؟ آن‌جاست که می‌توانید لذت، شادی و رضایت را پیدا کنید.

الگوی توجه ثانویه‌ای را پیدا کنید که روی کیفیت زندگی‌تان اثرگذار باشد: آیا شما بیشتر روی چیزهایی تمرکز می‌کنید که می‌توانید تحت کنترل خود بگیرید یا برعکس؟

اگر به چیزهایی توجه داشته باشید که نمی‌توانید کنترل‎شان کنید، استرس بیشتری را وارد زندگی خود می‌کنید. شما می‌توانید روی بسیاری از جنبه‌های زندگی‌تان تاثیرگذار باشید اما نمی‌توانید آ‌ن‌ها را کنترل کنید.

زمانی که این الگوی تمرکز را کسب کردید، مغز شما باید تصمیم دیگری بگیرد:

دومین تصمیم: بررسی کنید که تمام این کارها برای چیست؟

نحوه تفکر شما در مورد زندگی‌تان به حوادث، شرایط اقتصادی یا اتفاقاتی که برای شما رخ داده است، ارتباطی ندارد. کیفیت زندگی شما به معنایی مربوط می‌شود که برای این مسائل قائل شده‌اید. بیشتر اوقات شما از نقش ضمیر ناخودآگاه‌تان در معنا بخشیدن به حوادث زندگی بی‌خبرید. زمانی که اتفاقی (مانند تصادف، بیماری، از دست دادن شغل) برای‌تان می‌افتد، آیا آن را به منزله یک شروع می‌بینید یا یک پایان؟ اگر فردی با شما مخالفت می‌کند، آیا او به شما توهین کرده، شما را تربیت کرده یا واقعا نگران شماست؟

آیا یک مشکل ویرانگر به معنای منفی‌ست؟ یا شاید ممکن است که هدیه‌ای از سوی خداوند دریافت کرده‌اید؟

زندگی شما بر مبنای معنایی می‌گذرد که شما به آن داده‌اید. هر معنایی باعث داشتن احساسات منحصر به فردی می‌شود و کیفیت زندگی شما شامل جایی‌ست که به طور احساسی در آن زندگی می‌کنید.

من همیشه در طی سمینارها سوال می‌کنم: «چند نفر از شما کسانی را می‌شناسند که داروی ضد افسردگی مصرف می‌کنند و هنوز هم افسرده‌اند؟» معمولا ۸۵ تا ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان دست‌شان را بالا می‌برند.

چگونه ممکن است؟ دارو باید باعث بهبود حال مردم شود. اما حقیقت این است که طبق برچسب موجود روی داروهای ضد افسردگی یکی از عوارض جانبی ممکن است افکاری در مورد خودکشی باشد.

اما مهم نیست که فردی چقدر دارو مصرف می‌کند؛ اگر او به طور مداوم به چیزهایی توجه داشته باشد که نمی‌تواند کنترل کند یا ندارد، به راحتی ممکن است ناامید شود. اگر جمله‌ای مانند «زندگی ارزش زندگی‌کردن ندارد» نیز به این موضوع اضافه شود هم دیگر معجونی ساخته شده که هیچ قرص ضد افسردگی نمی‌تواند از پس آن برآید.

با این حال اگر آن فرد به معنای جدیدی از زندگی یا دلیلی برای آن یا باوری که قرار بوده همه چیز وجود داشته باشد، دست پیدا کند، مستحکم‌تر از هر چیزی خواهد شد که برای او اتفاق می‌افتد.

زمانی که مردم عادات همیشگی و معنای زندگی‌شان را تغییر می‌دهند، محدودیتی در تغییر زندگی وجود نخواهد داشت. تغییر تمرکز در زندگی می‌تواند به معنای واقعی شیمی‌ حیات او را ظرف چند دقیقه تغییر دهد.

بنابراین کنترل را به دست بگیرید و همیشه به یاد داشته باشید که معنای زندگی برابر است با احساسات و احساسات برابر است با زندگی. هوشیارانه و با ذهن باز انتخاب کنید. در هر حادثه‌ای معنایی قدرتمند پیدا کنید و بدین‌گونه ثروت موجود در عمیق‌ترین معنای زندگی در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

زمانی که معنایی در ذهن خود ایجاد کردید، احساسات در شما پدیدار می‌شوند و آن احساسات باعث به وجود آمدن حالتی برای اتخاذ سومین تصمیم خواهند شد:

سومین تصمیم: چه کار خواهید کرد؟

وضعیت احساسی شما به طرز شدیدی اعمال شما را تحت تاثیر خود دارند. اگر عصبانی باشید، رفتار متفاوتی نسبت به وقتی دارید که احساس سرزندگی یا خشم فراوان می‌کنید.

اگر می‌خواهید به اعمال خود شکل دهید، سریع‌ترین راه این است که نقطه تمرکز خود را تغییر دهید و معنای زندگی‌تان را روی موضوع قدرتمندتری بنا بگذارید. دو فرد عصبانی به شیوه متفاوتی رفتار می‌کنند. برخی عقب‌نشینی می‌کنند و برخی جلو می‌روند.

برخی از افراد عصبانیت‌شان را به شکل آرام‌تری ابراز می‌کنند. اما دیگران آن را بسیار بلند و با خشونت نشان می‌دهند. برخی دیگر نیز به دنبال موقعیتی می‌گردند تا پرخاشگری منفعلانه خود را نشان دهند تا دوباره دست پیش بگیرند یا حتی به همان میزان انتقام بگیرند.

این الگوهای رفتاری از کجا آمده‌اند؟ انسان تمایل دارد که رفتار خود را مانند افراد مورد احترام و محبوب خود شکل دهد. افرادی که شما را خسته یا عصبانی می‌کنند، چطور؟ شما معمولا رویکرد آن‌ها را پس می‌زنید. با این حال خیلی از مواقع نیز می‌بینید که الگوهایی را انتخاب کرده‌اید که در زمان جوانی بارها و بارها دیده بودید و خوش‌تان نیامده بود. بسیار خوب و مفید است که شما از الگوهای‌تان در زمان ناامیدی، عصبانیت، ناراحتی و تنهایی باخبر باشید. اگر آن‌ها را نشناسید قادر به تغییرشان نخواهید بود.

اکنون که با قدرت این سه تصمیم آشنا شدید، به دنبال الگوهایی باشید که دارند آن‌چه را که شما از زندگی می‎خواهید، تجربه می‌کنند. به شما قول می‌دهم آن‌هایی که روابط دلنشینی دارند، نسبت به افرادی که همیشه مجادله و دعوا می‌کنند، روی مسائل کاملا متفاوتی تمرکز می‌کنند و معنای کاملا متفاوتی برای چالش‌های موجود در روابط دارند.

این موضوع علم پرتاب موشک نیست. اگر از تفاوت‌های موجود بین رویکرد مردم در این ۳ تصمیم آگاه باشید، روشی برای ایجاد تغییرات مثبت در هر حیطه‌ای از زندگی خود خواهید داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *