۴ حقیقت علمی درباره کتابخوانی و کتابخوان ها

۴ حقیقت علمی درباره کتابخوانی و کتابخوان ها

کتابخوانی

کتابخوانی

همه ما دلایل زیادی برای خواندن کتاب شنیدیم. کم و بیش همه ما علاقه مندیم که عادت کتاب خواندن را برای خودمان بسازیم، اما خوره کتاب شدن کار سختی است. اما سوالی که مطرح می شود اینست که واقعا طبق تحقیقات و یافته های علمی، کتابخوانی چه تاثیری دارد. در واقع مطالعات علمی این تصور که کتابخوانی میتواند در زمینه های مختلفی برای شما سودمند باشد را تایید میکند. به همین علت مطالعه بهترین کتاب های روانشناسی رو به شما پیشنهاد می کنیم.

  1. مطالعه داستان های تخیلی میتواند به رشد خلاقیت و روشنفکری شما کمک کند

بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تورنتو[۱]، شرکت کنندگانی که به مطالعه داستان های کوتاه تخیلی پرداختند، نسبت به کسانی که مقالات غیر داستانی خواندند، نیاز کمتری به “پایان بسته[۲]” داشتند. در واقع آنها در مقایسه با کسانی که به مطالعه مقالات مشغول بودند، به نسبت بیشتری روشنفکر و خلاق بودند.

مولف در این مورد میگوید: ” با اینکه مطالعه مطالب غیر داستانی به دانش آموزان کمک میکند که در مورد موضوع مورد مطالعه دانش و اطلاعات خود را بالا ببرند، صرفا نمیتواند در اندیشیدن مستقلانه در مورد آن موضوع نیز سودمند باشد.

” او ادامه میدهد: “یک فیزیکدان ممکن است دانش جامع ای از رشته خود داشته باشد اما این مساله نمیتواند صرفا مانع جزم اندیشی او هنگامی که عوامل جدید به سمت نتیجه ای مغایر با دانسته ها و تحلیل های او میروند، بشود.”

  1. کسانی که کتاب میخوانند بیشتر عمر میکنند!

بر اساس یافته های محققان یل[۳] که ۳۶۳۵ فرد بالای پنجاه سال را مورد پژوهش قرار دادند، کسانی که در روز سی دقیقه مطالعه میکنند به طور متوسط ۲۳ ماه بیشتر از کسانی که اصلا کتاب نمیخوانند یا مجله میخوانند، عمر میکنند.

ظاهرا، فعل کتابخوانی، باعث فعالیت فکری خواننده و تقویت مهارت های مختلفی مثل دایره لغات، توانایی تحلیل و فکر کردن و تمرکز میشود. همچنین میتواند روی میزان همدلی، ادراک اجتماعی و هوش هیجانی و دیگر عواملی که در افزایش طول عمر فرد دخیل هستند، تاثیر گذار باشد.

کتاب

کتاب

  1. خواندن ۵۰ کتاب در سال، کاری امکان پذیر است

با اینکه ایده خواندن هفته ای یک کتاب، ترسناک به نظر میرسد، به احتمال زیاد حتی برای پر مشغله ترین افراد نیز امکان پذیر است. استفانی هادسون[۴] نویسنده میگوید معلوم شده است این فکر که او برای کتابخوانی وقت کافی ندارد، بهانه تراشی بوده است.

حال که او برای خود هدف خواندن پنجاه کتاب در سال را تعیین کرده است، وقت هایی که در چک کردن تلفن هدر میداده است را با کتابخوانی در رخت خواب جایگزین کرده است. همچنین استفاده از دیگر وقت هایی که در تاکسی، اتوبوس، مترو، استراحت بین کار برای نهار یا هنگام در صف ایستادن دارد را کتاب میخواند. بعد از گذشتن دو ماه از چالش خود، او میگوید که به رضایت و آرامش درونی بیشتری رسیده و خواب بهتری دارد. همچنین خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را میکرده است در حال یادگیری است.

کتابخوان

کتابخوان

  1. افراد موفق کتابخوان هستند

به این دلیل است که افراد موفق به دنبال پیشرفت فردی هستند. صد ها مدیر موفق کتاب هایی که به آنها کمک کرده که به جایی که اکنون در آن هستند برسند را با من به اشترک گذاشته اند. برای شروع کتابخوانی نیاز به پیشنهاد دارید؟ تعدادی از کتاب هایی که به طور متعدد در لیست آنها بوده است اینها هستند:

سختی کار های سخت[۵] از بن هورویتز[۶]، کفش باز[۷] از فیل نایت[۸]، از خوب به عالی[۹] از جیم کالینز[۱۰] و از دست دادن بکارت من[۱۱] از ریچارد برانسون[۱۲]، کار عمیق نوشته کال نیوپورت و کتاب استثنایی ها نوشته مالکوم گلدول.

[۱] Toronto

[۲] پایان بسته و پایان باز دو شیوه نوشتاری کتاب هستند که در پایان بسته همه عوامل داستانی باید به یک نتیجه قطعی ختم شوند.

[۳] Yale

[۴]Stephanie Huston

[۵] The Hard Thing About Hard Things

[۶] Ben Horowitz

[۷] Shoe Dog

[۸] Phil Knight

[۹] Good to Great

[۱۰] Jim Collins

[۱۱] Losing My Virginity

[۱۲] Richard Branson

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud