قفل هوشمند۳۴۰ ساله، فناوری آینده!

قفل هوشمند

انسانهای باهوش در تاریخ همیشه اثری از خود برجای می گذارند که نسل های بعدی متوجه آن خواهند شد. یکی از این افراد باهوش جان ویلکز است که در قرن هفدهم میلادی زندگی میکرده.

جان ویلکز حدود ۳۴۰ سال پیش با هوش سرشاری که داشته قفلی هوشمند طراحی و ساخته که سارقان قرن ۲۱ را هم دچار بهت و حیرت میکند.

قفل ذکر شده در واقع نوعی قفل ردیاب است که با هر بار باز شدن تعداد دفعات را نمایش می دهد.

نمونه های انگشت شماری از این قفل هوشمند وجود دارد. که در موزه ریجکس در آمستردام، موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن از آنها نگهداری می شود.

در گذشته از این قفل برای محافطت از اتاقهای نگهداری از اموال ارزشمند استفاده می شده. جنس قفل از برنج و فولاد است. که روی آن حکاکی شده. حتی کلیدش هم از فولاد ساخته شده.

مکانیزم قفل هوشمند قرن هفدهم

روی قفل سربازی وجود دارد، که با پایین کشیدن کلاه سرباز، قفل در حالت ایمن قرار می گیرد. و برای باز کردن باید دستگیره را پایین نگه داشت و همزمان کلاه را چرخاند.

سوراخ کلید به گونه ای طراحی شده که زیر پای سرباز قرار گرفته. این پا مانند محور عمل می‌کند، زمانی که کلیدی کوچک فشرده می شود، پا به سمت بالا جهیده و سوراخ کلید آشکار می‌شود. کلید هر دو زبانه را همزمان بیرون می‌آورد و با چرخش بیشتر زبانه اصلی بیشتر از قفل بیرون می‌زند.

در خصوص ردیاب بودن قفل هم گفته شده با هر بار، باز شدن؛ صفحه ای شماره گیری در روی قفل وجود دارد که دفعات باز شدن را می شمارد. این شمارش نشان دهنده این است. که از آخرین باری که قفل توسط صاحب آن باز شده آیا کس دیگری هم باز شده یا نه؟

حتی دکمه ای برای بازنشانی کردن صفحه شمارش قفل نیز تعبیه شده که می توان آنرا صفر کرد.

روی قفل جمله ای هم حک شده که می گوید:

اگر من زبان داشتم،‌ بدون تردید و اشتباه هویت تو را که پنهانی برای دستبرد زدن به ثروت ارباب من آمده‌ای را اعلام می‌کردم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *