طب سوزنی بر اساس طب سنتی چین

طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی (از acus لاتین = needle and punctum = sting) یک روش درمانی جایگزین مبتنی بر طب سنتی چینی است.

سن این روش درمانی را نمی توان به طور دقیق تعیین کرد ، اما فرض بر این است که ریشه آن قبل از عصر سنگی است. اولین سوزن های طب سوزنی از استخوان ساخته شده و سن آنها ۷۰۰۰ سال تخمین زده شده است. این روش بیشتر در قرن ۷ در چین توسعه یافت ، جایی که به عنوان یک رشته پزشکی مستقل شناخته شد.

طب سوزنی شامل استفاده محدود از سوزن های نازک در نقاط خاص سطح بدن انسان است. از دیدگاه علم مدرن ، اصل آن به طور کامل توضیح داده نشده است ، اما مطابق بسیاری از نتایج ، به طور آشکاری کار می کند.

بنابراین ، امروزه این یک رشته پزشکی محسوب می شود که به پیشگیری ، تشخیص و درمان اختلالات عمدتا عملکردی بدن می پردازد. پزشکان آن را یک روش درمانی جایگزین می دانند که برای درمان درد مناسب است .

تاریخ

طب سوزنی یک روش درمانی قدیمی است که هزاران سال در چین استفاده می شده است. این ریشه در فلسفه تائوئیستی چینی باستان دارد که مبتنی بر این واقعیت است که انرژی زندگی چی از بدن عبور می کند.

بخش دیگر این اعتقاد ، اعتقاد به این است که همه مفاهیم مخالف خود هستند (گرم / سرد ، شبانه روز ، زن / مرد).

نیروهای مخالف اما مکمل نام های یین و یانگ را دارند. این دو مولفه در همه چیز گنجانده شده و جوهر وجودی را تشکیل می دهند. اعتقاد بر این است که یین و یانگ با هم تعادل ایجاد می کنند. تا زمانی که هر دو نیرو متعادل باشند ، ما سالم هستیم. با این حال ، اگر تعادل آنها ، یا توسط خود ما یا توسط تأثیرات خارجی به هم بخورد ، ما احساس نارضایتی می کنیم و حتی می تواند منجر به شیوع بیماری شود.

اصل یین یانگ بر اساس تائوئیسم است. این فلسفه آن را به عنوان دو عنصر مخالف دائماً در حال رقابت توصیف می کند ، که البته بدون یکدیگر وجود ندارند. مبارزه درونی آنها انرژی زندگی را تشکیل می دهد – چی.

عنصر زنانه جین شامل طیف منفی انرژی است: تاریکی ، سرما ، آرامش ، شب. از نظر درمان ، این شامل اندامهای به اصطلاح کامل است که جذب را انجام می دهند – پردازش و ذخیره مواد: قلب ، ریه ها ، کبد ، کلیه ها ، طحال. انرژی زیاد جین می تواند باعث خستگی ، احتباس مایعات یا سوزن سوزن شدن شود.

عنصر مردانه یانگ عکس این است ، یعنی انرژی مثبت: نور ، گرما ، فعالیت ، روز. این اندامها به اصطلاح توخالی هستند که مواد مغذی را دریافت می کنند و بقایای دفع می شوند: معده ، کیسه صفرا ، روده ، مثانه. مقدار زیادی از این انرژی می تواند باعث میگرن ، فشار خون بالا یا درد حاد دیگر شود.

درک این نکته مهم است که به دلیل عملکرد فیزیولوژیکی ، هر عضو سهم خاصی از یین و یانگ را دارد. آنها در یکدیگر ادغام می شوند و تغییر شکل می دهند. یک ارگانیسم سالم دارای این اصول در تعادل است و انرژی آنها از طریق مسیرهای طب سوزنی = نصف النهار جریان می یابد. اگر این وضعیت برای مدت طولانی مختل شود ، بدن بیمار می شود. طب سوزنی سعی در جلوگیری از عدم تعادل یا کاهش علل آنها دارد.

تفسیر امروز

توضیح تأثیرات آن در پزشکی مدرن براساس دانش فعلی از سیستم عصبی بدن انسان است. شبکه گسترده ای از رشته های عصبی در زیر پوست وجود دارد. تنه های عصبی بزرگتر در نزدیکی نصف النهارین رخ می دهد ، جایی که بیشتر نقاط طب سوزنی وجود دارد. از جمله اینکه ، رشته های عصبی اطلاعات را از تمام اندام های بدن و محرک های موجود در محیط حمل می کنند. اگر محرک از عضوی آسیب دیده باشد ، سیگنال هشدار به انتهای عصب پوستی ختم می شود. ما آن را به عنوان یک درد احساس می کنیم. ماهیت این تئوری این فرض است که درد به عضوی آسیب دیده در هر نقطه از بدن انسان مربوط می شود و ارتباط مستقیمی با مکانی که درد را احساس می کنیم ندارد. به عنوان مثال ، درد معده بر روی پوست قسمت فوقانی شکم و پشت مجاور منعکس می شود. ارتباط بین اندام آسیب دیده – منبع مشکل – و محل درد با این واقعیت توضیح می یابد که این دو محل توسط رشته های عصبی به هم پیوسته اند.

حدود هزار نقطه طب سوزنی روی بدن وجود دارد که در امتداد نصف النهار ذخیره می شوند. ما ۱۲ نصف النهار اصلی را شناسایی می کنیم که هر کدام مربوط به اندامی از بدن هستند. نصف النهارها در سراسر بدن (از طریق تنه ، اندام تحتانی و فوقانی) می گذرند و در انتهای انگشتان دست و پا ختم می شوند. به عنوان مثال ، مسیر کبد از دیافراگم ، از طریق سطح داخلی پای چپ به انگشت شست منتقل می شود.

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

چینی های باستان بر این باور بودند که آنچه موجب تسکین می شود تعادل انرژی های یین و یانگ است. مطالعات علمی مدرن حداقل دو نظریه متفاوت ارائه می دهد. تئوری دروازه فرض می کند که مکانیسم های رفلکس در مسیرهای عصبی کار می کنند که می توانند از انتقال احساس دردناک ، شبیه بسته شدن دروازه جلوگیری کنند. این باعث کاهش درد می شود ، حتی اگر علت ادامه پیدا کند. طب سوزنی بر اساس اصل بسته شدن این درها عمل می کند.

نظریه دیگری موفقیت در طب سوزنی را با اصل ساختن هورمونهایی به نام اندورفین توضیح می دهد. این هورمون ها در مغز انسان ساخته می شوند و برای تسکین درد طراحی شده اند. اثر آندورفین بسیار بیشتر از اثر مورفین است. اکنون شواهدی وجود دارد که طب سوزنی می تواند باعث ترشح اندورفین شود. سپس اینها به مغز منتقل می شوند ، جایی که مانع انتقال سیگنال های درد می شوند. این نظریه امکان توضیح اثرات ضد درد طب سوزنی و توانایی آن در ایجاد آرامش و رفاه را فراهم می کند. با این حال ، هنوز هیچ نظریه ای نتوانسته است برخی از گزارش های معجزه آسا را ​​بهبود بخشد.

برنامه های طب سوزنی

پزشک ابتدا از بیمار در مورد مشکل س asksال می کند و معاینه را انجام می دهد. توجه ویژه به مناطق با افزایش حساسیت ، اندازه گیری نبض مچ دست ، علائم تنش و نوسانات دمای بدن توجه می شود. اطلاعات اضافی اغلب با معاینه زبان ، عنبیه و پا ارائه می شود. بر اساس این معاینات ، می توان با تعیین اختلال تعادل انرژی chi ، تشخیص را از نظر روح طب سنتی یا طبق مفهوم کلاسیک تعیین کرد.

این درمان شامل استفاده از سوزن ، ماساژ یا گرما در برخی از نقاط بدن است.

عملیات حرارتی موکسیبوس نام دارد. این شامل گرم شدن نقاط طب سوزنی با یک سیگار برگ موکسیب روشن است. برای تولید سیگار برگ ، عمدتا از الیاف افسنطین استفاده می شود ، که پس از احتراق ، به تدریج گرمای تابشی تولید می کند تا یک گرمای غیر قابل تحمل. نقاط انتخاب شده از فاصله ۱ تا ۱,۵ سانتی متر گرم می شوند. دستگاه های الکتریکی نیز اغلب برای عملیات حرارتی استفاده می شوند.

انتخاب یک نقطه طب سوزنی مناسب به شرایط و نوع بیمار بستگی دارد. بسته به تغییر در شرایط بیمار ، می تواند از فردی به فرد دیگر و از روز به روز متفاوت باشد. به همین ترتیب ، تعداد مختلفی از سوزن ها استفاده می شود – از یک تا بیست یا بیشتر ؛ مدت زمان استفاده به صلاحدید درمانگر است. موفقیت در درمان به شرایط زیادی بستگی دارد و به سبک زندگی بیمار بستگی دارد. تنها خطر درمان این است که طب سوزنی که بی پروا استفاده می شود می تواند علائم یک بیماری جدی را پنهان کند.

فواید طب سوزنی

طب سوزنی نه تنها برای تسکین درد بلکه در طیف وسیعی از مشکلات دیگر می تواند مورد استفاده قرار گیرد: سردرد ، درد روماتیسمی ، مشکلات گوارشی ، آسم ، فشار خون بالا ، بی خوابی ، اضطراب و مشکلات قاعدگی. در هنگام زایمان و حتی در حین عمل نیز استفاده می شود.

طب سوزنی همچنین احساس آرامش ، رفاه و آرامش را به همراه دارد. به همین دلیل ، این یک ابزار درمانی و پیشگیری مناسب برای بسیاری از بیماری های ناشی از استرس در جامعه مشغول ما است. با این حال ، طب سوزنی نوش دارو نیست. برای افرادی که بیشتر در معرض خطر عفونت هستند (دیابتی شدید یا افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند) و یا افرادی که خونریزی بیشتری دارند ، مانند هموفیلی ، مناسب نیست.

طب فشاری

طب سوزنی فقط با خیال راحت توسط متخصص انجام می شود. طب فشاری بیشتر برای استفاده در منزل مناسب است.

در طی طب فشاری فشار مشخصی روی نقاط خاصی از بدن بیمار وارد می شود. این نقاط ممکن است لزوماً همان قسمتی از بدن که ما در حال درمان آن هستیم نباشد ، گاهی اوقات ممکن است کاملاً از ناحیه آسیب دیده فاصله داشته باشند. به عنوان مثال ، می توان از فشار بر نقاط نصف النهار ، که از طریق پا عبور می کند ، برای تسکین سردرد استفاده کرد.

طب فشاری وسوسه انگیز است زیرا حتی دانش بسیار سطحی آن نیز برای درمان برخی از مشکلات جزئی کافی است. به عنوان مثال ، دندان درد به شما کمک می کند فشار قوی روی نقطه tsubo (یکی از ۳۶۱ نقطه فشار فشاری) که در گوشه دهان قرار دارد ، تخفیف یابد. با این حال ، این علت را برطرف نمی کند ، بلکه فقط علائم را سرکوب می کند. فشار آرام اطراف چشم و پیشانی می تواند سردرد و درد سینوس را تسکین دهد. گوشه های داخلی پلک ها را منقبض کنید ، کمی در امتداد ابروها بدوید و در انتها استخوان را فشار دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *