برای تقویت حافظه ورزش هوازی کنید!

بهانه‌های ورزش نکردن

معمولا افراد از ضعیف بودن حافظه شان شکایت می کنند و به دنبال راهی برای تقویت حافظه هستند. نمی توان راههای تقویت حافظه را انکار کرد، در صورتی که روشهای ارائه شده اصولی و مطالعه شده باشند. یکی از جدیدترین مطالعات در زمینه ی سلامت مغز و افزایش حافظه، تاثیر ورزشهای هوازی بر سلامت مغز است.

 در مطالعاتی که در بهار سال جاری صورت گرفته است، محققان به این نتیجه رسیده اند که انجام ورزشهای هوازی نظیر ایروبیک علاوه بر اینکه باعث افزایش ضربان قلب می شود، تاثیر قابل توجهی بر روی سلامت مغز و تقویت حافظه دارد.

نتایج این تحقیقات که در مقاله ای با نام “ذهن و حالت روحی” منتشر شده است، بیان می کند انجام ورزشهای هوازی همانطور که برای قلب مفید است برای مغز انسان نیز مفید است.

ورزش در عرض چند دقیقه به بهبود حالت روحی کمک می کند، اما در طولانی مدت باعث تقویت حافظه شخص می شود.

در این راستا بهترین ورزش برای ذهن هر نوع ورزش هوازی نظیر ایروبیک است که باید حداقل روزی ۴۵ دقیقه پشت سر هم انجام داد.

به غیر از ایروبیک، می توان یک پیاده روی سریع و یا دویدن آهسته را به ورزشهایی که به تقویت حافظه کمک می کنند اضافه کرد تا بتوان تاثیرات فوق العاده ی آن را در طولانی مدت بر روی مغز مشاهده کرد.

همچنین در یک مطالعه پایلوت تاثیر پیاده روی بر روی افسردگی بررسی شد. در این مطالعه نشان داده شد افراد مبتلا به افسردگی شدید که ۱۰ روز متوالی فقط ۳۰ دقیقه به پیاده روی بر روی تردمیل پرداختند، کاهش قابل توجه بالینی و آماری افسردگی در آنها مشاهده شده است.

همچنین بر اساس مطالعه ای که به تازگی در مجله Physical Therapy Science منتشر شده است، انجام ورزش هوازی می تواند به افرادی که به افسردگی بالینی مبتلا نیستند کمک کند تا با کاهش سطح هورمون های طبیعی استرس بدن مانند آدرنالین و کورتیزول استرس کمتری احساس کنند.

مطالعه دیگری که ماه گذشته در این مجله انگلیسی منتشر شد، نیز نشان می دهد که ترکیب دو ورزش هوازی و استقامتی، بهترین نتایج را در پی دارد.

محققان هنوز درباره علت تاثیر ورزش هوازی بر روی تقویت حافظه مطمئن نیستند، اما مطالعات نشان می دهند که این تاثیر ناشی از افزایش جریان خون است که انرژی و اکسیژن تازه به ذهن انسان می رساند.

همچنین مطالعه دیگری که روی زنان مسن دارای علائم بالقوه زوال عقل انجام شد، نشان داد که انجام ورزش هوازی با افزایش اندازه هیپوتالاموس ارتباط داشت؛ هیپوتالاموس منطقه ای از مغز است که با یادگیری و حافظه ارتباط دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *