مزایای خلاقیت و نوآوری برای سلامت

خلاقیت چه مزیتی برای سلامتی انسان دارد؟

ما کارهای خلاقانه ای همچون نویسندگی، بازیگری، نقاشی یا رقص را تنها بدین خاطر قبول می کنیم که از انجام آن ها لذت می بریم. در اصل، ما می دانیم که خلاقیت برایمان بسیار خوب است و روحیه خلاقیت به ما اجازه می دهد زندگی شادتری داشته باشیم. اما سوال اینجاست که علم در مورد مزایای خلاقیت برای سلامت انسان چه می گوید؟

برخی از کارهای خلاقانه به عنوان سرگرمی انجام می شوند و برخی برای امرار معاش هستند اما اصلا مهم نیست ما در چه جاده ای قدم می گذاریم.

همه افراد به حس اعتماد به نفس و عزت نفس نیاز دارند. واضح است که ایجاد کارها بخشی از این احساس خواهد بود. ما از سال های بسیار دور خلاق بوده ایم.

بیش از ۳۹۹۰۰ سال قبل، اجدادمان برخی از دست سازهای خود را برای ما به یادگار گذاشته اند. آن ها بر روی دیوار غارها نقاشی کرده اند و از سفال وسایل مورد نیاز خود را ساخته اند.

می توان چنین نتیجه گرفت که نیاز ما به ساختن وسایل، در خون‌مان است و در طول زمان این نیاز بهبود یافته است. ما یاد گرفته ایم، ابزارهای خود را تهیه کنیم، غذا بسازیم، برای بیماری های مختلف دارو بسازیم و زندگی خود را به نحو احسن مدیریت کنیم.

برخی از اوقات نیز وسایلی ساخته ایم که زیاد به درد ما نخورده اند. علی رغم تمامی بحث های فیلسوفی که در این مورد می شوند، تحقیقات زیادی در حوزه پزشکی انجام شده و نشان می دهد هنر به خصوص اگر خلاقانه باشد می تواند برای ذهن و سلامت ما بسیار مفید واقع گردد.

در این مقاله قصد داریم برخی از مزایای خلاق بودن برای سلامتی را با هم مورد بحث و بررسی قرار دهیم. توصیه می کنیم این گزینه را در زندگی خود به کار ببرید و تا جایی که می توانید خلاق باشید.

بهبود سلامت روحی و روانی:

نقاشی کردن یا ساختن اشیا از گل، می تواند به افراد کمک کند با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کنند.

در یکی از مقالات جامع چاپ شده در مورد ارتباز هنر، درمان و سلامت عمومی، یکی از نویسندگان بر این باور است که هنر به افراد کمک می کند خود را نشان دهند و تجربیات خود را به نمایش بگذارند. این تجربیات را نمی توان همیشه با کلمات بیان کرد.

نمایش خود به کمک کارهای هنری می تواند به حفظ و بازسازی هویت مثبت انسان ها کمک کند. مطالعات دیگری نیز در این حوزه انجام شده و نشان می دهد نوشتن می تواند به افراد کمک کند بر مشکلات خود فائق آیند و احساسات منفی خود را مدیریت کنند.

 

به همین روش، این نوع نوشتن به افراد اجازه می دهد موقعیت های منفی را به گونه ای درک کنند که نمی توان آن را تغییر دارد و آن را جزو داستان زندگی خود بپذیرند و سعی کردند از آن برای بهبود زندگیشان استفاده کنند.

یکی از مطالعات انجام شده تلاش کرده است از مردانی که در کودکی با ازار جنسی روبرو شده اند سوالاتی بپرسد. در این مطالعه از افراد خواسته شد در مورد تجربیات خود بنویسند. همین امر باعث شد افراد راحت تر با مشکلات خود روبرو شوند و با آن کنار بیایند.

تاثیر آنی در برابر مزایای طولانی مدت:

بلافاصله بعد از نوشتن تجربیات بر روی کاغذ، نویسنده ممکن است احساس کند احساسات منفی بیشتری از رویدادهای قبلی به سمت او هجوم آورده است. با اینحال مزایای طولانی مدت نوشتن بسیار مثبت و موثر است.

تاثیر فوری نوشتن احساسات و تجربیات گذشته معمولا باعث افزایش ناراحتی، احساسات منفی و نشانه های فیزیکی می شود و در نهایت خلق و خوی مثبت را نیز کاهش می دهد.

با اینحال در دوره های طولانی مدت، بیشتر مطالعات نشان داده اند که شواهد زیادی در مورد اثر مثبت این موضوع وجود دارد و فرد با مزایایی همچون بهبود سلامت جسمی و روحی روبرو می شود. نوشتن در مورد تجربیات، نه تنها به بهبود مشکلات کمک می کند بلکه احساسات منفی را نیز کنترل می نماید.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۱ نشان می دهد خواستن از افراد برای نوشتن تجربیات مثبت زندگیشان که دوست داشتند در آینده نیز این تجربه را توسعه دهند، باعث افزایش حس خوب بودن و شادمانی می شود.

در مطالعات بعدی که از شرکت کنندگان خواسته شد در مورد تجربیات مثبت خود متنی بنویسند نیز همین نتیجه به دست آمد.

اثر افزایش توانایی و قدرت مغز:

مطالعات انجام شده نشان می دهد نوشتن؛ می تواند به یادگیری و بهبود حافظه کمک کند. با اینحال اگر شما میانبر را انتخاب کنید و ایده هایی که می خواهید به خاطر بسپارید را بنویسید در واقع مزایای زیادی کسب نخواهید کرد. اگر می خواهید یادگیری موثرتری داشته باشید، طبق گفته محققان باید یک کاغذ و قلم بردارید و مثل گذشته با دست خط خود مطالبی را بر روی کاغذ بنویسید.

اما نوشتن تنها مسیر برای داشتن مغزی بهتر نیست. آلبرت انیشتین بیان کرده است که موسیقی نیز بخش اعظمی از زندگی وی بوده و توانسته تاثیر مثبتی بر روی مغزش بگذارد.

خوب مطالعات نیز نشان می دهد موسیقی و نواختن آن می توند تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی نواحی مختلف مغز و ارتباط آن ها با هم داشته باشد.

مطالعه مروری منتشر شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد افرادی که موسیقی را می آموزند، می توانند ارتباط بهبود یافته ای بین دو نیمکره مغز خود داشته باشند.

یکی دیگر از کارهای خلاقانه ای که شناخت ما را بهبود می بخشد بازیگری است. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۴ نشان می دهد افراد کهنسالی که برای شرکت در نمایش های تئاتری تشویق شده بودند، بعد از ۴ هفته با بهبود در خلق و خو و نیز اثرات روحی مثبت روبرو شدند.

آن ها همچنین عملکرد شناختی بهتری را از خود نشان دادند. به طور خاص، شرکت کنندگان بازخوانی شنوایی و کلمات بهتری نسبت به قبل داشتند و توانایی حل مشکل آن ها بهبود یافته بود.

مزایای خلاقیت بر روی سلامت جسم:

مطالعات انجام شده نشان می دهد افرادی که در مورد تجربیات بد خود مطلبی می نویسند، به طور آماری بهبود قابل توجهی در سنجش های مختلف سلامت جسم از خود نشان می دهند و ملاقات آن ها با پزشک کمتر می شود. این موضوع باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی نیز می شود.

یکی از مطالعات بیان می کند افرادی که درگیر درمان بیماری ایدز هستند و از نوشتن برای بیان مشکلات خود استفاده می کنند می توانند سیستم ایمنی خود را تقویت نمایند.

با اینکه چرایی این امر هنوز مشخص نیست اما یافته ها نشان می دهد افرادی که به طور منظم در مورد تجربیات خود مطلبی می نویسند، می توانند تعداد لنفوسیت های CD4+ خود را افزایش دهند. این لنفوسیت ها جزو عناصر کلیدی برای عملکرد سیستم ایمنی هستند و می توانند ویروس هایی که باعث از بین رفتن قدرت سیستم ایمنی می شوند را هدف قرار دهند.

نوشتن به افرادی که درد مزمن دارند نیز کمک می کند. افرادی که با شرایط مزمنی دست و پنجه نرم می کنند می توانند به کمک نوشتن درد خود را بهتر کنترل کنند و حتی آن را کاهش دهند. موسیقی درمانی نیز باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی می شود.

موسیقی به روش های پیچیده ای بر روی مغز اثر می کذارد و سیستم پاسخگویی به شرایط استرس زا را تقویت می کند.

بر اساس مطالعات انجام شده گوش دادن به موسیقی می تواند به بازیابی عملکرد موثر سیستم ایمنی از طریق فعالیت های هیپوتالاموس و آمیگدال کمک کند. این نواحی از مغز در تنظیم خلق و خو و فرایندهای هورمونی و نیزپاسخگویی التهابی بدن نقش دارند.

رقص و بدن:

خلاقیت می تواند واژه بسیار گسترده ای باشد. به عنوان مثال یکی از مطالعات انجام شده بر روی نجات یافتگان از سرطان سینه تمرکز کرده و دریافته است که رقص می تواند عملکرد شانه در شرکت کنندگان را بهبود ببخشد و همین امر تاثیر مثبتی بر روی تصویر بدن دارد.

علاوه بر این، رقصیدن یک روش سرگرم کننده برای تناسب اندام است. در سال ۲۰۱۴، زنان به کمک رقص حدود ۱۰۰ پوند از وزن خود را کم کردند.

مطالعات اخیر نشان می دهد ورزش هایی همچون زومبا می تواند فشار خون و سطح تری گلیسیرید را بهبود ببخشد. مطالعات قبلی نیز رقص ایروبیک را به مدیریت بهتر وزن مرتبط دانسته اند. مطالعه کره ای ها در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد رقص هیپ هاپ به همراه رقص ایروبیک می تواند باعث بهبود خلق و خوی افراد شود و سطح خستگی را نیز کاهش دهد.

از سال ۱۸۱۸ تا به امروز، خلاقیت به معنای بهبود خلق و خو و نیز بهبود شرایط جسمی در نظر گرفته می شود. بنابراین کارهای خلاقانه ای همچون نوشتن، نقاشی کردن یا یاد گرفتن یکی از آلات موسیقی همچون گیتار می تواند برای ذهن و جسم افراد بسیار مفید باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *