ساختن جهان برای افراد ناتوان با کمک استانداردهای ایزو

گواهینامه ایزو 9001مزایای استانداردهای ایزو به ساخت جهانی مناسب برای زندگی افراد ناتوان نیز منجر می شود. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان دارای برخی از انواع ناتوانی هستند. بنابراین توانمندسازی و جامعۀ این بخش بزرگی از جمعیت برای جامعه پایدار ضروری است و موضوع روز جهانی افراد معلول امسال را تشکیل می دهد. این روز همچنین به اهداف تعیین شده در برنامه ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار کمک می کند که متعهد می شود “هیچ کس را پشت سر نگذاشته و از قلم نیندازد”. بسیاری از استانداردهای بین المللی ایزو ابزار کلیدی برای دستیابی به این اهداف هستند و در این مسیر با قدرت بیشتری قرار می گیرند.

استانداردهای ایزو از نشانه های خیابانی به ساختمان سازی ها، به تولید کنندگان، ارائه دهندگان خدمات، طراحان و سیاست گذاران کمک می کند، محصولات و خدماتی را ایجاد کنند که نیازهای دسترسی هر فرد را برآورده می کنند. این شامل استانداردهای تکنولوژی کمک رسانی، وسایل حرکتی، مراقبت برای سالمندان و خیلی چیزهای دیگر است. در حقیقت، موضوع بسیار گسترده است، ما حتی دستورالعمل هایی برای توسعه دهندگان استانداردها برای اطمینان از پذیرش مسائل دسترسی در هنگام نوشتن استانداردهای جدید داریم.

استاندارد ISO / IEC ۷۱،

راهنمای مربوط به دسترسی استانداردها با همکاری کمیته بین المللی الکتروتکنیک (IEC) و اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)، به منظور کمک به سازندگان استانداردها در هنگام توسعه یا تجدید نظر استانداردها، به ویژه در مورد مسائل مربوط به دسترسی، را مورد توجه قرار می دهد. البته اگر آنها قبلا مورد توجه قرار نگرفته باشند.

روز جهانی افراد معلول برای ایجاد دنیای صلح آمیز و پررونق که در دستور کار ۲۰۳۰ و ۱۷ اهداف توسعه پایدار آن (SDGs) مشخص شده است – مانند صدها استاندارد دیگر. از جمله این استانداردهای ایزو عبارتند از ISO ۱۷۰۴۹ ، مورد استفاده در بریل؛ ISO ۲۳۵۹۹ در مورد محصولات پشتیبانی برای افراد نابینا و و آینده استانداردی چون ISO ۲۱۹۰۲ در مورد گردشگری قابل دسترس برای همه است که همه آنها مستقیما به SDG ۳ کمک می کنند: سلامت و رفاه خوب.

علاوه بر این، استانداردهایی مانند ISO ۳۷۱۰۱، توسعه پایدار در جوامع – سیستم مدیریت توسعه پایدار – الزامات راهنمایی برای استفاده، برای دستیابی به اهداف ( SDG ۱۱ شهرها و جوامع پایدار) ارزشمند است که به ایجاد شهرت، امنیت و انعطاف پذیری کمک می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *