درمان ترکیبی هورمون درمانی برای زنان

هورمون

با افزودن پروژسترون و شاید تستوسترون که خطر سرطان رحم را کاهش می دهد خطر سایر مشکلات بهداشتی مربوط به یائسگی در زنانی که اوفرکتومی انجام داده اند اما رحمشان سالم است به حداقل می رسد.

ذکر این نکته به خصوص در مورد درمان ترکیبی حائز اهمیت است که یک ترکیب برای همه مناسب نیست. ترکیبی که برای مادر موثر است شاید برای فرزند مناسب نباشد. تناسب هورمون هایی که یک خانم را شاد و سر حال می کند شاید فرد دیگر را بیش از پیش غمگین کند. وقتی پزشک تلاش می کند تا تناسب صحیح – و مقدار صحیح – داروهای هورمونی را بیابد فرد باید صبور و شکیبا باشد.

در اینترنت و کتاب ها مطالب زیادی در مورد هورمون ترکیبی DHEA وجود دارد. بر اساس ادعای سازنده ی آن، DHEA دارویی معجزه آساست که جایگزین یا مکمل هورمون های طبیعی بدن می شود و بیماری ها را بهبود می بخشد. اما باید مراقب بود. هر چند ادعا می شود DHEA علایم را تسکین می دهد و نیروزا و نشاط آور است تاثیر یا ایمنی آن به اثبات نرسیده است. عوارض جانبی DHEA (بم شدن صدا، ضخیم شدن پوست، رشد موی صورت و سردرد) درست به اندازه ی علایم یائسگی آزار دهنده است. خانم ها باید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این هورمون استروئید قبل از امتحان خودسرانه ی آن با پزشک خود مشورت کنند.

اگر خانمی می خواهد DHEA را به تنهایی یا با دیگر انواع هورمون مصرف کند باید از استفاده یا قطع ناگهانی مصرف آن بدون نظر پزشک جدا خودداری کند.

اگر خانمی هنوز رحم دارد احتمالا هورمون درمانی وی ترکیب متعادلی از هورمون های است که به طور طبیعی توسط تخمدان تولید می شود استروژن و پروژسترون یا حتی استروژن، پروژسترون و کمی تستوسترون. اما اگر رحم برداشته شده است باید فقط از استروژن استفاده کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *