ارتباط با موجودات فضایی تا اواخر قرن جاری ممکن می‌شود!

ارتباط با موجودات فضایی تا اواخر قرن جاری میلادی موضوعی جنجالی است که فیزیکدان مشهور، میچیو کاکو (Michio Kaku) در مورد آن صحبت‌های جالبی را مطرح کرده است.

 فیزیکدان تئوری و دانشمندان معروف میچیو کاکو (Michio Kaku) اظهارات جالب‌توجهی را در ارتباط با فرازمینی ها مطرح کرد و گفت که به احتمال قوی تا کمتر از ۸۰ سال آینده، برقراری تماس با موجودات فضایی امکان‌پذیر خواهد شد؛ البته موضوعات مختلفی مانند صلح‌طلبی و یا ستیزه‌جویی بیگانگان در صورت باخبر شدن آن‌ها از حضور انسان‌ها بر روی زمین هنوز یکی از نگرانی‌های اصلی ماست و کاکو هم این نگرانی را از جنبه‌های مختلف بررسی کرد.

این فیزیکدان در جریان سوال و جواب، در بخشی از وب سایت ردیت به پرسش‌های علاقه‌مندان در مورد موضوعات مختلف جواب میداد که یکی از سوالات در مورد تمدن‌ها فرازمینی بحث را به ارتباط با موجودات فضایی کشاند.

کاکو گفت که تجهیزات رادیویی پیشرفته‌ای که دانشمندان در حال حاضر برای جستجوی سیگنال‌های فرازمینی ها از آن‌ها استفاده می‌کنند نقش مهمی در این ارتباط‌گیری خواهند داشت و از طرف دیگر باید در نظر داشت که فرازمینی ها به احتمال قوی ده‌ها سال نوری از ما فاصله دارند و برای برقراری تماس با آن‌ها زمان زیادی لازم است. مشخص کردن سطح پیشرفت تکنولوژیکی بیگانگان هم موضوع دیگری است که در تعیین حسن نیت این موجودات و واکنش آن‌ها در برخورد با انسان‌ها اهمیت زیادی دارد.

البته احتمال دیگری هم وجود دارد که این موجودات ناگهان بر روی زمین حاضر شوند و وجودشان را رسما به ما اعلام کنند که در این صورت، فناوری آن‌ها باید در سطح فوق‌العاده بالایی باشد و ارتباط‌گیری با موجودی نسبتا بدوی مثل انسان ارزش دردسرهای مختلف همراه با این اتفاق را نخواهد داشت.

تاکنون محققان و فیزیکدانان تئوری برجسته جهان نظریه‌های گوناگونی را در مورد ارتباط با بیگانگان مطرح کرده و تخمین زده‌اند که چیزی بین ۲۰ تا ۱۵۰۰ سال آینده از حضور فرازمینی ها در کیهان باخبر خواهیم شد.

با وجود اینکه بر اساس تحقیقات جدید می‌توان گفت که جمعیت قابل‌توجهی از انسان‌ها واکنش مثبتی به کشف حیات فرازمینی دارند، دانشمندان زیادی از جمله فیزیکدان معروف استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) در مورد ارتباط با موجودات فضایی باهوش هشدار داده‌اند؛ این محققان می‌گویند که از بین بردن نسل بشر برای فرازمینی های پیشرفته کار بسیار راحتی خواهد بود.

سیگنال‌های رادیویی و ارتباط با موجودات فضایی

وقتی صحبت از جستجو برای سیگنال‌های رادیویی فرازمینی می‌شود، موضوع اصلی پیدا کردن سیگنال‌هایی با پهنای باند محدود است که در بخش رادیویی طیف الکترومغناطیسی، قسمت کوچکی را به خود اختصاص داده‌اند و بیش‌تر از چند هرتز پهنای باند ندارند. جالب است بدانیم که سیگنال‌های دریافتی از کهکشان‌ها و اجرام آسمانی طبیعی و فوق بزرگ ماهیت متفاوت داشته و می‌توان از طریق پهنای باند گسترده‌ای که دارند، آن‌ها را از سیگنال‌های ساختگی تشخیص داد.

از طرف دیگر، باید در نظر داشته باشیم که حیات فرازمینی مفهومی است که از حیات میکروبی و تا موجودات فضایی فوق پیشرفته را شامل می‌شود،‌ اما وقتی کاکو از بیگانگانی با توانایی برقراری ارتباط صحبت می‌کند،‌ منظور نوعی از حیات است که پیشرفت‌های چشم‌گیری در زمینه تکنولوژی دارد و انرژی زیادی مصرف می‌کند.

به طور کلی وقتی یک تمدن در حوزه فناوری پیشرفت می‌کند، مقادیر مصرف انرژی آن تمدن هم بالا می‌رود و همانطور که فیزیکدانی روسی به نام نیکولای اس کارداشو (Nikolai S. Kardashev) در سال ۱۹۶۴ پیشنهاد کرد، می‌توان میزان پیشرفت موجودات فضایی را از طریق مقدار انرژی مصرفی آن‌ها تخمین زد.

کارداشو نوعی دسته‌بندی کلی را ارائه داد که تمدن‌ها را به سه گروه II ،I و III تقسیم می‌کرد؛ گروه اول تمدنی است که توانایی بهره‌برداری از منابع سیاره محل سکونتش را دارد و نسل بشر هم جزو این گروه قرار می‌گیرد. گروه دوم به تمدنی گفته می‌شود که امکان استفاده از انرژی‌های سیاره‌ها و ستاره‌های مجاورش را دارد و دسته سوم هم تمدنی است که تمامی انرژی کهکشان میزبانش را کنترل می‌کند.

بسیاری از محققان معتقدند که این سیستم پیشنهادی برای تعیین سطح پیشرفت تمدن‌های فرازمینی مدلی کارآمد است و از طرف دیگر،‌ متخصصان حوزه امواج رادیویی می‌گویند که سیگنال‌های با پهنای باند کم به راحتی قابل‌ردیابی هستند و ارتباط با موجودات فضایی از طریق آن‌ها، به نسبت روش‌های دیگر ساده‌ است.

در انتها باید به فعالیت‌های میچیو کاکو در زمینه نظریه‌پردازی و جمع‌آوری اطلاعات در مورد آینده احتمالی نوع بشر اشاره‌ کنیم؛ این دانشمندان در کتاب جدیدش به نام «آینده انسان» (The Future of Humanity) تصویری جالب‌توجه از ماهیت احتمالی موجودات فضایی را به خواننده ارائه می‌دهد؛ کاکو بر اساس مصاحبه‌های گوناگون با متخصصان حیات فرازمینی ادعا می‌کند که شانس وجود چند ویژگی کلی مانند داشتن غریزه شکار و مسلط بودن به زبان متفاوت در موجودات فضایی زیاد است و تنها باید صبر کرد و دید که بر اساس سطح هوش این بیگانگان، چه پیامدهایی از برخورد با آن‌ها در انتظار بشر خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud