تدوین استاندارد بین المللی جدید برای طب سنتی چینی

سخنرانی با هر دو نیمکره مغز

بهرمندی از استاندارد های ایزو در هر حرفه و صنعتی موجب بهبود عملکرد خواهد شد حتی اگر حرفه ای تخصصی مثل طب سنتی چینی باشد! بویژه آنکه مشاوره ایزو و اخذ گواهینامه موجب اعتماد سازی مشتری می شود بنابراین برای پاسخ به نیاز مشتری هم شده می بایست استاندارها را رعایت کرد!

به تازگی استاندارد بین المللی جدید برای طب سنتی چینی یا طب سوزنی منتشر شده تا کیفیت این حرفه را بهبود ببخشد.

استاندارد ISO ۲۰۴۹۳، با عنوان طب سنتی چینی، تجهیزات فراسرخ شبه موکسابوسشن با هدف تنظیم ابزارهایی با حداقل کیفیت و ایمنی برای سازندگان و قانونگذاران تدوین شده است.

این استاندارد توسط کمیته فنی ISO/TC ۲۴۹، طب سنتی چینی، تدوین شده که مسئولیت دبیرخانه آن به عهده سازمان استاندارد چین (SAC) می باشد.

موکسابوسشن، نوعی از طب سوزنی است که در طب چینی سنتی برای هزاران سال مورد استفاده پزشکان و تراپیست ها بوده و به صورت فزاینده در سراسر جهان از آن استفاده می شود.

آرتروز، مشکلات گوارشی، آسم و آسیب بافت نرم، تنها بخشی از حوزه گسترده مشکلات پزشکی است که موکسابوسشن در آن کمک می کند. موکسابوسشن نوعی حرارت درمانی است که هدف آن نقاط طب سوزنی در بدن می باشد.

در این شیوه، به طور سنتی، از گیاه “موکسا” استفاده می شد، اما در نوع جدید آن استفاده از این گیاه می تواند توام با استفاده از یک ابزار فراسرخ شبه موکسابوسشن باشد که همزمان اثر گرمایی و تابش فراسرخ در سوزاندن گیاه فوق به منظور پرتودرمانی بدن در این نقاط دارد.

طب سنتی چینی

طب سنتی چینی، مجموعه ای از روش های درمانی است که در طول هزاران سال در چین بوجود آمده است. طب سنتی چینی، روش های طب سنتی ژاپن و کره را نیز در بر دارد.

دیدگاه این روش مبتنی بر این مسئله است که فرایندهای بدن انسان به هم وابسته هستند و دائماً با محیط اطراف تعامل دارند. بنابراین این روش درمانی، برای پیشگیری، مبارزه و درمان بیماری ها به دنبال ناهماهنگی در بدن و محیط اطراف آن می گردد.

همچنین این روش بر چند چارچوب فلسفی چون نظریه ژنگ فو و نظریهٔ یین ینگ (پنج عنصر بنیادی) بناشده است. این روش همیشه در یک ساختار علمی فعالیت نمی کند ولی بعضی از فعالان این روش ها تلاش هایی نموده اند که آنها را در ساختاری از دانش پزشکی شهودی جای دهند.

طب سوزنی چینی

طب سوزنی یا گرفتن نبض که توسط چینی ها انجام میشده بارها به عنوان یک علم پزشکی به اثبات رسیده است و کارایی خود را مسجل کرده. کتابی بنام ” کتاب کلاسیک گرفتن نبض ” که ” وان شوحه ” طبیب معروف سلسله ” جین ” نوشته است ، ۲۴ نوع حالت نبض را تشریح می کند.

این کتاب نه تنها برای طب سنتی چین تأثیرات مثبتی داشته بلکه در خارج از چین مورد استفاده بوده است. در این دوره هر رشته پزشکی، تخصصی شد.

مونوگرافی های طب سوزنی عبارت بودند از: ” کتاب کلاسیک طب سوزنی درجات یک و دو ”

ــ کتاهای ” بائو پوجی” و” جئو حو فائو” آثار نماینده تهیه قرص های عمر جاویدان بخش ( وابسته به مذهب ” تائو”)
ــ در زمینه داروسازی، کتابی بنام ” تئوری تهیه داروهای له گون ” وجود داشت
ــ در زمینه جراحی، کتابی بنام ” نسخه های باقی مانده لیو جون جی ” موجود بود
ــ کتاب” تئوری درباره علل بیماری ها ” مونوگراف علل بیماری است.
ــ کتاب ” درباره نرمه سر ” مونوگرافی بخش اطفال است
ــ کتاب ” داروهای گیاهی تجدید نظر شده ” نخستین اثر مربوط به داروها در جهان بحساب می آید
ــ مونوگرافی بخش چشم پزشکی بنام ” نکات ظریف این حای ” و غیره

علاوه بر این در سلسله تانگ کتاب های پزشکی مهمی ازجمله کتابی بنام ” نسخه های مهم و گرانبها ” تألیف شد. این کتاب را ” سون سی میائو” نوشت. کتاب ” نکات مهم جراحی ” را ” وان تائو” نوشت که اثر مهم پزشکی محسوب می شود.

طب گیاهی چینی

طب گیاهی چین یکی از جنبه های مهم طب سنتی چین است، که تمرکز آن در بازگرداندن توازن انرژی بدن و روح و روان برای حفظ سلامت به جای درمان یک بیماری خاص یا شرایط طبی است.

از آنجا که داروهای گیاهی چینی مورد استفاده های زیادی قرار می گیرند و توسط پزشکان برای استفاده های مختلف توصیه می شوند، با این تفاسیر، اظهار نظر کلی در طب چینی کار مشکلی ست.

برخی از گیاهان یا عصاره ها هنگامی که با علاج های اصلی ترکیب می شوند، نقش مهمی در پیشگیری از سرطان و درمان آن و همچین درمان سایر بیماری ها دارند. با این حال، تحقیق بیشتری لازم است تا روی اثر بخشی این مواد منحصربه فرد انجام داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *