کشف انقراض دایناسورها

‍ مطالعه تازه نقش آتشفشان‌ها درانقراض  دایناسورها را ردمی کند!
چه حادثه ای به روندنابودی دایناسورها که ۶۶ میلیون سال پیش از میان رفتند دامن زد؟ برخورد یک سیارک یا فعالیت فوق العاده آتشفشانی در زمین؟
اخیرابحث هایی در این مورد جریان داشته، اما اکنون گروهی از دانشمندان می گویندمی توانند به این بحث پایان دهند.

پروفسورپال ویلسون  گفت: “علت چه بود؟
برخورد سیارک”.
تحلیل تیم او از رسوبات اقیانوسی نشان می دهد که آتشفشان های عظیمی که در هند فوران کردند آنقدر برای اقلیم زمین زیر و زبر کننده نبود که باعث انقراض دایناسورها شود.
آتشفشان ها می توانند حجم فوق العاده ای از گازها را وارد اتمسفرکنندکه هم می تواند زمین را سرد و هم گرم کند.
به علاوه ابعاد ناهمواری های آتشفشانی در هند موسوم به “دیکان ترامپس” عظیم است.صدها هزار کیلومتر مکعب صخره مذاب که طی هزاران سال ازدل زمین به سطح فوران کردند.
اما تحقیقات تازه پرفسور ویلسون از دانشگاه ساتهمپتون و همکارانش از سایر بخش های اروپا و آمریکانشان می دهدکه میان تاثیر و زمان نفوذ فعالیت های آتشفشانی بانابودی دایناسورها ناهمخوانی وجود دارد.
این گروه بستر اقیانوس اطلس شمالی را برای خارج کردن گل های به جا مانده از آن زمان حفر کرد.
اوتوضیح می دهد: “رسوبات اعماق اقیانوس آکنده از ارگانیسم های ذره بینی به نام روزن‌داران (Foraminifera) است.”
“می توانید حدود هزار تای آنها را در یک قاشق چایخوری رسوبات پیدا کنید. و ما می توانیم از پوسته آنها برای تشخیص ترکیبات شیمیایی اقیانوس و دمای آن استفاده کنیم. با کمک آنها ما تغییرات محیطی منتهی به انقراض رامی توانیم با جزییات ببینیم.”
“ودریافتیم که برخوردسیارک دقیقاهمزمان با انقراض بوده.”
تحقیقات به روی گودالی به قطر ۲۰۰ کیلومتر در خلیج مکزیک نشان می دهدکه این یک اثر به جا مانده ازبرخوردیک سیارک است.این سیارک، درابعاد یک شهر بزرگ، بعد از برخورد به زمین فوراباعث یک سونامی و آتش سوزی های وسیع شد و میلیاردها تن ماده را در همه جهات پرتاب کرد.
امادانشمندان همچنین اخیرا به این نتیجه رسیده اند که سیارک به ناحیه ای برخورد کرد که غنی از سولفور بود.وقتی این موادپودر شد و به هوا برخاست وبه لایه های بالایی اتمسفررسید،به سرعت آب وهوا راسردکرد، وبسیاری از گونه های حیوانی و گیاهی را برای بقا به تقلا انداخت.
آنطور که رکوردهای فسیلی نشان می دهد دایناسورها(به غیر دایناسورهای پرنده)نمی توانستند ازمحیطی که دچار بحران شده بودبگریزند.درمقابل پستانداران مفری پیدا کردند و به تدریج در طبیعت غالب شدندکه تاامروزادامه دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *