آیا درست نفس کشیدن باعث کاهش استرس می شود؟

شاید شما یکی از معدود افرادی باشید که واقعا درست نفس می کشند. اما قبل از آنکه از این بخش عبور کنید کمی بیشتر بخوانید. برای آنکه بدانیم که آیا تنفس مان استرس مان را کاهش می دهد یا نه این آزمایش ساده را انجام دهید.

۱- به پشت بخوابید.

۲- دست راست خود را روی شکم بگذارید و دست چپتان را روی قفسه ی سینه بگذارید.

سعی کنید از نحوه ی تنفس خود آگاه باشید ببینید آیا تنفس تان یکنواخت، آرام و منظم است. اگر به درستی نفس می کشید دستی که روی شکم قرار دارد با دم و بازدم شما به صورت آهنگین بالا و پایین می رود. دستی که روی قفسه ی سینه قرار دارد باید خیلی کم حرکت کند و اگر آن دست بالا بیاید باید این حرکت به دنبال بالا آمدن شکم تان باشد.

وقتی کسی تمرین تکنیک های جدید آرامش را برایتان بخواند بسیار ساده تر از آن است که سعی کنید خودتان از روی مطالب بخوانید. به ویژه وقتی که دستورالعمل ها از شما می خواهند چشم هایتان را ببندید. ایده ی خوبی است که یکی دو سی دی خام بخرید و دستورالعمل ها را ضبط کنید. روش دیگر آن است که دوستی که صدایی آرام بخش و آهنگین دارد آن ها را بخواند تا ضبط کنید.

به خود زنگ تفریح بدهید:

اغلب به افرادی برخورد می کنم که می خواهند الگوی جدید تنفس را فراگیرند و گرایش زیادی دارند تا کاملا آن را به درستی انجام دهند. آن ها اغلب در قسمت های بدن و سیستم ریه ها گم می شوند و بیش از پیش استرس می یابند. نگذارید چنین اتفاقی برای شما بیفتد و به خاطر داشته باشید که هیچ کسی وجود ندارد که همیشه کاملا درست تنفس کند. به خود فرصت زیادی بدهید تا تجربیاتی در زمینه ی تنفس به دست آورید و خود را تحت فشار نگذارید.

اگر سال ها به صورت نامناسبی تنفس می کرده اید تغییر جهت آن به زمان نیاز دارد. از همه مهم تر آن که شما می خواهید آزمایش کنید. در مورد اینکه تا چه حد عمیق یا سطحی نفس می کشید به خود نمره ندهید به خاطر داشته باشید هدف کاهش استرس است نه افزایش آن.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *