احساسات موثر جنسی در مردان کهنسال

رابطه جنسی

با گذشتن از مرحله میانسالی به طور معمول نه تنها از فعالیت جنسی مرد کاسته می شود، بلکه میزان تکرار انزالی اتفاقی شبانه نیز کاهش می یابد. ظرفیت و عمل جنسی در زمان پیری در مردان گوناگون و نیز در یک مرد از یک زمان تا زمان دیگر متفاوت است. بدیهی است ظرفیت و عمل جنسی به طور مستقیم زیر تاثیر ضعف جسمی مزمن و حاد و یا پیچیدگی فیزیولوژیک عمومی بدن قرار دارد. احتمالا بزرگترین عامل موثر بر واکنش جنسی در دوره پیری عبارت است از شرایط اجتماعی- جنسی حاکم بر جامعه ای که مراحل شکل گیری شخصیت جنسی فرد در آن سپری شده است. قوی ترین عامل محفوظ ماندن قدرت جنسی موثر در مردان سالخورده، ثابت و پایدار بودن در ابراز  احساس جنسی است. اگر مرد در طی سالهای شکل گیری جنسی یا کارایی جنسی زیادی مورد تحریک واقع شود و همین آهنگ فعالیت جنسی را در سنین حدود ۳۱ تا ۴۰ سالگی نیز ادامه داده باشد، معمولا در سالهای کهولت نشانه فیزیولوژیک مربوط به پایداری قدرت جنسی وجود خواهد داشت.

بی کفایتی جنسی در مردان پس از پنجاه سالگی به شدت افزایش می یابد. همان طور که انتظار می رود ضعف ثانویه جنسی پس از این سن بیشتر نیز می شود و با گذشت دهه های عمر بر این ضعف افزوده می گردد. مطلب با اهمیت این است که در خیلی از موارد می توان ضعف اکتسابی ثانویه در بالای پنجاه سال را درمان کرد. به همین ترتیب قابلیت پاسخ دهی مرد قوی نیز که به دلایل فیزیکی یا اجتماعی ضعیف است در صورت داشتن همسر علاقه مند به عمل جنسی و یا گرایش خود وی بر بازگشتن به حالت فعال می تواند مورد تحریک مجدد واقع شود و نتایج مثبتی به بار آورد. در صورت وجود سلامت کافی جسمی، تقویت توانایی جنسی مردان ۷۰ و حتی ۸۰ ساله هم به راحتی امکان پذیر است مگر این که وجود بعضی علل فیزیولوژیک یا روانی موجب تضعیف دوباره علاقه جنسی تحریک یافته او بشود.

به طور خلاصه اگر سطوح بالای فعالیت جنسی از سال های اولیه حفظ شود و عوامل حاد و مزمن محدود کننده ظرفیت فیزیکی موثر واقع شوند مردان مسن می توانند نشانه هایی از احساسات جنسی فعال را در خود حفظ کنند. یا چنان که گفته شد به فعالیت جنسی موثر بازگردند حتی اگر در گذشته به مدت طولانی از داشتن فعالیت جنسی محروم بوده باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *