چگونه NLP باعث موفقیت می شود ؟

ارتعاش مثبت

NLP چیست؟

NLP مخفف عبارت برنامه ربزی عصبی کلامی (Nero Linguistic Programming) و یک تکنولوژی رفتاری است که شامل یکسری تکنیکها، روشها و اصول راهنما در مورد زندگی واقعی است. ان ال پی فقط یک قضیه علمی و نا کارآمد نیست.

N مخفف Nero به معنای عصب یا سیستم عصبی (ذهن) است که تجربه ما بوسیله حواس پنج گانه از طریق آن ایجاد می میگردد.

L مخفف Linguistic به معنای زبانی یا سیستمهای زبانی یا سیستمهای ارتباطی غیر کلامی دیگر است که علائم عصبی از طریق آنها به کد تبدیل شده و سپس سازماندهی گردیده و مفهوم را ارائه می دهند. یعنی از طریق این سیستم، فرآیندهای عصبی ذهن به شکل کد گذاری شده منظم و دارای معنی میشوند و سپس از طریق زبان، سیستمهای ارتباطی و سیستمهای سمبولیک (مثل گرامر، ریاضیات، موسیقی و علامتها) به منصه ظهور می رسند.

P مخفف Programming به معنای برنامه ریزی است؛ یعنی ایجاد توانایی استفاده کردن از برنامه هایی که در سیستم عصبی خود میریزیم تا به نتایج مطلوب و خاص برسیم(ارتباط با خود)
NLP در دست گرفتن کنترل ذهن است. بعبارت دیگر ان ال پی نحوه استفاده از زبان ذهن است برای نیل به نتایج مطلوب و دلخواه.

NLP به جستجوی کارکردهای داخلی ذهن انسان می پردازد؛ به اینکه چگونه فکر می کنیم ، چگونه تمایلات و اهداف خود را محقق می سازیم و چگونه به خود انگیزه می دهیم، چگونه ارتباط برقرار می کنیم و به تجربیات خود معنی می بخشیم.

NLP الگوها و مهارتهای لازم برای ایجاد تغییرات مثبت، انتخابهای جدید، بهتر بودن با دیگران، کنار گذاشتن رفتارها و الگوهای مخرب کهنه و شفاف تر ساختن آنچه را که میخواهیم و نحوه رسیدن به آن را فراهم میسازد.

NLP مطالعه نحوه سازماندهی افکار ،احساسات ، زبان و رفتار افراد برای نیل به نتایج مطلوب است. NLP بدلیل ارائه تکنیکهای پیشنهادی برای ایجاد تغییرات ماندگار و موثر معروف شده است. برای مثال NLP دارای تکنیکی بنام “درمان سریع”می باشد که توسط ریچارد بندلر ارائه شده است.

با بکار بردن این تکنیک، NLP میتواند ترس را در مدت زمان کوتاهی درمان کند(اغلب در ۱۰ الی ۱۵ دقیقه). از این روش می¬توان برای درمان ترس از آب، زنبور، ارتفاع، سخنرانی در جمع، هواپیما و غیره استفاده نمود. درمان سریع ترس فقط یک نمونه از تکنیکهای متعدد تغییر توسط NLP است.

جان گریندر و ریچارد بندلر که بوجود آورندگان NLP بودند تمایل زیادی داشتند تا ساختار الگوهای رفتاری افراد موفق را پیدا کرده و شبیه سازی کنند و آنها را به دیگران یاد دهند تا مطابق آن عمل کنند. این فرآیند، مدل سازی نامیده می شود که اساس ان ال پی است.

NLP در باره فهم چگونگی ساختار سیستم عصبی انسان است که اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنجگانه را به توصیفات ذهنی (زبانی) و سپس رفتار ناخودآگاه (برنامه ریزی) تبدیل می کند.

NLP جهت درک فرآیندهای فکری ناخود آگاه که منجر به رفتار می شوند؛ مدلی را در اختیار می گذارد. این کار دو مزیت دارد:

اولاً کاری راکه دیگران بخوبی میتوانند انجام دهند را ، مدل سازی می کنید. ثانیاً می توانید الگوهای محدود کننده در خود و دیگران را تشخیص داده و برای جابجایی آنها از الگوی NLP استفاده کنید.

مدل سازی در مرکز اغلب فعالیتهای NLP است، بنابراین الگوها و تکنیکهایی که وجود دارند ، از مدل سازی پروژه ها نشأت گرفته اند.

الگوهای NLP ترکیبی از فرآیندهای تغییر، مدلهای زبانی ، طرحهای رفتاری بر مبنای توفیقات فردی و کامیابی است.

الگوهای ان ال پی از روی افراد نابغه ای که نتایج شگفت انگیزی در حوزه روانشناسی ، روانپزشکی وروان درمانی بدست آورده اند، مدل سازی شده است. گریندر و بندلر در این زمینه آگاهی بسیار کمی داشتند، اما بزودی دریافتند که آنها هم می¬توانند مانند افرادی که در مدت زمان کوتاهی از آنها مدل سازی کرده بودند، به نتایج شگفت انگیزی دست یابند.آنها شروع بکار کردند و افراد دیگر نیز دریافتند که با استفاده از الگو برداری می توانند به نتایج شگفت انگیزی دست یابند. امروزه از این الگوبرداری به ان ال پی تعبیر می شود .

NLP به شما اجازه می دهد تا مطابق میلتان رفتارها را حذف یا با آنها سازگار شوید. این توانایی را به شما می دهد تا بهترین حالت فیزیکی ، احساسی و روحی را انتخاب کنید.

بر خلاف حوزه های دیگر روانشناسی فکر که بر روی نحوه بوجود آمدن مشکل تمرکز می کنند، NLP کار خود را از مطالعه افرادی که در کاری خاص سرآمد هستند، شروع می کند و نحوه انجام آن کار را توسط آن فرد مشخص کرده و سپس آن را در اختیار دیگران قرار میدهد تا آنها نیز بتوانند با انجام دادن همان کارها به نتایج مشابه دست یابند.

هدف NLP ماورای درمانگری و حرکت به سمت “تغییر خلاقانه” است و با این کار به شما این قدرت را می دهد تا در هر حوزه ای از زندگی خود به موفقیت نایل شوید.

با NLP یاد می گیرید که چگونه از هر تجربه زندگی استفاده کنید و سپس توانایی خود را برای بهبود زندگی افزایش دهید.

ان ال پی یک تکنولوژی بسیار واقع بینانه بر مبنای توانایی فرد جهت خلق نتایج مطلوب است و با استفاده از آن می توان آینده درخشانی را برای خود رقم زد.

چرا NLP؟

صرفاً بدین دلیل که نتیجه بخش بوده است. چنانچه می خواهید انتخابهای بیشتری در مورد رفتار و احساساتتان داشته باشید، یا نحوه تعامل با دیگران و ارتباطات خود را بهبود بخشید و یا از طریق فکر بهتر به نتایج مطلوبتری برسید ، NLP می تواند چهارچوب گام به گامی را برای نیل به همه این اهداف فراهم سازد. البته این NLP مقطعی نیست بلکه انتقالی مداوم است که همواره در طول مدت زندگی با شما همراه خواهد بود.

افرادی بیشماری که رازهای NLP را فرا گرفته اند ، در زندگی خود به شکل قابل توجهی موفق بوده اند.

ان ال پی مخفف برنامه ریزی عصبی کلامی است و این همان تکنولوژی است که اپرا وینفری ، آنتونی رابینز ، بیل گیتس و صدها هزار نفر دیگر از آن استفاده کرده اند تا به نتایج ماندگار که اغلب ما فقط می توانیم رویایی از آنها در سر داشته باشیم، نائل شوند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *