چگونه شفابخشی تان را سرعت بخشید

فرزند

برای بسیاری از فرزندان خانواده های پر نظارت و مهار کننده، گامی ارزشمند برای شفا یافتن این است که درباره آنچه برایتان اتفاق افتاده است حرف بزنید. وقتی داستانتان را تعریف کنید احساساتی را که مدت ها فرو خورده اید ابراز می کنید و به تجربیاتی که ممکن است احساسی پوچ برایتان باقی گذاشته باشد معنا می بخشید.

پس از گذشت دوران خردسالی که قادر به حرف زدن نبودید اکنون بسیار حائز اهمیت است که بتوانید محیطی آرام پیدا کنید و درباره آنچه رخ داده است حرف بزنید. با انجام این کار آنچه را که در دوران خردسالی تان نداشته اید به خود عطا می کنید. یعنی فرصت حرف زدن بدون ایجاد وقفه، تجربه دیده و شنیده شدن آنچه به واقع هستید و این فرصت که احساس کنید تایید شده اید. اکنون راه هایی برای اظهار داستانتان:

۱- با دوست یا همراهی مورد اطمینان یک ساعت یا در همین حدود آسوده خاطر به حرف زدن بپردازید. از دوستتان بخواهید که فقط گوش کند. بگویید که نمی خواهید مشکل تان حل شود بلکه فقط می خواهید فشار را از روی سینه تان بردارید. بگویید نظرهایش را تا پایان حرف زدنتان نگاه دارد. با پاسخ به این پرسش آغاز کنید: چه عاملی موجب می شود که بگویم در فضایی پر نظارت و مهار شده بزرگ شده ام؟

۲- تجربه تان را از دوران بزرگ شدن بنویسید یا روی نوار صوتی یا تصویری ضبط کنید. آن گاه بدون قضاوت و با همدلی آن را بخوانید یا به آن گوش کنید.

۳- درمانگر یا مشاوری مورد اعتماد بیابید و به او بگویید که مایلید درباره دوران خردسالی تان حرف بزنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *