تاثیرات جالبی که بافتنی روی سلامت روان دارد! (بافتنی درمانی)

کاموا

بافتنی درمانی

اگر به دنبال راهی برای درمان مشکلات روحی خویش من جمله بیماری افسردگی هستید، میتوانید با کمک بافتنی به ارامش برسید اجازه دهید میله های بافتنی فکر و ذهنتان را درگیر خود کنند با مشغول شدن با این وسایل هم افکار منفی را از خویش دور کنید و هم برای اعضای خانواده لباس زمستانه تهیه کنید سالم ترین و کم خرج ترین تفریح و سرگرمی برای ارامش مغز و اعصاب بافتنی است!در ادامه همراه ما باشید تا با هم فواید بافتنی را مرور کنیم تا از این کار بیش تر بدانیم.

حتماً شما هم با شنیدن واژه ” بافتنی ” تصویر مادر یا مادربزرگ در ذهنتان نقش می بندد که با دو میل و کلافی کاموا در حال بافتن لباسی است. شاید تا قبل از این تصور می شد که این کار تنها کمک به اقتصاد خانواده و بی نیازی از خرید لباس و وسایل آماده است ولی امروزه فواید بافتنی برای سلامت جسم و روان ثابت شده است. شناخت این فایده ها قطعاً میتواند عده بسیاری را جذب این هنر سنتی کند.

بافتنی یک کار ساده و پیش پا افتاده نیست که بتوان در عرض چند دقیقه تمام کرد. بافتنی ریتم خاصی دارد و با سرعت انتقال ذهن و فعالیت سریع دست ها شکل می گیرد. بافتنی تنها خلق یک لباس، کیف یا شال برای اشخاص مورد علاقه نیست بلکه پدیده اجتماعی است که به آن ” بافتنی درمانی ” هم اطلاق می شود برای این که فعالیتی است که فایده های زیادی برای تندرستی دارد. این کار هنری به تمامی اشخاص در سنین مختلف توصیه می شود و به ویژه افردی که از مشکلات رفتاری، معلولیت، اضطراب و… رنج می برند میتوانند از این شیوه برای بهبودی کمک بگیرند.

فواید انواع بافتنی

افزایش اعتماد به نفس و حس خشنودی نسبت به خود

بسیاری از اشخاص اصلا بلد نیستند که میل بافتنی را در دستشان بگیرند و آغاز به بافتن کاموا کنند. هنگامی که شما بتوانید به خوبی از پس این کار ظریف برآیید چه بسا حس خوبی هم نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد.

شما با این کار میتوانید هر مدل شال، کلاه و یا هر چیز دیگری را که میخواهید برای خودتان و اطرافیانتان ببافید. استفاده از هنر دستان خودتان سبب می شود که هم از لباسی که بر تن می کنید بیش تر لذت ببرید و هم این که نسبت به خودتان حس خشنودی بیشتری پیدا کنید.

فعالیت هر دو نیمکره مغز

همزمانی حرکت میل و نخ در هر دو دست تا حد زیادی هم آهنگی مغز را بهبود می دهد. چنانچه مدل پیچیده ای برای بافتنی انتخاب شود، تبحر ذهنی ریتم و هم آهنگی را افزایش می دهد. احتمالا حیرت کنید ولی بافتنی حقیقتا یک فعالیت درمانی برای تمامی اشخاص است. پژوهش ها نشان می دهد کودکانی که دچار اختلال های روانی هستند، چنانچه مجبور به تمرکز و توجه روی یک فعالیت شوند بهبود می یابند. حتما این کار را به فرزندان خود آموزش دهید زیرا بافتنی فقط مختص به مادربزرگ ها نیست!

فرآیندی شبیه به مدیتیشن

هنگامی که بدانید که در فرآیند بافتن کاموا باید دقیقاً چه کاری انجام دهید حس ارامش وجود شما را فرا خواهد گرفت. کار با کاموا و بافتن آن دارای نکات ظریف و حساسی است که توجه شما را بکار می اندازد و در تقویت حافظه تان تأثیرگذار است.

حرکات ارام بخش ، تکراری و دقیق سبب می شود که ذهن شما همراه با بدنتان حرکت کند، از این رو میتوان بیان کرد که بافتن کاموا میتواند فرآیندی شبیه به مدیتیشن به شمار آید.

کاهش استرس

زمانی که چند نفر در کنار هم بافتنی می بافتند، با یکدیگر گفت و گو می کنند و روی کار خویش متمرکز میشوند که در اینصورت مشکلات و نگرانی ها را تا حدی کاهش می دهد. بافتنی ارامش بخش است. این فعالیت دستی ساده و تمرکز روی آن دریچه های ایجاد ارامش را باز می کند و برای افرادی که دچار اضطراب یا استرس هستند موثر خواهد بود.

کمک به بهبود عملکرد ذهنی

از آنجایی که در حین بافندگی، تمامی بخش های مغز شما به یک باره تحریک میشوند و بکار می افتند بخش هایی من جمله لوب فرونتال( مربوط به پردازش، توجه و برنامه ریزی)، لوب پاریتال( مربوط به بخش اطلاعات حسی)، لوب اکسیپیتال( مربوط به اطلاعات بصری)، لوب موقت( مربوط به ذخیره خاطره ها و تفسیر زبان) بهمراه مخچه( مربوط به هم آهنگی دقیق و زمان حرکت) همه با فعالیت خویش میتوانند به افرادی که در عملکرد حرکتی خویش دچار مشکل هستند کمک کنند، به همین علت هم میتوان ذکر کرد که بافندگی میتواند علاوه بر بهبود عملکرد حرکتی سبب تحریک ذهن شما از مسایل ناراحت کننده و درد هم بشود.

عملکرد ذهنی شما بعد از هر گرهی که می زنید و رجی که می بافید ارتقاء پیدا خواهد کرد و این مسئله تأثیر بسیار زیادی در سلامت ذهنی تان خواهد داشت.

بهبود خلق وخو

حتماً شما هم بخاطر دارید که در قدیم خانم‌ها زمانیکه دور هم جمع می شدند بافتنی می کردند و در ارامش با هم صحبت می کردند. این کار ارتباطات اجتماعی را تقویت می کند برای این که سبب خلق روابط دوستانه، ارتباطات جدید و … می شود. البته بافتنی در تنهایی هم به تقویت افکار کمک می کند برای این که افزایش میزان آندروفین در کسب ارامش و کسب حس شادابی مؤثر است.

کند شدن روند زوال عقل

علاوه بر تمام مزایایی که تابحال در رابطه با بافندگی و بافت کاموا یادآوری کردیم باید این مورد را هم اضافه کنیم که هنر بافندگی سبب می شود سلامت مغزی شما از نظر کند شدن روند کاهش حافظه و یا همان زوال عقل افزایش پیدا کند.

 

مطالعات نشان می دهد سالمندانی که به ساخت صنایع دستی مانند بافتنی سرگرم هستند حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد کم تر از بقیه اشخاص در معرض اختلال شناختی و زوال عقل قرار می گیرند، به همین علت هم معمولاً سفارش می شود افرادی که سالمند هستند با کمک بافندگی ذهن خویش را فعال کنند تا از احتمال آلزایمر و زوال عقل خویش جلوگیری نمایند.

جلوگیری از آرتروز

همان قدر که شما با انجام بافندگی و بافت کاموا به سلامت مغز خویش کمک می کنید میتوانید در سلامت تر نگه داشتن مفاصلتان هم تأثیرگذار باشید. طبیبان معتقد هستند که استفاده از دست و انجام حرکات ارام با کمک انگشتان سبب می شود که غضروف های دست تقویت شده و قدرت بیشتری پیدا کند.

شاید بتوان بیان کرد که بافندگی مانند تایپ کردن و یا حتی بهتر از آن عمل می کند و بدون آنکه فشاری بر روی انگشتان وارد کند آنها را تقویت می نماید، به همین علت هم هست که پس از چند وقتی بافندگی خودتان حس می کنید.

تقویت اعتماد به نفس

بافتنی تنها طی کردن زمان نیست برای این که شخص را وادار می کند که روی یک طرح و هدف تمرکز داشته باشد. بافت یک لباس، شال، کیف و… قطعاً لایق پاداش است. بعلاوه لذتی بی نظیر را برای شخص بهمراه خواهد داشت که با صرف زمان و تبحر توانسته هدیه ای زیبا به عزیزانش ببخشد. این هدیه حتی از وسیله های آماده هم ارزشمندتر خواهد بود برای این که زمان، ابتکار، حس و هنر را در بردارد.

صحبت پایانی

برای سلامت ماندن عوامل متعددی باید دست بدست هم بدهند. داشتن تحرک بدنی روزانه مثل پیاده روی، نوشیدن آب کافی، داشتن تغذیه ی سالم، نوشیدن ترکیب آب و آب لیموترش و غیره جزء سفارش هایی است که در هر گوشه کناری برای سلامت ماندن به شما ارائه می دهند.

ما به شما می گوییم که علاوه بر انجام تمام این کارها، خیلی زود میل و کاموا بخرید و شروع به بافتن کنید، هر چه دلتان می خواهد، با هر رنگ و طرحی که بیش ترین لذت را به شما می دهد، تنها یا با دوستان و اعضای خانواده.

از همین امروز تصمیم بگیرید بافتنی را بعنوان یک فعالیت بی مانند در برنامه روزانه خویش بگنجانید و از فایده های بافتنی کردن برخوردار شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *