آیا شارژ شبانه گوشی ضرر دارد؟

شارژ کردن موبایلیکی از مواردی که در مورد اسمارت فون ها بسیار اهمیت دارد شارژ کردن صحیح آن است. چند باور غلط در مورد شارژ کردن وجود دارد که مرگ باتری را سریعتر می کنند!

بسیار شنیده اید که گوشی تلفن همراه خود را در طول شب شارژ نکنید و اطمینان حاصل کنید که زمانی که شارژ آن به ۱۰۰ درصد رسید، آن را از برق بکشید. این نگرانی تا حدی است که بسیاری مردد هستند تا در طول شب گوشی را به شارژ بزنند یا نه؟

باتری گوشی های تلفن های همراه جدید از نسل باتری های لیتیوم-یون هستند، باتری هایی که تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترس باتری های نیکل-کادمیم را تولید می کنند.

خاصیت اصلی باتری های لیتیوم-یون، شارژ پذیری سریع آنهاست. به همین دلیل است که شما می توانید گوشی آیفون یا اندروید خود را در مدت زمان کوتاهی تا ۸۰ درصد شارژ کنید.

از آنجایی که نمایشگر با کیفیت و پردازنده های قوی روی اسمارت فون ها انرژی بر هستند معمولا انجام کار های معمولی نیز با گوشی مصرف باتری را بالا می برند.

خبر خوش!
بسیاری از افراد مایلند تا در طول شب گوشی های خود را شارژ کنند تا صبح پس از بیدار شدن موبایلی با شارژ ۱۰۰ درصد منتظر آنها باشد. عده ای این کار را اشتباه می دانند اما خبر خوب آنکه چیزی به نام شارژ بیش اندازه گوشی همراه وجود ندارد!

نگران نباشید، در شارژ گوشی های موبایل چیزی بنام شارژ بیش اندازه باتری وجود ندارد. تلفن های هوشمند جدید به محض رسیدن میزان شارژ باتری به ۱۰۰ درصد بصورت خودکار و توسط تراشه محافظتی جریان شارژ را قطع می کنند.

شرکت کادکس، تولیدکننده باتری گوشی های همراه می گوید: «نیازی به نگرانی درباره شارژ بیش از حد نیست زیرا گوشی های مدرن، با رسیدن به ولتاژ لازم جریان شارژ را خاموش می کند.»

اما دست نگه دارید!
خبر نسبتا بد؛ جریان شارژ دوباره وصل می شود. اما چه زمانی؟

با وجود اینکه گوشی شما با رسیدن به شارژ کامل، عمل شارژ باتری را متوقف می کند؛ اما در طول شب دوباره این جریان متصل می شود؛ زیرا گوشی های همراه بطور طبیعی مقداری از شارژ را مصرف می کنند و به محض پائین آمدن شارژ باتری از میزان ۱۰۰ درصد، مجددا جریان برق متصل می شود.

این قطع و وصل شدن جریان شارژ، بدلیل بالا بردن حرارت باتری به آن صدمه می زند. کادکس می گوید: «بهتر است که گوشی های خود را با ولتاژ بالا بطور کامل شارژ نکنید. زیرا به باتری شما فشار وارد می کند.»

با شارژ شبانه تلفن های همراه هوشمند، و قطع و وصل شدن چندباره جریان برق با ولتاژ بالا، ظرفیت باتری این دستگاه ها کاهش می یابد و در مدت زمان کوتاهی به خراب شدن باتری می انجامد. پس در طول شب گوشی خود را به برق متصل نگاه ندارید.

جان برادشاو، مدیر بازاریابی و روابط عمومی شرکت کادکس توصیه می کند: «زمانی که شارژ گوشی تان ۳۵ تا ۴۰ درصد رسید آنرا به شارژر متصل کنید. این موضوع به نگهداری از ظرفیت باتری کمک می کند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *