آیا سفر در زمان امکان پذیر است؟

آیا سفر در زمان ممکن است

یکی از رویاهایی که دانشمندان زیادی را تا کنون به خود مشغول داشته سفر در زمان است. اگرچه بسیاری معتقدند این چیزها در فیلم است و در دنیای واقعی امکان پذیر نیست اما دانشمندان امروزی می گویند چنین چیزی قابل انجام است اما نه اکنون!

دانشمندان می گویند سفر در زمان تها به کمک یک کرم چاله فضایی امکان پذیر است. به طور خلاصه، کرم چاله گذرگاهی است که دو نقطه در فضا را به یک دیگر متصل می کند، به طوری که بین آنها مسیر مستقیمی وجود ندارد.

فرض کنید بالنی دارید که بیانگر فضا-زمان است، دو نقطه در دو طرف بالن قرار دارد که دو دهانه کرم چاله را نشان می دهد. اگر شما این دو نقطه را به سوی یکدیگر نزدیک کنید، کرم چاله آن مسیر فوق العاده کوتاهی خواهد بود، که دو نقطه را به یکدیگر متصل کرده است، در واقع فضا زمان خم شده است.

سفر در زمان تها به کمک یک کرم چاله فضایی امکان پذیر است

در واقع کرم چاله مانند یک آسانسور میانبر است که مسیر هایی در حد سال نوری را کوتاه می کند.

به کمک کرم چاله می توانید در یک چشم به هم زدن از یک سوی جهان به سوی دیگر آن بروید. این امر باعث می شود که کرم چاله گزینه ای وسوسه انگیز برای سفرهای طولانی (نظیر چندین سال نوری) می باشد، زیرا شما می توانید با سرعتی بسیار بیشتر از سرعت نور از یک نقطه به نقطه دیگر بروید بدون اینکه از حد مجاز سرعت کیهانی (سرعت نور) تجاوز کرده باشید.

کرم چاله ها لازم نیست در فضا ثابت باشند. هر دو انتهای کوانتومی کرم چاله یا حتی فقط یکی از آن ها می توانند در هر سرعتی (حتی سرعت های نسبیتی) حرکت کنند و همچنان شما را از یک طرف جهان به طرف دیگر آن ببرند. در سرعت های نسبیتی اصول هیجان انگیز نسبیت خاص وارد بازی می شوند. نسبیت خاص می گوید که هرچه سریع تر در فضا سفر کنید، آهسته تر در زمان سفر خواهید کرد.

برای مثال، اگر شما راهی برای ساختن کرم چاله داشته باشید می توانید یک انتهای آن را روی زمین و انتهای دیگر آن را در یک سفینه فضایی قرار دهید که با سرعتی نزدیک به سرعت نور پرواز می کند.

اگر در این سفینه ۶ ساعت با سرعتی نزدیک به نور بپیمایید و از زمین دور می شوید، سپس در ۶ ساعت بعدی به سمت زمین باز گردید، در طول این ۱۲ ساعت که شما در سفینه در حال سفر بوده اید، ۱۰ سال در زمین سپری شده است. این موضوع یکی از نتایج نسبیت عام انشتین است.

اما هنوز شما یک کرمچاله متصل به سفینه خود دارید که شما را ۱۰ سال به گذشته می برد. حتی افرادی که در گذشته اند می توانند به کمک این گذرگاه فرضی به آینده سفر کنند.

البته اینها همگی در حالت فرضیه است و تا کنون آزمایش نشده و این امکان هم وجود دارد هرگز چنین چیزی عملی نشود. دانشمندان هنوز راهی نیافته اند تا یک کرمچاله بسازند و یا بتوانند آنرا برای مدت طولانی بازنگه دارند. اما امیدوارند در آینده به چنین فناوری هایی دست یابند. نظر شما چیست آیا سفر در زمان امکان پذیر است و اگر مینوانستید سفر کنید چه کاری انجام می دادید؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *