ایزو و چهارچوب مرجع برای اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء

تعداد دستگاه های وصل شده و در ارتباط با هم در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است و این اینترنت اشیاء بر روی هر منطقه از زندگی ما از برق تا کشاورزی تاثیر می گذارد.  یکی از جدیدترین استانداردهای بین المللی ایزو که به تازگی منتشر شده است، این اطمینان خاطر را ایجاد می کند که سیستم ها بدون درز اطلاعات، ایمن و مقاوم تر عمل کنند.

از وسایل نقلیه مستقل تا کشاورزی دقیق، تولید هوشمند، بهداشت الکترونیکی و شهرهای هوشمند، اینترنت اشیاء IoT و … در حال حاضر در همه جا و در حال رشد هستند.

این شامل ادغام “اشیاء” در سیستم های IT است، بنابر این دستگاه های الکترونیکی را قادر می سازد تا با جهان فیزیکی ارتباط برقرار کنند.

برنامه های کاربردی بی پایان هستند، اما همان طور که این پدیده ها روز به روز افزایش می یابند، نیاز به اعتماد، امنیت و اصول پایه ای نیز وجود دارد که از آن ها می توان تکنولوژی را با ابعاد وسیع و سیستم های موجود تطبیق و توسعه داد.
ISO / IEC ۳۰۱۴۱ اینترنت اشیاء IoT، معماری مرجع یک معماری ارجاعی بین المللی استاندارد را با استفاده از واژگان مشترک، طرح های استفاده ی مجدد و بهترین روش های صنعتی ارائه می کند.

دکتر François Coallier، رئیس کمیته فنی مشترک ISO و کمیته فنی بین المللی (IEC) که استاندارد را توسعه داد، گفت که IoT با توجه به پیشرفت های سریع در ICT، سریع رشد می کند.

او گفت: “بنابراین ما نیاز به یک معماری مرجع برای به حداکثر رساندن مزایا و کاهش خطرات را دیدیم.”
ISO / IEC ۳۰۱۴۱ قصد دارد این ماموریت را به خوبی برعهده بگیرد. ارائه ی یک چهارچوب مشترک برای طراحات و توسعه دهندگان برنامه های کاربردی IOT و سیستم های قابل اعتماد که بتوانند در نحوه ی عملکرد ایمنی خود را تضمین کنند.

کولیر اضافه می کند: در حال حاضر استانداردهای منتشر شده برای انعطاف پذیری، ایمنی و امنیت وجود دارد و این استاندارد معماری مرجع را برای استفاده از سیستم های IOT فراهم می کند.

استاندارد ISO / IEC ۳۱۰۴۱ توسط کمیته ی فنی مشترک ISO / IEC JTC ، فناوری اطلاعات SC ۴۱، اینترنت اشیاء و فن آوری های مرتبط ایجاد شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *